Gwałtowny wzrost w sprzedaży netbooków zbudowany na bazie procesora Intel Atom dał firmom do myślenia. Wkrótce zaczęły się pojawiać małe i energooszczędne nettopy, których wydajność jest wystarczająca do większości codziennych zadań. Niedługo po tym pojawiły się w sprzedaży same płyty główne ze zintegrowanym Atomem. Jedną z takich płyt będę miał okazję za chwilę przetestować i sprawdzić. Jest nią Zotac ION 330 ITX. 

 

 

 

Tak jak nazwa może wskazywać jest to urządzenie zbudowane w oparciu o platformę nVidia ION. 
Założeniem tej technologii było zbudowanie komputera o wysokiej mocy graficznej, a także posiadającego kontroler dźwięku w standardzie 7.1, dużo portów USB 2.0 oraz szybką łączność z siecią przy jak najniższym zapotrzebowaniu na prąd.

 

 

ION 330 ITX to płyta główna wyjątkowa, gdyż jako pierwsza została zbudowana na posiadającym większe możliwości chipsecie nForce 7 MCP. Kartę graficzną GeForce 9300M zastąpiono modelem 9400M. Znajdziemy na niej także łącze PCI Express na niezależną grafikę. Na pokładzie znalazła się także karta WiFi. Całość w połączeniu z dwu rdzeniowym procesorem Intel Atom N330, posiadającym technologię HT sprawia, że urządzenie posiada imponującą specyfikację.

 

 

Platforma testowa:

Intel Atom Embedded Dual Core CPU @ 1.60GHz Hyperthreading Technology
2 x 512 DDR2 800
MCP7A Chipset
GeForce 9400M “ION” (DX10, 256mb wpóldzielonej, 16 Strumieni)
10/100/1000 Gigabit LAN
3 x SATA 3.0GB/s
1 x eSata 3.0GB/s
6 x USB 2.0 External
4 x USB 2.0 Internal
1 x HDMI (HDCP w/ 7.1 Digital Audio)
1 x DVI
1 x Analog VGA
802.11n Wireless
90W Power Supply Unit
Radiator z 80mm wentylatorem (Nie wymagany ze słabszymi procesorami)

Sugerowana Cena: 609 zł

 


 

 

Urządzenie już wcześniej budziło moje zainteresowanie. Od momentu, kiedy na łamach IN4 przeczytałem news'a na jego temat. Dla ciekawostki wspomnę też, iż istnieją wersje tej płyty głównej opatrzone w zewnętrzny zasilacz o mocy 90W. Do testów trafił mi się egzemplarz ze standardowym zasilaniem jakie znajdziemy na płycie głównej. 

 

 

 

Płyta jest zapakowana w dość ładne moim zdaniem pudełko o kolorystyce pomarańczowo-czarnej.

 

 

Jest trochę mylące, gdyż wielkością przypomina opakowanie od zwykłej płyty. Nasz ITX umiejscowiony natomiast został jedynie w lewym dolnym rogu, a całą resztę przestrzeni zagospodarował karton oraz dodatki. 

 

 

Z opakowania także dowiemy się o rozszerzonej 5cio letniej gwarancji producenta, która świadczy o jakości produktu, jak również podstawowych informacji na temat specyfikacji technicznej i możliwości nowego urządzenia.

 

 

Wraz z płytą główną otrzymamy:
-CD ze sterownikami
-Instrukcję (także w języku polskim)
-Gwarancję
-Naklejkę na obudowę
-przesłonkę na tył obudowy
-3 kable SATA
-3 kable zasilające SATA
-przykręcaną antenkę 
-wentylator

 

 

Po rozpakowaniu naszym oczom ukaże się mały „potworek” ITX, jedynie 17 x 17 cm powierzchni i takie duże możliwości, jak również rozmaitość portów robią wrażenie. 

 

 

 

 

Bez problemu podepniemy

-klawiaturę PS/2
-6 urządzeń USB
-monitor ze złączem DVI lub VGA
-HDMI
-gigabitową sieć
-antenę WiFi
-urządzenie eSata
-sprzęt audio

 

 

Na płycie głównej znajdują się dwa sloty na pamięć ram. Oferują one możliwość podpięcia dwóch modułów DDR 2 o prędkości 667 lub 800 MHz, które mogą pracować w trybie dwu kanałowym. 

 

 

W dalszych testach użyte zostaną dwie kości popularnych ram'ów GoodRAM 800MHz o pojemności 512 MB każda. Mimo, że na urządzeniu można maksymalnie umieścić 4 GB pamięci, to 1GB przy innych parametrach podczas przystępowania do testów wydawał się rozsądnym wyborem. 

 

 

Nieopodal znajdują się 3 złącza SATA, 4-ro pinowa wtyczka pod wiatraczek oraz karta WiFi AzureWare AR5B91 802.11b/g/n nieopodal bateryjki. 

 

 

Wszystko jest dość ciasno upakowane. Zmieścił się tam nawet slot PCI Express.

Dominującym elementem płyty głównej jest masywny radiator opatrzony w logo ZOTAC'a. Kryje się pod nim Intel Atom N330 oraz chipset nForce 7 MCP.

 

 

 

 

Wystarczyło już tylko umieścić kości pamięci ram, zasilacz oraz dysk twardy aby przystąpić do testów. Całość została solidnie połączona na blacie biurka ze względu na brak stosownej obudowy i poddana katorżniczym zadaniom.

 


 

 

 

Jedną z głównych zalet jaką firma wyszczególnia przy sprzedaży jest duża wydajność nowej platformy ION ze wsparciem dla mediów Full HD. 

GPU-Z

 

Faktycznie tak jest. Filmy uruchamiane z dysku twardego działają płynnie, nie można mieć zastrzeżeń. Podobnie ma się sprawa strumieniowanych danych np. z serwisu YouTube. Udało mi się z przyjemnością obejrzeć kilka nowych teledysków i zapowiedzi kinowych. Na pewno też swój wpływ na to ma relatywnie mocny procesor. Dwa rdzenie tego 64 bitowego układu oraz technologia HT robią swoje. 

Dla przypomnienia HyperThreading(HT) to technologia pozwalająca przetwarzać dwa niezależne wątki na jednym rdzeniu procesora. Maksymalny teoretyczny do osiągnięcia zysk wydajności szacowany jest na 30%, praktycznie trudno jest osiągnąć zysk powyżej 20%. Procesor dwurdzeniowy wykorzystujący technologię HT widziany jest w systemie operacyjnym jako cztery procesory logiczne.

 

 

Trudno było się spodziewać innego rezultatu na urządzeniu posiadającym technologię NVIDIA PureVideo HD pozwalającą na płynne odtwarzanie filmów o wysokim bitrate, jednocześnie minimalizując obciążenie CPU. Znalazła się także technologia NVIDIA CUDA, dzięki której przetwarzaniem materiałów wideo zajmuje się procesor graficzny. 

 

 

Wynik pracy w systemie Windows 7 także jest zadowalający. Nawet przy 768 MB pamięci RAM bo resztę zjadła karta graficzna, system pracuje rześko i przyjemnie. Można spokojnie oglądać filmy i serfować w sieci. Problemy zaczynają się kiedy komputer czymś obciążymy, np. kompresja archiwum, czy otwarcie wielu programów spowodują, że system zacznie odpowiadać znacznie wolniej. 

WinRAR

 

O ile w pierwszym przypadku wina leży po stronie procesora, o tyle w drugim wąskim gardłem wydaję się być bardzo niska ilość pamięci ram. Dla tego też jeśli planujemy pracować na najnowszym systemie Microsoftu warto zainstalować na płycie głównej 2 GB pamięci RAM. Po ustawieniu w narzędziu msconfig opcji boot'owania tak aby Windows wykorzystywał wszystkie 4 wątki jakie oferuje CPU, komputer jest w pełni załadowany już po 49s. Wynik jest dobry zwłaszcza zważywszy na ilość pamięci operacyjnej jak również słaby dysk twardy, który to gra kluczową rolę w tym procesie.

3DMark 2005:

 

 

Jeżeli chodzi o wydajność w grach, nie było żadnych zaskoczeń. W porównaniu ze starszą generacją z grafiką 9300M widać przyrost prędkości przetwarzania danych. Zdecydowanie nie jest to platforma do nowych wymagających gier, lecz w zupełności wystarczająca w innych aspektach użytkowych. 

PCMark 2005

 

PCMarkVantage

 

Nie mówię tu tylko o biurowych czy multimedialnych, lecz także dzięki wsparciu karty graficznej, dobrze sprawuje się np. w pracy z pakietem Adobe CS 4, jak również z mniej wymagającymi aplikacjami 3D. 

CPU-Z

 

Jak chwilę wcześniej wspominałem Intel Atom 330 to procesor dwurdzeniowy posiadający technologię HT. Wiąże się to z tym, że może on jednocześnie przetwarzać cztery wątki. System operacyjny widzi go jako cztery procesory.W praktyce rozwiązanie jest bardzo dobre i przekłada się na spory wzrost mocy obliczeniowej, co widać w teście poniżej.

Cinebench R10

 

Istnieje również możliwość połączenia kilku dysków twardych w macierz RAID. Jeżeli myślimy o RAID 0 to nie ma to raczej sensu ze względu na średnią wydajność innych komponentów. RAID 1 w przypadku domowego centrum rozrywki czy prostego serwera, kiedy zależy nam na bezpieczeństwu danych ma większy sens. Rozsądnym wyborem jak już wcześniej wspominałem byłoby także zamontowanie nie jednego a dwóch gigabajtów pamięci RAM. Taka ilość wydaje się optymalna w stosunku do reszty podzespołów i w zupełności wystarczy do zadań dla których stworzoną tą platformę.

 


 

 

Cechą wyróżniającą tą płytę główną jest umieszczenie na jej powierzchni złącza na PCI-E, dzięki któremu możliwym staje się podłączenie zewnętrznej karty graficznej. Sensowność takiego rozwiązania jest co najmniej dyskusyjna. Z jednej strony to dobrze, że producent daje nam taką możliwość. Z drugiej jednak pozostaje pytanie czy używanie innej karty ma jakikolwiek sens. 
Nawet przy zastosowaniu najnowszego akceleratora 3D nie wykorzystamy wszystkich jego możliwości gdyż w znacznym stopniu będzie je ograniczał procesor. Ponadto tego typu karta miałaby rozmiary większe od samej płyty głównej, a już na pewno nie zmieściłaby się w małej obudowie. 

 

Sensownym wyborem nowej karty wydaje się więc być urządzenie o niskim profilu. Na rynku istnieje kilka ciekawych i wydajnych rozwiązań, lecz przed ich zakupem trzeba rozważyć jeszcze jedną kwestię. 
Lokalizacja PCI-E to praktycznie dolny brzeg płyty, co z kolei może stanowić problem, gdyż w niektórych obudowach MINI ITX może zabraknąć miejsca dla układu chłodzącego nową grafikę.

 

 

Dzięki życzliwości firmy Zotac udało się zdobyć kartę graficzną dzięki, której w praktyce zostały przeprowadzone testy. Grafika była firmy nVidia, model GT 220. Wspiera ona także CUDA i Pure Video HD więc w kwestiach multimedialnych nic się nie zmienia. Szkoda tylko, że nie jest to model o niskim profilu. 

3DMark 2005

 

Testy jak widać potwierdzają, że procesor w znaczącym stopniu negatywnie wpływa na ich wyniki.
Dokupienie ekstra karty graficznej nie wpłynęło w żaden sposób na ogólną wydajność platformy. Jedynym wyjątkiem są aplikacje 3D, gdzie przyrost mocy choć zauważalny pozostał ograniczony przez CPU. 

PCMark 2005

 

Moim osobistym zdaniem dokupowanie dodatkowego urządzenia zamiast dość przyzwoitego GeForce'a 9400M mija się po prostu z celem. Zyskamy odrobinę wydajności graficznej, którą w praktyce można by wykorzystać jedynie w grach, dla których ta platforma nie została po prostu stworzona. Konstruktorzy z nVidii wiedzieli co robią integrując taki, a nie inny GPU w swojej nowej konstrukcji. 

Windows7

 


 

 

Ku zdziwieniu niektórych, w Biosie znajdują się opcje umożliwiające podkręcanie procesora. Można zwiększyć FSB z 533 do 667 MHz, co przekłada się na powiększenie taktowania zegara o 25% czyli do 2 GHz.

 

Windows 7

 

Wyniki 3D Marka 2005 nie tylko potwierdzają przyrost mocy procesora o wspomniane wcześniej 25%, ale również potwierdzają, że CPU hamuje nawet zintegrowany układ NVidii. Także Cinebench R10 zademonstrował korzystny wpływ na wydajność nowych ustawień. 

3DMark 2005

 

Cinebench R10

 

PCMark 2005

 

PCMarkVantage

 

WinRAR

 

Wielu ludzi decyduje się na zakup płyt MINI ATX nie tylko ze względu na ich mały rozmiar, lecz także na niskie zapotrzebowanie na prąd. Zgodnie z danymi jakie udało mi się wygrzebać w sieci pobiera ona jedynie 30W prądu. Jest to 2 razy więcej niż konkurencyjny ASUS EeeBox, aczkolwiek takie zużycie prądu jest wciąż niczym w porównaniu ze zwykłym komputerem.

 

 

 

Jedynym źródłem hałasu na płycie głównej jest wentylator na procesorze. Mimo to, że jest on mały (60 mm) wytwarza dość dużo hałasu. Entuzjaści ciszy powinni więc przy zakupie zwrócić uwagę na odpowiedni zasilacz oraz wymienić wentylator na np. wolnoobrotowy 80 mm. 

 

 

Temperatury pracy także nie są wysokie. Mowa tutaj o około 30 stopniach Celsjusza w spoczynku oraz o około 40 stopniach podczas długiego obciążenia procesora. Pokusiłem się więc o sprawdzenie temperatur bez zainstalowanego wentylatora. Podczas normalnego surfowania w internecie temperatury zaczęły sięgać 45 stopni, co było niezłym wynikiem jak na całkowicie pasywnie schłodzony komputer. Czas prysł po obciążeniu komputera. Po niedługim czasie temperatury zaczęły dochodzić do 65 stopni Celsjusza. W związku z czym rozsądniej będzie pozostać przy zalecanym w instrukcji systemie odprowadzania ciepła.

 

Zotac ION 330 ITX stanowi mocną i dobrze zrównoważoną platformę. Praktycznie we wszystkich testach osiągnęła ona dobre wyniki. Świetnie radzi sobie z materiałami video, dzięki czemu nadaje się np. na domowe centrum rozrywki. Ze względu na małe zapotrzebowanie na prąd po rozbudowaniu pamięci RAM spisze się jako prosty serwer czy komputer codziennego użytku, nie tylko biurowego. Proste lub starsze gry, jak i również obliczenia wykonywane przez procesor graficzny np. podczas pracy w Photoshopie nie stanowią na tym sprzęcie żadnego problemu. Myślę, że jest on godny polecenia.

ZALETY:
+ogólna wydajność lepsza od konkurencji
+świetnie radzi sobie z materiałami HD
+opcjonalny Overlocking
+duża liczba portów i urządzeń
+niskie zapotrzebowanie na prąd

WADY:
-szkoda, że chłodzenie nie jest pasywne
-brakuje mi też jakiegoś portu PCI np. na kartę TV