Firma AMD (NASDAQ: AMD) ogłosiła, że karty graficzne AMD FirePro™ S9150 dostarczają ponad 1,5 PetaFlopsa mocy obliczeniowej superkomputerowi Orion zlokalizowanemu w Centrum Sekwencjonowania Nowej Generacji (CSNG), które jest częścią Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, wspierając m.in. badania bioinformatyczne związane z sekwencjonowaniem nowej generacji (NGS). Klaster Orion składa się ze 150 serwerów Dell PowerEdge R730, z których każdy wyposażony jest w dwie karty graficzne AMD FirePro S9150, co przekłada się na 1,52 PetaFlopsa mocy w obliczeniach pojedynczej precyzji i 0,76 PetaFlopsa w obliczeniach podwójnej precyzji[i]. Ten efektywny energetycznie superkomputer umożliwia przeprowadzanie bardzo szybkich obliczeń stosowanych w badaniach genomicznych i bioinformatycznych, które dzięki wykorzystaniu implementacji OpenCL™ mogą być realizowane w niezwykle wydajny sposób.

„Zapewniając aplikacje, narzędzia i technologie obliczeniowe najwyższej klasy nieustannie działamy na rzecz umacniania naszej wiodącej pozycji na rynku wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC). — powiedział Sean Burke, wiceprezes i główny menedżer w dziale AMD Professional Graphics. — Ta nowa instalacja podkreśla tylko fakt, jak ugruntowaną pozycję firma AMD ma w tej branży, zwłaszcza to że m.in. dzięki kartom graficznym AMD FirePro S9150 klaster posiada aż 1,5 PetaFlopsa mocy obliczeniowej. Dzięki technologiom AMD i Dell aplikacje OpenCL™ stały się podstawą dla niezwykle ważnych badań naukowych. AMD jest niezwykle dumne mogąc współpracować z firmą Dell i CSNG wspierając tak ważne badania.”

„Współpraca z Dell i AMD była niezwykle udana biorąc pod uwagę, że projekt ten realizowany był w tak krótkim czasie — powiedział dr Krzysztof Ginalski, kierownik Centrum Sekwencjonowania Nowej Generacji oraz Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. — Nowoczesna technologia i wiodące w branży możliwości zarządzania systemami, jakie zapewniają serwery Dell PowerEdge R730 wyposażone w karty graficzne AMD FirePro S9150, sprawiają, że klaster Orion to potężna jednostka oferująca moc, jakiej potrzebujemy do naszych badań. Duża 16-gigabajtowa pojemność pamięci kart graficznych AMD FirePro S9150 umożliwia nam tworzenie oprogramowania wykorzystywanego do zaawansowanych obliczeń bioinformatycznych uruchamianych na pojedynczych akceleratorach GPU. Wybraliśmy system z wieloma kartami GPU aby móc stworzyć efektywną energetycznie i kosztowo konfigurację.”

„Prawdziwą pasją firmy Dell jest rynek HPC i cieszy nas to, że możemy oferować produkty będące podstawą rewolucyjnych odkryć, jakie przeprowadzają najważniejsze organizacje i firmy na całym świecie. — powiedział Ravi Pendekanti, wiceprezes w zarządzie odpowiedzialnym za produkty działu Dell Server Solutions. — Dell i AMD razem osiągnęły nowy poziom wdrażając projekt Orion w CSNG i wykorzystując pełnię mocy serwera Dell PowerEdge R730 wyposażonego w karty graficzne AMD FirePro S9150. Nie ulega żadnej wątpliwości, że ten nasz wspólny projekt zapewnia najwyższej klasy wydajność przy utrzymaniu znakomitej efektywności energetycznej.”

„Jesteśmy dumni, że mogliśmy zbudować ten wysokowydajny klaster dla CSNG. — powiedział Michał Bieńkowski, dyrektor generalny w Slash sp. z o.o. — nasza bliska współpraca z firmami Dell i AMD dała nam możliwość wdrożenia efektywnego rozwiązania w bardzo krótkim czasie. Nasza firma weszła na rynek HPC kilka lat temu oferując wysokowydajne rozwiązania obliczeniowe dla sektora edukacji w Polsce. Naszym celem jest budować szybkie, niezawodne i energooszczędne centra danych.”

CSNG w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego to centrum badawcze prowadzące najbardziej zaawansowane badania genomiczne i bioinformatyczne w biologii, medycynie, diagnostyce i terapii. Klaster Orion został zaprojektowany i zbudowany w celu przechowywania i analizy olbrzymich ilości danych generowanych przez sekwenatory funkcjonujące w Centrum. CSNG zarówno samodzielnie jak i we współpracy z innymi ośrodkami realizuje szereg projektów z zakresu genomiki, udostępniając nowoczesną technologię sekwencjonowania środowisku naukowemu oraz branży przemysłowej. Naukowcy z całego świata wykorzystują CSNG do przeprowadzania badań w obszarze genomiki, metagenomiki, epigenetyki i transkryptomiki, co umożliwia im dokonywanie fascynujących odkryć naukowych. Wiele badań bioinformatycznych realizowanych w CSNG wymaga dużej mocy obliczeniowej, którą teraz zapewnia klaster Orion.

[i] Rezultaty te bazują na mocy teoretycznej. Klaster Orion wyposażony jest w 300 kart graficznych AMD FirePro S9150, które wg specyfikacji oferują 5,07 i 2,53 TeraFlopsa szczytowej mocy w obliczeniach odpowiednio pojedynczej i podwójnej precyzji, co w sumie daje 1,521 PetaFlopsa (300x 5,07 TeraFlopsa) oraz 0,76 PetaFlopsa (300x 2,53 TeraFlopsa).