Komputery z serii WindTop istnieją już na rynku od dłuższego czasu. Istotą tego typu urządzeń, all in one jest zintegrowanie wszystkich niezbędnych do działania komponentów w małej, na ogół dobrze zaprojektowanej obudowie, będącej jednocześnie monitorem. Na łamach naszego serwisu mogliśmy już przeczytać informacje o innym modelu MSI WIND TOP AE2220, który niestety miał słabą kartę graficzną. Wind Top MSI AE2200 PRO jest wyposażony w 21.6-calowy ekran o idealnych kinowych proporcjach 16:9, które gwarantują pełną wygodę oglądania. Ponadto, urządzenie wykorzystuje interfejs ekranu dotykowego i umożliwia wykonywanie operacji za pomocą jednego dotknięcia. Wyświetlacz MSI AE2200 może również pochwalić się jakością Full HD i rozdzielczością 1920×1080, co zapewnia wysoką cyfrową jakość każdego obrazu. Aby wznieść się ponad podobne produkty został on wyposażony w kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD 4650 MXM, która posiada 1GB dedykowanej pamięci i obsługuje aplikacje zgodne z biblioteką DirectX 10.1. Takie rozwiązanie z jednej strony zwiększa jakość wyświetlanych obrazów i umożliwia obsługę dekodowania UVD 2.0 oraz formatu Blu-ray, a z drugiej redukuje obciążenie procesora w zakresie wyświetlania grafiki i obniża temperaturę całego systemu. W efekcie maszyna powinna radzić sobie świetnie nie tylko z multimediami ale i grami. Czy tak jest dowiemy się za chwilę, na tą chwilę wiem i zdradzę, że kilka braków jakie miał AE2220 nie występują w testowanym komputerze.

System Operacyjny: Microsoft Windows Vista Home Premium (testowany pod Windows 7)
Wymiary: 560 x 465 x 59 mm
Matryca: Dotykowa, 21.6"(16:9), 1920 x 1080
Procesor: Intel® Pentium Dual-Core E5400
Chipset: Intel® G45 + ICH10
Karta Graficzna: ATI® Mobility Radeon HD 4650 z 1GB VRAM
Pamięć: Operacyjna: DDR2 667/800, 4GB
WiFi: 802.11 b/g/n
HDD: 500GB
CD/DVD: DVDSuper-Multi/Blu-Ray
Głośniki: 2 x 5W
Tuner TV: wbudowany + antena
Kamera: wbudowana 1.3 MP z mikrofonem
Montaż: Noga / Ściana
Cena Sugerowana: 3599zł
Najniższa znaleziona cena: 3075zł(Balta.pl)


Jakiś czas temu miałem przyjemność testować multidotykowy model Msi Wind Top AE2220. Prezentowany w tej recenzji egzemplarz nie posiada w prawdzie tej funkcji, za to ma bogatsze wyposażenie oraz moim zdaniem bardziej profesjonalny wygląd. Pomimo, że dla tych, którzy już obcowali z komputerami tej serii zmiany w wyglądzie będą drobne, to jednak połączenie tych wszystkich szczególików wprawia widza we wrażenie jakby był to komputer nie do zabawy, lecz do profesjonalnych poważnych zastosowań.

Fortepianowa czerń, wysoka jakość wykończeń, jak również brak przeźroczystych wykończeń wzięte razem nadają maszynie elegancji. Co więcej komputer stanowi stanowi solidną konstrukcję, złożoną z materiałów wysokiej jakości. Doszlifowany w każdym calu. Personalnie design uważam za całkiem udany i pasujący do większości nowoczesnych wnętrz czy kuchni. Pomimo, że matryca ma niecałe 22", dzięki odpowiedniej stylistyce obudowy wygląda na o wiele większą. W moim osobistym odczuciu to chyba najbardziej udana obudowa serii MSI Wind Top.

Nie jest on jednak pozbawiony wad. Jest ona spowodowana modnym ostatnio błyszczącym tworzywem, mianowicie do jego powierzchni podobnie jak i w innych modelach strasznie przywiera kurz i inne zabrudzenia. Powyższe zdjęcie, które demonstruje ten problem, zostało wykonane jeszcze przed jego uruchomieniem, zaraz po wyjęciu z pudełka. Poza drobinkami kurzu, których aparat niestety aż tak dobrze nie ujął jakbym chciał, także widać wyraźne ślady po palcach.

Podczas produkcji zachowano spójność konstrukcji. Zarówno przód jak i tył maszyny są zrobione z tego samego tworzywa. Reprezentuje się ona solidnie, znajdują się tutaj podpórka, w lewej górnej i środkowej części otwory wentylacyjne, za którymi kryje się wnioskując po kolorze miedziany radiator, naklejka licencyjna oraz porty. Nie ma jednak możliwości łatwej ingerencji w podzespoły komputera, jak na przykład pamięć ram czy moduł WiFi. Na szczęście konfiguracja sprzętowa jest na tyle dobra, że nie powinno być takiej potrzeby.

Wśród portów znajdziemy dwa złącza eSATA, kartę sieciową RJ45, dwa porty USB 2.0, jest także możliwość podłączenia słuchawek czy mikrofonu, złącze SPDIF oraz niestety wyjście HDMI oraz VGA. Niestety bo lepszym rozwiązaniem było wejście umożliwiające podpięcie komputera jako monitora. Skoro monitor jest już zintegrowany z obudową, to jaki jest cel wyprowadzania sygnału?

Po przeciwnej stronie tuż pod naklejkami licencyjnymi oraz informacyjnymi znajduje się zaślepka. Bardzo ciężko było mi wyjąć. Przez chwilę nawet się zastanawiałem czy w ogóle można się tam dobrać. Na szczęście byłem zdeterminowany i odkryłem, że pod nią znajduje się miejsce, w które możemy podłączyć standardową antenę. Komputer ma wbudowany tuner TV, a także dołączona jest przejściówka umożliwiająca podłączenie źródła sygnału z kablem takim, jakie spotykamy przy odbiornikach satelitarnych.

Z lewej strony obudowy znajdują się jedynie kolejne dwa porty USB oraz wejście na słuchawki i mikrofon. Nieco wyżej także można zauważyć otwór wydmuchujący ciepłe powietrze.

Po przeciwnej stronie znajdziemy napęd optyczny z wysuwaną tacką, a także jeszcze dwa porty USB oraz uniwersalny czytnik kart. Pod portami umiejscowiony jest włącznik.

Od spodu podpinany jest kabel zasilający.

Podobnie jak w innych modelach głośniczki zostały umieszczone z przodu w lewym dolnym rogu. Zarys jednego z nich widać na powyższym zdjęciu. Drugi głośnik jest zamontowany symetrycznie po przeciwnej stronie komputera. Gdzie także znajdują przyciski regulujące monitor oraz głośność. 

Komputer można zamocować na ścianie, jednakże większość użytkowników postawi go na biurku. Dzięki regulacji zintegrowanej podpórki można nieco wyregulować kąty jego nachylenia pionowego matrycy. Może on wynosić 10-20 stopni. Co ważniejsze podpórka chodzi ciężko, ewidentnie jest solidnie wykonana i bez problemu utrzyma ciężar maszyny niezależnie od wybranego poziomu nachylenia.


Opakowanie komputera nie różni się od innych praktycznie niczym poza obrazkami. Dowiemy się z nich jak mniej więcej wygląda zawartość opakowania oraz jakie są najlepsze funkcje sprzętu znajdującego się w środku.

Po otwarciu opakowania widać jedynie sam komputer oraz kartonik z dodatkowym wyposażeniem. Bogatszym niż w przypadku modelu AE2220, ale po części też kiepskim jakościowo. 

Podobnie jak w modelu AE2220 jest tu myszka i klawiatura. Nie są one jednak już bezprzewodowe. Straciły moim zdaniem przez te kable największą ze swoich zalet. Stylistycznie są one dopasowane do reszty komputera. Ta sama kolorystyka i podobny materiał sprawiają dobre wrażenie wizualne, choć tak jak obudowa przyczyniają się do powstawania zabrudzeń, są bardzo, ale to bardzo widoczne.

O ile myszka dobrze wygląda i wygodnie leży w ręce, na mój gust jest zdecydowanie za lekka, choć to już w kwestia upodobań. Jej główną wadą jest bardzo niska rozdzielczość, co z kolei powoduje, że bez dobrej podkładki nie popracujemy przy jej użyciu. Podobnie wygląda kwestia klawiatury, która także nie zachwyca. Jest strasznie głośna, a klawisze robią wrażenie jakby zaraz miały poodpadać. 

Pochwalić mogę natomiast dobry rozstaw oraz rozmiar przycisków. Ewidentnie widać, że producentowi zależy na tym, aby komputer obsługiwany był dotykowo, a myszka i klawiatura to dodatki. To niestety błąd, tym bardziej bez multi-dotykowego ekranu. Kable także psują wizualne wrażenie, a na biurku znów zaczyna gościć plątanina kabli, od których raczej staramy się odchodzić.

Bardzo przypadł mi do gustu pilot w zestawie. Nie tylko jest zacznie lepie wykonany względem modeli AE2220, to jeszcze jest funkcjonalny. Pozwala on na np. wyłączanie i włączanie komputera tak jak zwykłego telewizora oraz używania funkcji niektórych programów. W jego centralnej części mieści się duży przycisk z logiem Microsoftu, którego użycie powoduje uruchomienie Windows Media Center. Jak widać znajdują się na nim także przyciski do przełączania kanałów telewizyjnych, co po raz kolejny dowodzi tego, że producent przewidział używanie swojego najnowszego produktu jako telewizora.

Co nie jest żadnym zaskoczeniem Wind Top AE2200 Pro jest wyposażony w kamerę internetową o rozdzielczości 1.3-megapiksela, która umożliwia wykonywanie wysokiej jakości zdjęć w żywych kolorach zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz.

Podobnie jak i w innych komputerach znajdziemy także płyty DVD ze sterownikami oraz przywracające system operacyjny. Instrukcje szybkiego uruchomienia oraz zwykłe jak również karta gwarancyjna, czy szmatka do czyszczenia ekranu to także nic niespotykanego. Ciekawsze są natomiast wcześniej wspominana przejściówka antenowa, mała antena, na której nie udało mi się niczego odebrać oraz rysik do obsługi dotykowego ekranu. Rysik oferuje dużą precyzję nawigacji po ekranie, jednak praca przy jego użyciu z komputerem, to po prostu katorga. Nie jest to tablet, na którym położę sobie rękę i będę wygodnie pisał, dłoń muszę mieć cały czas uniesioną w niewygodnej pozycji i bez możliwości podparcia starać się trafić w określony punkt.


Podobnie jak w AE2220 matryca i w tym komputerze bardzo przypadła mi do gustu. Rozdzielczość Full HD (1920 x 1080px) na 21,5" powierzchni panoramicznej o kinowych proporcjach 16:9, naprawdę robi dobre wrażenie. Obraz jest bardzo szczegółowy i ostry jak brzytwa. Kolory są żywe, a obraz jasny. Bardzo ważnym jej elementem jest wykorzystanie dobrego tworzywa. Ładnych parę dni ją dotykałem, a zachowała czystość. Jej powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i zarysowania. Niestety jak widać na zdjęciu nawet w ciemnym pomieszczeniu refleksy są wyraźnie widoczne. Na szczęście jest ona na tyle jasne i kontrastowa, że nie przeszkadza to w pracy pod warunkiem, że pracujemy pod w miarę dobrym kątem widzenia.

Tak jak widać na załączonym filmiku podświetlenie ekranu jest równomierne i wysokie, a kąty widzenia (szczególnie poziome) bardzo zadowalające. Dobrze, że producent właśnie o nich pomyślał, ponieważ to w płaszczyźnie poziomej głównie będzie zmieniała się pozycja z jakiej np. będziemy oglądać telewizję. Kąty pionowe, choć nie są złe i widać zawsze, co się dzieje na ekranie, to jednak występują przekłamania w barwach.

Najważniejszym jej aspektem jest tak naprawdę wprowadzona dotykowość. Sądziłem, że komputer w końcu będzie przygotowany do obsługi nowego systemu operacyjnego Windows 7 jedynie ekranem. Producent ewidentnie poczynił kolejne kroki w tym kierunku, ponieważ zarówno instalacja może być obsłużona jedynie dotykiem, jak również klawiatura ekranowa została zastąpioną autorską aplikacją MSI, która jest ukryta w lewej części pulpitu. Niestety próba pracy z Windows 7 bez myszki i klawiatury to wciąż męczarnia, ponieważ interfejs systemu nie został przygotowany do tego, aby obyć się bez kursora myszki (elementy systemu jak np. przyciski czy suwaczki są po prostu za małe, a sczytywanie punktów, które dotknęło się palcem jest po prostu mało precyzyjne). Sądzę jednak, że niedługo już to się zmieni. Nie tylko Microsoft Touch Pack dla Windows 7 wkrótce będzie gotowy do pobrania, ale też z testu na test komputery mają coraz to więcej "dotykowych" aplikacji. Choć matryca moim zdaniem jest bardziej precyzyjna niż ta w AE2220, to jednak w Microsoft Paint przerywa czasem.

Także nakładka na interfejs użytkownika w tym modelu potwierdza moje przekonanie, że to komputer nie do zabawy. Pozbawiona jest ona zbędnych wodotrysków i postawiona jest na łatwość i prostotę obsługi. Zapewnia wygodny i szybki dostęp do większości potrzebnych na co dzień aplikacji, co stanowi dla mnie ważny walor użytkowy. 

Bardzo ciekawą dla mnie jest funkcja MSI Easy Face Manager, pozwalająca na skanowanie i zapisanie rysów twarzy użytkownika za pomocą kamery internetowej. Uzyskany w ten sposób obraz może zostać wykorzystany do zabezpieczenia dostępu do systemu poprzez rozpoznawanie rysów twarzy. Ustawienia programu umożliwiają czasowe wyłączenie tej funkcji, co wpływa na zwiększenie oszczędności energii. Funkcja AutoLocker natomiast blokuje dostęp do systemu, jeśli użytkownik nie znajduje się w zasięgu kamery internetowej komputera przez dany okres czasu. Poza logowaniem można jej także użyć w bardziej rozrywkowy sposób jakim są gry komputerowe. Mały pokaz tego systemu znajduje się w materiale wideo, który nieco wyżej można było obejrzeć. Choć gra nie jest zaawansowana to nowatorski system sterowania sprawia dużo frajdy nie tylko młodszym użytkownikom. Być może w przyszłości podobny system będzie stosowany przez osoby niepełnosprawne do kontroli nad komputerem. Dla ciekawostki dodam, że system nie chciał rozpoznać twarzy testera w osobie użytkownika krzaqqq dopóty na jego twarzy znajdowały się okulary. Po ich zdjęciu zadziałał bezbłędnie.


Wykorzystany w MSI AE2200 Pro procesor dwurdzeniowy Intel Pentium Dual-Core E5400 charakteryzuje się o 40% większą szybkością w porównaniu z poprzednią edycją. Został wykonany w procesie technologicznym 45nm i oferuje użytkownikom o wiele większe możliwości i wyższe parametry. Przede wszystkim wysoka częstotliwość taktowania 2700MHz sprzyja rozrywce i wspomaga dobrą kartę graficzną.

WinRAR:

Windows 7:

Z kolei sama karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 4650, w którą Wind Top MSI AE2200 Pro został wyposażony 1GB dedykowanej pamięci i obsługuje aplikacje zgodne z biblioteką DirectX 10.1. Takie rozwiązanie z jednej strony zwiększa jakość wyświetlanych obrazów i umożliwia obsługę dekodowania UVD 2.0 oraz formatu Blu-ray, a z drugiej redukuje obciążenie procesora w zakresie wyświetlania grafiki i obniża temperaturę całego systemu.

GPU-Z:

W efekcie obraz jest bardziej wyraźny, bardziej szczegółowy i bogatszy w kolory. Wydajność natomiast w aplikacjach 3D wzrasta na tyle, że spokojnie komputer może posłużyć nawet jako maszyna do gier. Cieszy mnie ten fakt, gdyż brak odpowiedniej mocy graficznych we wcześniej testowanych przeze mnie maszynach ograniczał ich funkcjonalność.

PCMark 2005:

3DMark 2005:

3DMark 2006:

Fakt ten potwierdzają testy, i pokazują jeszcze jedną rzecz. Zdecydowanie w grach lepiej wybierać niższe rozdzielczości lub nie szaleć za bardzo z detalami, bo komputer choć wydajny w porównaniu z konkurencją, to wciąż nie jest to 100% maszyna dla gracza. Jest on także dobrze zbudowany, a komponenty zrównoważone względem siebie.

Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o dysku twardym który oferuje średnią prędkość odczytu na poziomie 70MB/s. Choć nie jest to wartość powalająca, to jednak nie odbiega od standardów oraz całkowicie wystarcza do szybkiego startu systemu i późniejszej płynnej pracy z nim.


Chłodzenie:

W konstrukcji AE2200 Pro zastosowano najnowsze technologie chłodzenia, dzięki czemu głośność pracującego systemu nie przekracza 30 dB. Odpowiada to poziomowi tła typowej biblioteki i zapewnia idealne warunki do pracy. Wind Top MSI AE2200 Pro spełnia też najnowszy standard Energy Star 5.0 i jest przykładem perfekcyjnej realizacji idei oszczędzania energii i ochrony środowiska. Personalnie dla mnie komputer w stanie spoczynku, czy podczas normalnego użytkowania jak jest nie słyszalny. Gorące powietrze wydmuchiwane jest z obudowy w górę przez otwory widoczne na niektórych zdjęciach. System ten jest wydajny i cichy także podczas obciążenia.

Dźwięk:

Wind Top MSI AE2200 Pro gwarantuje odtwarzanie dźwięku w jakości 7.1 SRS Premium Sound. Względem modelu AE2220 głośniczki są głośniejsze, lecz jakość muzyki wciąż fatalna. Choć melomanem nie jestem to słyszę, że nawet dźwięki systemowe nie są wolne od trzasków oraz zaszumień. 

Zasilanie:

Zasilacz wbudowany jest w obudowę a miejsce na podłączenie kabla znajduje się od spodu obudowy. Pobór mocy AE2200 Pro podczas pracy, to jedynie 130W. W porównaniu do zapotrzebowania na energię typowego tradycyjnego komputera PC oznacza to niemal 48% oszczędności wg badań MSI. To całkiem niezła równowaga między oferowaną wydajnością, a zapotrzebowaniem na prąd.


MSI AE2200 PRO to świetna oraz dobrze zrównoważona platforma. Praktycznie we wszystkich testach osiąga ona dobre wyniki. Nie tylko jako komputer media center, ale także jako maszyna dla gracza świetnie da sobie radę. Zadbają o to wydajny procesor i karta graficzna. To właśnie karta graficzna mnie urzekła, gdyż w tego typu konstrukcjach najczęściej to właśnie ona jest najsłabszym ogniwem, które także ogranicza ich funkcjonalność do zadań multimedialnych. 
Nowoczesny i elegancki design także sprawia, że może on posłużyć jako wystrój wnętrza np. w kuchni czy w małym pokoju jeśli potrzebujemy czegoś więcej niż zwykły telewizor. Osobiście także bym go umieścił w biurze, gdzie przyjmowanie są klienci, ponieważ ma reprezentacyjny wygląd. W dobie internetu i innych multimedialnych rozrywek wydaje się to sensownym pomysłem, choć brakuje mu multidotykowego ekranu, do którego przyzwyczaił nas model AE2220.
Z drugiej jednak strony należy pamiętać o bardzo kiepskich głośnikach, a także wciąż o braku sensownych aplikacji dotykowych.

Zalety:
+ wydajność karty graficznej
+ wielozadaniowość
+ niskie zapotrzebowanie na prąd
+ bardzo dobra i odporna matryca
+ modny i elegancki design
+ bogate wyposażenie

Wady:
-brak matrycy wielodotykowej
-brak wejścia VGA/HDMI
-głośniki

Wrażenie ogólne jednak jest pozytywne. Przede wszystkim cieszy mnie jego bogate wyposażenie oraz świetna jakość wykonania. Kolejnym bardzo ważnym walorem jest dobra karta graficzna, o której w końcu ktoś pomyślał czyniąc komputer dzięki świetnie zrównoważonej konfiguracji systemowej prawdziwie uniwersalnym. Podsumowując i nieco spychając głośniki na dalszy plan za całokształt przyznaję nagrodę IN4 QUALITY.

Podziękowania dla MSI