Wystarczy zadać sobie pytanie do czego najczęściej wykorzystujemy komputer, by zdać sobie sprawę, że najczęściej kupujemy maszyny zupełnie niedostosowane do naszych potrzeb. Większość użytkowników komputerów skupia się bowiem przede wszystkim na funkcjach dodatkowych wynikających z wszechstronności zakupionego urządzenia.

 

 

 

Tymczasem są rozwiązania, które pozwalają na zoptymalizowanie podstawowych potrzeb użytkownika, które to skupiają się głównie na przeglądaniu zasobów internetu oraz funkcjach typowo multimedialnych. Dla wszystkich tych, którzy nie wykorzystują swoich komputerów do celów zawodowych wystarczający może się okazać Nettop.

Sama nazwa urządzenia powstała w wyniku połączenia dobrze wszystkim znanych słów, czyli internet i desktop, czyli pulpit. Gdyby porównać nettopy z tradycyjnymi komputerami, to na pierwszy rzut oka uderza nas różnica rozmiarów. Większość z obecnych w tej chwili na rynku nettopów jest niewiele większa od typowego routera sieci bezprzewodowej, a w przypadku starszych modeli nawet mniejsza. Różnica zauważalna i odczuwalna jest także w ich funkcjonalności. Oferowane obecnie w powszechnej sprzedaży nettopów pozwalają jedynie na przeglądanie internetu, korzystanie z prostych aplikacji oraz multimediów i na tym w zasadzie koniec. Urządzenia podłącza się pod wyposażony w wyjście HDMI telewizor i można z niego bez większych umiejętności korzystać. 

 

 

Poniżej zaprezentuję Wam dwa ciekawe nettopy jakimi są Sapphire Edge HD, o którym informowaliśmy już w newsach oraz Foxconn NetBox nT525. Na zdjęciach będę się starał umieszczać oba komputery zawsze obok siebie. Urządzenie Sapphire zajmuje pozycję z lewej strony.

Dane techniczne Sapphire Edge HD:

Procesor Intel Atom 1.66GHz D510 z 1 MB pamięci podręcznej 
RAM: 2GB – DDR2-800 
Dysk Twardy: 2.5''SATA 250GB HDD 
Karta graficzna: ION2 nVidia graficzna z 512 MB pamięci RAM 
Karta sieciowa: LAN Wbudowana karta sieci Ethernet 10/100/1000 Mb / s
Porty: VGA x1, HDMI x1, RJ45x 1, 4 x USB 2.0, Audio-In x1, wyjście liniowe x1 
Monitor: zewnętrzny
Klawiatura, mysz dostępne oddzielnie 
Wymiary 19,3 (dł.) X 14,8 (szer.) x 2,2 (wys.) cm 
Waga 530g 
System operacyjny: preinstalowany FREE DOS, obsługuje Win7/Vista/WinXP
Cena: 1249zł

Dane Techniczne NetBox nT525

Procesor Intel Atom 1.8GHz D525 z 1 MB pamięci podręcznej 
RAM: brak
Dysk Twardy: brak
Karta graficzna: Intel GMA 3150
Karta sieciowa: LAN Wbudowana karta sieci Ethernet 10/100/1000 Mb / s
Porty: 6 x USB 2.0, HDMI, D-SUB,RJ45, audio, czytnik kart
Monitor: zewnętrzny
Klawiatura, mysz dostępne oddzielnie 
Wymiary 19,0 (dł.) X 13,5 (szer.) x 2,5 (wys.) cm 
Waga 450g 
System operacyjny: Linux, obsługuje Win7/Vista/WinXP
Cena: 629zł

 


 

 

Saphire HD EDGE Mini PC jest obecnie uważany za najmniejszy na świecie komputer. Osobiście nie jestem o tym przekonany choć jego kształty tworzą piękne złudzenie optyczne maleńkości. Urządzenie jest w zasadzie ładnie „zapakowaną” w stylową obudowę płytą główną, która w rzeczy samej stanowi podstawę architektury każdego komputera. NetBox z kolei wygląda bardziej tradycyjnie. Jest to zwyczajne plastikowe kwadratowe pudełko. Choć jego rozmiary są równie małe, a niekiedy nawet mniejsze to wygląda on raczej topornie.

 

 

 

Sapphire wykonany jest z bardzo fajnego tworzywa. Jest to pewna forma gumowanego plastiku. Jest on przyjazny w dotyku i dość odporny na zarysowania i zabrudzenia. Pod pierwszą powłoką znajduje się metalowe wzmocnienie. NetBox z drugiej strony wykonany jest z fortepianowo czarnego połyskliwego plastiku. Jest on dość miękki i ugina się pod naciskiem. Brud na nim jest bardzo ale to bardzo zauważalny, nie tylko kurz ale i odciski palców. Pod plastikiem od razu mamy dostęp do podzespołów.

 

 

Oba komputery z płaskich stron jedną stronę mają całkowicie pustą. Druga strona natomiast w przypadku Edge HD posiada włącznik i wskaźnik pracy dysku twardego. Foxconn posiada cztery magnezy używane to mocowanie w ramce o której będzie nieco dalej.

 

 

Od góry i od spodu komputerów są otwory wentylacyjne. System wymiany powietrza działa dosyć efektywnie. Chłodnie powietrze wpływa od spodu i ulatuje górą.

 

 

 

Większość dostępnych portów znajduje się z tyłu komputerów. W przypadku Sapphire znajdziemy wejście i wyjście audio, zasilanie, kartę sieciową, dwa porty USB 2.0, HDMI oraz VGA. Foxconn jest bogatszy w złącza. Z tyłu znajdziemy wtyk na zasilacz, złącze na zewnętrza antenę WiFi, kartę sieciową, HDMI, VGA, cztery porty USB 2.0 oraz miejsce, do którego możemy przykręcić antenkę do karty WiFi.

 

 

 

Z przodu Sapphire posiada jedynie zaślepkę, za którą kryją się kolejne dwa porty USB 2.0. NetBox z kolei posiada wejście i wyjście audio, uniwersalny czytnik kart pamięci, dwa porty USB 2.0, diody sygnalizacyjne oraz włącznik i przycisk uśpienia.

 

 

 

Większe pudełko widoczne na zdjęciach to opakowanie od Sapphire. Jest ono świetnie wykończone w środku jakby było uszyte specjalnie dla tego komputera. Opakowanie Foxconna jest dużo gorsze, ale i dużo mniejsze. Na obu opakowaniach widać podane parametry techniczne oraz zdjęcia urządzenia.

 

 

 

 

Oba urządzenia posiadają dołączony stojaczek. W przypadku Sapphire jest to dokręcana podstawka która sprawia, że urządzenie pewnie stoi nieco pod skosem. NetBox z kolei posiada stojaczek na jakim urządzenie stoi płasko. Niestety nie trzyma się ono pewnie, komputer się z niego wyślizguje, ponieważ brak dobrego mocowania. Foxconn posiada za to uchwyt, dzięki któremu możemy zamocować komputer na przykład do ściany.

 

 

 

 

Wraz z urządzeniem Sapphire dostaniemy także komplet okablowania oraz zasilacz. Znajdziemy także pendrive. Początkowo sądziłem, że znajdziemy w nim system operacyjny jednak znalazłem jedynie sterowniki. W przypadku NetBoxa znajdziemy również okablowanie a także zestaw do montażu komputera przy ścianie. Jest także płyta DVD z systemem operacyjnym. Jest to jakiś nie znany mi Linux. Trochę szkoda że nie w żadnym przypadku nie dostarczono jakiegoś sensownego systemu operacyjnego. Przytłaczająca większość użytkowników nie tylko chciałaby Windows'a, ale także nie będzie chciała się "bawić" w instalowanie systemu tym bardziej, że komputer nie ma napędu DVD. W przypadku Linuxa też można było się zdecydować na jakąś popularną i znaną dystrybucję, ot choćby Ubuntu.

 

 

 

Saphire jest w pełni funkcjonalną maszyną, mniejszym bratem laptopa i komputera klasy PC. Saphire zaspokoi potrzeby większości użytkowników prywatnych, a jego wszechstronność może się sprawdzić także w biznesie, szczególnie tym spod znaku E-biznesu. Osobiście oba komputerki widział w roi małych serwerów. Ze względu na niskie zużycie prądu nadają się ku temu wyśmienicie. 

 

Netboxowi brakuje jedyne pamięci RAM i dysku twardego. Musimy je dokupić i zamontować we własnym zakresie. Dlatego też jego testy skromniejsze niż drugiej maszyny. Nie ma sensu bym testował własne części których i tak nie znajdziecie w kupionym komputerze.

Nettopy zostały wyposażone w najnowszej generacji dwurdzeniowy procesor Intela taktowany zegarem 1,66 GHz lub 1,8 GHz i 2GB pamięci ram każdy. Sapphire został wyposażony w dysk twardy o przyzwoitej pojemności 250GB. Całości dopełnia karta graficzna nVidia ION2 wyposażona w 512MB RAM. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu o rozdzielczości na poziomie 1920 x 1080 w jakości HD. Foxconn został wyposażony kartę graficzną Intel Graphisc Media Accelerator 3150 która dostarczyła mi nie lada problemów.

Po podłączeniu Sapphire do telewizora 37" LG został on od razu rozpoznany a komputer uruchomiony w rozdzielczości Full HD. Foxconn niestety nie dał sobie rady. Niby wykrył telewizor poprawnie ale nie mógł użyć większej rozdzielczości niż 1280 x 720 pikseli. Próbowałem zmiany sterowników karty graficznej na najnowsze, ręcznej zmiany sterowników karty graficznej oraz ręcznego modyfikowania rozdzielczości Riva Tuner'em, niestety nie udało się nic więcej wycisnąć. Powiem w prost nie miałem już ochoty dalej tracić na to sił ani energii bo tym bardziej przeciętny użytkownik takiej maszyny nie będzie miał ani umiejętności ani wiedzy potrzebnej do takich "zabaw". To oczywiście spowodowało brak możliwości uruchomienia niektórych testów wymagających większych rozdzielczości. Na szczęście raczej żadnych istotnych danych nie tracimy. GMA to nie jest układ po którym można by było spodziewać się rewelacyjnych osiągów.

3D Mark 2006

 

3D Mark Vantage (Foxconn nie uruchomił testu)

 

CineBench 11.5 GPU (Foxconn nie posiada niezbędnych fukcji karty graficznej)

 

CineBench 11.5 CPU

 

WinRar

 

Win7 U góry Edge HD, na dole NetBox

 

PCMark Vantage Sapphire Edge HD

 

UnigineHeaven Sapphire Edge HD

 

HDTune (Foxcon – nie testuje)

 

Jako że żyjemy w czasach, kiedy kładzie się szczególny nacisk na ochronę środowiska naturalnego i oszczędzanie energii, wobec tego należy dodać, że Sapphire pobiera zaledwie 22W, co w zasadzie odpowiada ilości energii pobieranej przez żarówkę. Co ciekawe Foxconn mimo braku dobrej grafiki potrzebuje 23W. Dla ciekawostki dodam, że MacMini zużywa 24W z procesorem Core2Duo. Podczas obciążenia zużycie prądu maszyn opartych na Atomie zwiększą się o mniej 2 W, a w przypadku Mac'a o około 10W.

Zużycie Prądu

 

Jak wykazują testy zużycie prądu jest porównywalne, a różnice w konfiguracji diametralne. Sapphire to o wiele potężniejsza grafika która radzi sobie spokojnie z materiałami Full HD. Tego samego nie można powiedzieć o NetBoxie dla którego wyświetlenie pulpitu w takiej rozdzielczości staje się już nie osiągalne. Posiada on za to o 140MHz szybszy procesor niż Sapphire i daje nam możliwość przynajmniej częściowej personalizacji konfiguracji sprzętowej komputera. 

Oba komputery są praktycznie nie słyszalne chyba, że obciążymy je jakimiś obliczeniami. Wtedy zaczyna się w nich wydobywać szum, który na szczęście nie przeszkadza. Obie obudowy lekko się nagrzewają, lecz są one ciepłe, a nie gorące.

 


 

 


Sapphire HD Edge-Mini PC sprawdzi się doskonale w przypadku użytkowników nie potrzebujących komputera o wszechstronnym zastosowaniu. Jego parametry zadowolą z całą pewnością tych, którym zależy przede wszystkim na dostępie do internetu, „niedzielnych” graczy no i oczywiście multimediów. Ten niewielkich rozmiarów nettop pozwala także na oglądanie filmów w standardzie HD oraz słuchanie muzyki. Jeśli więc potrzebujecie urządzenia, które nie będzie zajmowało wiele miejsca w mieszkaniu, a wasze potrzeby dotyczą przede wszystkim możliwość swobodnego dostępu do globalnych zasobów internetu, to opisany powyżej nettop jest produktem skonstruowanym właśnie dla Was.


Foxconn z kolei zupełnie rozczarowuje w zadaniach multimedialnych, a o graniu można zapomnieć ze względu na koszmarną kartę graficzną. Nie wydaje mi się aby mógł się on sprawdzić jako centrum domowej rozrywki. Jedyne zastosowanie jakie dla niego widzę to cienki klient, stacja dostępowa do internetu lub po prostu domowy serwer. Ciut mocniejszy procesor, możliwość montażu dowolnego dysku i bogata liczba portów na pewno pozytywnie na to wpłyną.


W obu komputerach brakuje mi właściwie tylko jednej rzeczy, aby mógł sobie sprawić takie urządzenie, lub polecić je ot choćby rodzicom. Mianowicie tunera TV, który pozwoliłby im spokojnie nagrywać na dysk ulubione programy i bezproblemowo je puszczać na TV. Idealnie by jeszcze było gdyby poza samym tunerem w nettopach znalazł się jakiś mini system operacyjny dedykowany służący właśnie temu celowi, z możliwością pobieranie torrentów oraz z możliwością obsługi jedynie pilotem. Mam nadzieję, że w przyszłości ….


Ze względu na rozsądną cenę oraz dobre parametry techniczne i wyniki testów Edge HD w moich oczach zasłużył na porządną rekomendację. Dłuższą chwilę zastanawiałem się nad przyznaniem Foxconnowi BestBuy, ponieważ jego niską cenę na prawdę ciężko przebić, to jednak nie miałbym czystego sumienia ze względu na bardzo kiepską kartę graficzną. Nie zmienia to jednak faktu, że jest on zakupem wartym głębszego przemyślenia.


Sapphire Edge HD

Zalety
– karta graficzna
– niskie zużycie prądu
– wysoka jakość wykonania
– gotowy do pracy

Wady
– mniej portów
– brak czytnika kart

Foxconn NetBox nT525

Zalety
– lepszy CPU
– możliwość personalizacji ram i HDD
– cena

Wady
– karta graficzna
– nie ma co marzyć o multimediach w HD