[vc_row][vc_column width=”1/1″][rev_slider_vc alias=”about”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Czy zastanawialiscie sie kiedys jaki powinien byc idealny laptop? Maly? Lekki? Wydajny ? Czy jest mozliwe w ogole zbudowac taka maszyne, ktora bedzie potrafila pogodzic wszelkie aspekty uzytecznosci jednoczesnie zadowalajac nawet najwybredniejsze gusta? Wyobraźmy sobie notebook, ktory jest maly, ale nie za maly by oferowac wygodna prace, bedacy przy tym lekki i oferujacy calkiem przyzwoita wydajnosc i to nie tylko procesora, ale i karty graficznej. Do tego jest swietnie wykonany, a takze potrafi pracowac w sieci 10h bez ladowania. Czy to mozliwe? Okazuje sie ze TAK! Wystarczy troche pracy i wsluchania sie w pragnienia klientow.

 

 

 

 

 

 

Produkty Apple jeszcze niedawno byly nieznana marka w naszym pieknym kraju. Dzis iSpoty mozna znaleźc praktycznie w kazdym wiekszym miescie, kierowcy na autach maja nalepki z nadgryzionym jabluszkiem i ze swieca szukac takiej osoby, ktora nie kojarzylaby chyba najbardziej trendy marki ostatnich sezonow. Wprawdzie firma zaslynela nie ze wzgledu na swoje komputery, lecz za sprawa odtwarzaczy multimedialnych, sklepu iTunes, ktory przynosi niebagatelne zyski oraz, a raczej przede wszystkim telefonu komorkowego iPhone. Nie zmienia to jednak faktu, ze ta firma posiada takze w swojej ofercie calkiem, ciekawe komputery, a w szczegolnosci laptopy, z ktorych najnowszy model pragne Wam dzis kochani czytelnicy przedstawic.

 

 

 

 

 

 

Ponizej przedstawiam dane techniczne:

 

Procesor i pamiec: Procesor 2,4GHz Intel Core 2 Duo
3MB wspoldzielonej pamieci podrecznej L2 o pelnej predkosci procesora 
4 GB (dwa moduly SO-DIMM po 2 GB) pamieci DDR3 (1066 MHz); dwa gniazda SO-DIMM
mozliwosc rozbudowy pamieci do 8 GB
Dysk twardy: SSD 250GB (+1000zl) Standardowo: Serial ATA 250GB, 5400 obr/min
Naped: Szczelinowy naped SuperDrive 8x (DVD R DL/DVD RW/CD-RW)
Ekran:Wbudowany 13,3-calowy (przekatna) panoramiczny ekran cieklokrystaliczny z aktywna matryca TFT i blyszczaca powloka glossy i podswietleniem LED, 1280×800 pikseli 
Miliony kolorow we wszystkich rozdzielczosciach
Grafika: Procesor graficzny NVIDIA GeForce 320M z 256 MB pamieci SDRAM DDR3 wspoluzytkowanej z pamiecia glowna
Audio i wideo: Wbudowane glosniki stereofoniczne z subwooferami
Mikrofon wszech-kierunkowy
Wejscie liniowe audio (mini-jack, cyfrowe/analogowe)
Wyjscie liniowe/sluchawkowe audio (mini-jack, cyfrowe/analogowe)
Komunikacja: Wbudowana technologia sieci bezprzewodowej AirPort Extreme (802.11n)
Wbudowany modul Bluetooth 2.1+EDR
Wbudowany 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet
Zlacza: Jeden port FireWire 800 (do 800 Mb/s)
Dwa porty USB 2.0 (do 480 Mb/s) 
Gniazdo karty SD
Bateria i zasilanie: Wbudowana bateria litowo-polimerowa o pojemnosci 58 Wh
Zasilacz 60 W ze zlaczem MagSafe i systemem prowadzenia kabla
Gniazdo zasilacza MagSafe
Wymiary: Wysokosc: 2.41 cm 
Szerokosc: 32.5 cm 
Glebokosc: 22.7 cm
Waga: 2.04 kg
Oprogramowanie: Mac OS X 10.6 Snow Leopard
iLife (zawiera programy iPhoto, iMovie, iDVD, iWeb, GarageBand)
Gwarancja: 12 miesiecy (opcjonalnie 36)
W wersji standardowej w salonach iSpot (czyli mozna kupic taniej) kosztuje 4999zl. Komputer, ktory dostalem do testow byl skladany na zamowienie, zostal w nim mianowicie zamontowany dysk SSD o pojemnosci 250GB. Koszt takiej rozbudowy to kolejne 1000zl. Sprawdźmy wiec co potrafi ta maszyna. Testy beda przeprowadzane zarowno na Mac OS X jak i na znacznie bardziej popularnym Windows 7, wiec kazdy znajdzie cos interesujacego dla siebie.

Po zakupie komputer otrzymamy w relatywnie malym pudelku opatrzonym w plastikowa raczke. Znajdziemy na nim podstawowe informacje na temat laptopa, jak rowniez obejrzymy kilka jego zdjec. Niestety nie chroni ono dobrze sprzetu podczas transportu. 

 

 

 

 

 

 

Notebook jest blisko powierzchni kartonu odizolowany jedynie cienka gabka, ktora nie zdola go w pelni ochronic podczas przesylki kurierskiej czy innego rodzaju transportu. Obudowa jest aluminiowa wiec w razie uszkodzenia wgniecenie bedzie widoczne i praktycznie nie do wyprostowania.

 

 

 

 

 

 

Tuz ponizej komputera w opakowaniu miesci podluzne biale pudeleczko, w ktorym znajduje sie przewod zasilajacy. 

 

 

 

 

 

 

Wyjmujac laptop naszym oczom ukaza sie plastikowe przegrodki, w ktorych znajdziemy zasilacz sieciowy wraz kompletem instrukcji, plyt CD oraz sciereczka. Szkoda, ze Apple zrezygnowalo z dolaczania pilotow do swoich komputerow. Od zawsze byl to dla mnie bardzo przydatny gadzet.

 

 

 

 

 

 

Z oprogramowania otrzymamy system operacyjny SnowLeopard, a takze zestaw aplikacji w pakiecie iLife. Sa takze dwie biale naklejki z logiem firmy, ktore to mozemy znaleźc na doslownie kazdym elemencie zestawu, nawet takim jak szmatka do ekranu.

 

 

 

 

 

 

Komputer sam w sobie wyglada bardzo nowoczesnie i solidnie. To elegancja, styl i minimalizm w kazdym calu. Mamy wrazenie jak gdyby zostal on wykuty z jednego kawalka materialu, choc oczywiscie wbrew reklamom tak nie jest. Sa to 3 czesci w praktyce topcase, dolna pokrywa, ktora mozemy odkrecic aby dobrac sie do jego wnetrznosci oraz gorna pokrywa z matryca.

 

 

 

 

 

 

Sam jestem uzytkownikiem MacBooka Air, o ktorym mialem przyjemnosc juz powiedziec kilka slow w dziale mini recenzji. Musze stwierdzic, ze wersja PRO w wydaniu 13″ bardzo mi go przypomina. Generalizujac mozna powiedziec, ze glowna roznica stylistyczna jest ich grubosc, a co za tym idzie wieksza ilosc portow na korzysc wersji PRO. 

 

 

 

 

 

 

Mowiac o podobieństwie glownie chodzi mi tu raczej o styl, w jakim zostal wykonany, jego ksztalty i wykończenie elementow. Juz od dawna te serie notebookow nie ulegly zmianom wizualnym, zmieniaja sie jedynie wewnetrzne komponenty. Moim zdaniem jako konsumenta bardzo dobrze, bo po co zmieniac cos, co jest po prostu dobre? Z punktu widzenia firmy tez jest to zaleta, gdyz w taki oto sposob buduje sie wizerunek marki. Przecietny czlowiek nawet widzac fragment komputera i tak powie, ze to Mac. Świetne posuniecie marketingowe.

 

 

 

 

 

 

Elementy wykończenia… to wlasnie one wywoluja u ogladajacego kilka zludzeń optycznych. Ma sie wrazenie, ze komputer jest mniejszy niz faktycznie. Szczegolnie jak widzimy go w salonie, gdzie jest odpowiednio wyeksponowany bedzie nam ciezko uwierzyc, ze to 13,3″ calowa maszyna. Identycznych rozmiarow jest zwykly MacBook (bialy plastikowy), a jednak gdy oba komputery stoja obok, to PRO sprawia zludne wrazenie mniejszego, smuklejszego, bardziej dynamicznego. Co wiecej PRO jest lzejszy od zwyklego MacBooka.

 

Czarna ramka wokolo matrycy, ktora blyszczy tak jak reszta ekranu wywoluje odczucie jak gdyby monitor jednak byl znacznie wiekszy. Natomiast wykończenia obudowy nadaja jej dynamiki, co z kolei sugeruje, ze laptop jest nowoczesny i wydajny.

 

Pod katem wyposazenia w zlacza i porty jest znacznie bogatszy od innych modeli. Niestety tylko dwa porty USB to troche za malo, jak na laptopa do profesjonalnych zastosowań. 

 

 

 

 

 

 

Po jego lewej stronie znajdziemy wlasnie te wspomniane wczesniej porty, ktorym to towarzysza, czytnik kart SD, wejscie na sluchawki oraz mikrofon, a takze firewire tuz obok wyjscia na monitor. Prawie przy samym rogu jest gniazdo na karte sieciowa RJ45 jak rowniez gniazdo MagSafe na zasilacz.

 

 

 

 

 

 

Blizej przodu komputera, juz w oddali wzgledem reszty portow znajduje sie przycisk oraz 8 lampek, dzieki ktorym mozemy sprawdzic stan naladowania baterii. 

 

 

 

 

 

 

Prawa strona notebooka nie jest juz tak naszpikowana. Miesci sie na niej jedynie szczelinowy naped DVD SuperDrive, a tuz obok zabezpieczenie antykradziezowe Kensington Lock.

 

 

 

 

 

 

Ani tyl komputera, ani jego spod nie prezentuja niczego ciekawego. Moje obawy wzbudzil jedynie system chlodzenia, a wlasciwie brak wywietrznikow. Mocny procesor oraz karta graficzna jednak sie grzeja. Jedyna szczelina wypuszczajaca goracy podmuch znajduje sie za czarnym plastikiem w tylnej jego czesci. Podczas dluzszej pracy nagrzewa sie jego obudowa, a komputer zachowuje sie jak wielki aluminiowy radiator. Byc moze jest to zamierzony efekt, byc moze nie.

Klawiatura, choc gryzie sie kolorystycznie z obudowa komputera jest bardzo wyraźna i mila w obsludze. Komponuje sie natomiast nieźle z matryca. Klawisze jak widac sa duze, a ponadto sa odpowiednio oddalone wzgledem siebie. Przeklada sie to na wysoki komfort pracy.

 

 

 

 

 

 

Pisze sie na niej bardzo przyjemnie. To jedna z najwygodniejszych klawiatur z jakimi mialem do czynienia. Jedyne co mozna jej zarzucic to brak czesci numerycznej. Jest cicha i odporna na scieranie. Dodatkowym walorem podobnie jak w innych modelach jest jej podswietlanie, ktorego sila zalezy od warunkow otoczenia. W slabym swietle nieco przygasa, aby nie razic w oczy, a w mocniejszym nabiera blasku jednoczesnie lepiej eksponujac opisy na przyciskach. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O ile we wczesniejszych modelach nie zawsze dzialal ten system idealnie, tutaj jest poprawiony. Klawisze sa przede wszystkim rownomiernie podswietlone, a co wazniejsze zawsze z odpowiednim natezeniem swiatla pochodzacym z energooszczednych diod led. 

 

 

 

 

 

 

Pokaźna czesc panelu zajmuje touchpad, a wlasciwie multi-touchpad. Nie jestem zwolennikiem takich rozwiazań generalnie uznaje jedynie myszke, a ponadto na kablu, nie wymagajaca zmiany bateryjek.

 

Tym sceptyczniej podszedlem do sprawy, gdy sie dowiedzialem, ze ten wynalazek nie tylko nie ma drugiego klawisza myszy, ale nawet podstawowy guzik zostal zintegrowany z gladzikiem. Choc klikniecie dokonujemy dolna czescia jego powierzchni to wciaz reaguje ona na dotyk. Nie wspomne juz o koniecznosci nauczenia sie wykonywania na nim gestow.

 

Tym razem sie mylilem i zostalem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wygoda pracy z nim jest na prawde wysoka. Dziala on precyzyjnie i konkretnie, a pomysl klikania calym gladzikiem, choc wymaga przyzwyczajenia sie jest na prawde rewelacyjny. Jednak dosc trudno mi wykonac podwojne klikniecie, gdyz powierzchnia touchpada stawia dosc duzy opor. Jest takze dosc glosny. Nie mniej jednak multitouchpad to cos, co powinien miec kazdy laptop.

 

 

 

 

 

 

Podobnie ma sie sprawa nawigowania za pomoca gestykulacji. Gesty nie tylko sa bardzo intuicyjne, lecz takze urzadzenie doskonale radzi sobie z ich rozpoznawaniem. Potrafi jednoczesnie odczytac ruchy z az czterech punktow (palcow). Bardzo dobrym pomyslem dla uzytkownikow poczatkujacych jest umieszczenie krotkich instruktazowych filmikow w panelu myszy w Preferencjach Systemowych. Po wskazaniu danej funkcjonalnosci po prawej stronie startuje animacja demonstrujaca jak prawidlowo wykonac dany gest oraz jakie przyniesie to skutki.

 

Pozwala on wykonywac takie manewry jak skalowanie dokumentow, przerzucanie kolejnych stron czy obracanie zdjec za pomoca odpowiednich ruchow palcow, nawigacje miedzy aplikacjami czy wygodne uzytkowanie Expose i kilka innych. 

 

 

 

 

 

 

Podobnie jak w wiekszosci laptopow tuz nad matryca zostaly umiejscowione kamera iSight oraz mikrofon. Jakosc oferowanego przez te urzadzenia sygnalu jest bardzo dobra, a co najwazniejsze sprawdza sie swietnie w przypadku osob niepelnosprawnych. Dajac im chocby mozliwosc glosowego sterowania systemem. 

Komputer zostal zaopatrzony w wyswietlacz o przekatnej 13,3 cala, z podswietleniem LED i blyszczaca powloka, z mozliwoscia wyswietlania milionow kolorow. Obsluguje rozdzielczosci: 1280 na 800, 1152 na 720, 1024 na 640 i 800 na 500 pikseli przy proporcjach 16:10; 1024 na 768, 800 na 600 i 640 na 480 pikseli przy proporcjach 4:3; 1024 na 768, 800 na 600 i 640 na 480 pikseli przy proporcjach 4:3 z rozciagnieciem; 720 na 480 pikseli przy proporcjach 3:2; 720 na 480 pikseli przy proporcjach 3:2 z rozciagnieciem. Tu matryca troche mnie rozczarowala, poniewaz rozdzielczosc jest dosc mala jak na dzisiejsze czasy. Mysle, ze w przypadku komputera z serii PRO, czyli do profesjonalnych zastosowań ekran powinien oferowac 1440 na 900 pikseli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z informacjami jakie znalazlem w sieci gama barw jakie ona prezentuje, choc znacznie wykracza poza standard sRGB, to wciaz nie oferuje pelnej palety barw AdobeRGB.

 

 

 

 

 

 

Jest to juz kolejny MacBook PRO, ktorego matryca mnie zachwycila i nie mowie tu o parametrach technicznych, lecz o subiektywnych odczuciach i walorach uzytkowych. Tak wierne odwzorowanie barw oraz ich glebia sa rzadko spotykane. Szkoda, ze zdjecia nie sa w stanie tego ujac. Matryca ma zauwazalnie lepsze odwzorowanie barw wzgledem poprzedniej generacji laptopow PRO oraz o niebo lepsze barwy wzgledem zwyklego macBook’a, ktory w porownaniu z PRO wyglada jakby byl „wyprany” z barw.

 

 

 

 

 

 

Średnia jasnosc ekranu liczy sobie az 312 cd/m² czyli niemal dwu krotnie wiecej niz w przypadku przecietnego laptopa. Takze inne parametry pokazuja, ze mamy do czynienia ze swietna matryca. Dowodzi chocby kontrast wynoszacy momentami ponad 950:1. Podobnie wyglada sprawa katow widzenia. Praktycznie z kazdej strony obraz jest widoczny. Niestety barwy ulegaja znieksztalceniu, co szczegolnie jest widoczne podczas wertykalnej zmiany pozycji monitora. 

 

 

 

 

 

 

O ile rozdzielczosc to w pewnym sensie rzecz gustu to powazna juz wade stanowia potezne odblaski. Powierzchnia jest tak polyskliwa ze nawet przy maksymalnej jasnosci matrycy, na ekranie powstaja bardzo zauwazalne refleksy. Gdy jest zaciemniona mamy do czynienia juz ze swoistym lustrem. Warto tez tu wspomniec o tym, ze zdjecia wykonywane byly w pochmurny wieczor. Zatem pomimo slabego swiatla wpadajacego zza okna odbicia jakie powstaly sa bardzo ale to bardzo zauwazalne, co widac na fotografiach. Mozna oczywiscie zamowic laptop z matryca matowa, lecz w takowej wersji bedzie on drozszy. Najprostszym wiec rozwiazaniem wydaje sie uzycie folii refleksyjnej rowniez dostepnej w sieci iSpot (widac jest zapotrzebowanie) skrojonej wlasnie na ten model komputera. Z doswiadczenia powiem, ze spelnia ona swoje zadania bardzo dobrze nie niszczac przy tym za bardzo jakosci obrazu.

 

 

 

 

 

 

Generalnie jestem na tak. Szkoda jednak, ze zrezygnowano z matowych wyswietlaczy, bo takowe bylyby znacznie lepsze dla grafikow. Zastanawia mnie tez czy Apple wpadnie na to, aby w przyszlosci wypuscic komputery z dotykowa, a wlasciwie multi-dotykowa matryca, ktora to moglaby posluzyc jako tablet graficzny, jednoczesnie dzialajac tak dobrze jak touchpad. Cos pokroju jeszcze wiekszego iPada. Mam takze nadzieje, ze jakos uda sie im w końcu zwalczyc te refleksy i jakosc wykonania pogodzic ze swoim niepowtarzalnym designem. Istnieja przeciez matryce w komputerach, monitorach, a nawet telewizorach i to nie z najwyzszej polki, gdzie matryca jest polyskliwa, ale jednoczesnie posiada powloke anty-refleksyjna. Roznica na plus w komforcie pracy jest zauwazalna.

 

 

 

 

Model, ktory wpadl mi do testow nie jest najszybsza maszyna mozliwa do kupienia. Jest jeszcze model z szybszym CPU oraz lepszym HDD. Moim zdaniem jednak te roznice nie sa warte doplacania. 

 

 

 

 

 

 

Zegar procesora Core 2 Duo tu zainstalowanego taktowany jest zegarem 2,4GHz, posiadajacym 3MB pamieci Cache drugiego poziomu. Magistrala systemowa jak i 4GB zainstalowanych modulow DDR 3 pracuja z predkoscia 1066MHz. Mozna by bylo od razu ponarzekac na to, ze sa juz procesory nowszej generacji Core i3, i5 czy nawet i7. Wydaje mi sie ze Apple nie popelnilo bledu pozostajac przy sprawdzonym C2D. Jego odpowiednikiem mogloby byc i3 jednak w praktyce przyrost mocy bylby niezauwazalny. i5 oraz i7 sa zarezerwowane dla jego 15″ i 17″ braci.

 

 

 

 

 

 

Znajduje sie tu dysk twardy SSD SATA. Jego pojemnosc do 250 GB, a predkosc jego dzialania sprawia, ze system operacyjny wrecz szaleje. Dysk wydajnoscia nie powala na kolona produktow konkurencji jak OCZ, jednak daje systemom operacyjnym i aplikacjom turbo doladowanie. 

 

WinRAR:

 

 

 

 

 

 

HDTune:

 

 

 

 

 

 

Na najwieksza uwage jednak zasluguje karta graficzne. Laptop posiada GeForce’a 320M z 256MB pamieci, ktory jest nastepca modelu 9400M – wczesniej stosowanego. Zgodnie z reklamami GeForce 320M to najszybsza zintegrowana karta graficzna na swiecie. Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, ze swojej strony powiem tylko, ze ta karta na prawde daje rade i pozwala nawet pograc. Karta pozwala na niewielkie OC, parametry jakie udalo mi sie osiagnac oraz rezultat przedstawiaja obrazki ponizej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apple zadbalo o to, aby ich najnowsze komputery takze i w tym aspekcie rozrywkowym sie sprawdzaly. Niedlugo wyjdzie hit – StarCraft 2, w ktorego juz mialem przyjemnosc grac na tym komputerze w wersji beta. Wysokie detale? Spokojnie:) Wbrew temu co mialo miejsce jakis czas temu, na Mac OS X jest i bedzie powstawalo coraz wiecej gier. Obecnie Steam przeniosl sie juz na nowa platforme i sukcesywnie konwertuje wszystkie swoje gry. Wydajnosc karty graficznej w komputerach Mac bedzie wiec miala coraz to wieksze znaczenie.

 

 

 

 

 

 

Przydaje sie ona takze podczas renderingu materialow w roznego rodzaju profesjonalnych aplikacjach, potrafiacych wykorzystac GPGPU. Karta choc nie jest moim zdaniem najlepszym wyborem to najgorszym tez nie jest. Stanowi ona solidna czesc dobrze zrownowazonej platformy.

 

 

 

 

 

 

Sam system natomiast chodzi na tym notebooku jak juz wczesniej wspominalem rewelacyjnie. Windows 7 jest szybki, a jego czas ladowania ze wzgledu na potezny dysk twardy jest bardzo zadowalajacy. Wspominam o tym, poniewaz duza czesc osob na pewno zdecyduje sie na jego rownolegla instalacje chocby po to, aby wykorzystac szersza game swoich ulubionych aplikacji niedostepnych pod OS X lub po prostu chcacych korzystac ze swojego ulubionego systemu.

 

PCMark Vantage

 

 

 

 

 

 

Platforma podsumowujac jest bardzo dobrze skomponowana i zrownowazona. Jest to uniwersalny komputer, ktory sprosta kazdemu zadaniu. Uwazam takze, ze warto zainwestowac w dysk SSD, poniewaz daje on prawdziwego „kopa”.

W przeciwieństwie do wersji 15″ po obu stronach klawiatury nie znajdziemy umiejscowionych glosnikow stereo. W tym komputerze caly przedni panel zajmuje klawiatura, a glosniki sa ukryte. Oferuja one czysty dźwiek, a jednoczesnie glosny. Powiem nawet, ze znacznie glosniejszy niz w przypadku wiekszosci laptopow jakie widzialem. Niestety czegos mu brakuje. Odtwarzane utwory sa tak jakby plytkie, jakby z oddali. 

 

 

 

 

 

 

Komputer sam w sobie pracuje cicho, rzekl bym nawet, ze bardzo cicho, lecz tylko do czasu uruchomienia jakiejs wymagajacej aplikacji. Tak samo ma sie sprawa wydzielanego ciepla. Podczas normalnej pracy osiagnie on byc moze okolo 30 stopni, natomiast po godzinie grania zgodnie ze wczesniejszym oczekiwaniem obudowa zaczyna parzyc uzytkownika. Jednak ladny design zostal osiagniety kosztem dobrego systemu odprowadzania ciepla. Bardzo nagrzewa sie jego lewa gorna strona, gdzie prawdopodobnie umiejscowione sa karta graficzna i CPU. Jest to tym bardziej uciazliwe, ze to wlasnie w tym rejonie znajduja sie czesto wykorzystywane przez graczy guziki WSAD. Podczas zwyklej pracy z tekstem czy surfowania w sieci maszyna pozostaje chlodna.

 

 

 

 

 

 

Wazniejszym elementem, jak nie najwazniejszym w laptopach jest czas jaki moga spedzic pracujac jedynie na baterii. Prawie 10 godzin pracy w sieci obiecuje nam Apple. W praktyce przy wlaczonym WiFi maksymalnie 9 godzin i 30 minut udalo mi sie spedzic w Internecie. Moze po sformatowaniu baterii czas jeszcze sie wydluzy. Bardzo zadowalajacy jest czas pracy bez WiFi, ktory widac na ponizszym zdjeciu, a takze pracy bez WiFi podczas ogladania filmow np. w pociagu, ktory takze wynosi prawie 10 godzin. Przy matrycy rozswietlonej na 40% w sieci spedzimy 7 – 8 godzin.

 

 

 

 

 

 

Bateria zgodnie z zapewnieniami dostawcy powinna wytrzymac spokojnie 1000 ladowań, co powinno sie przekladac na koniecznosc jej wymiany co 3 lata. Wada jednak jest brak mozliwosci wyjecia lub samodzielnej wymiany baterii bez utraty gwarancji.

 

 

 

 

 

 

Jak juz wczesniej wspominalem na obudowie znajduje sie przycisk, ktorego uruchomienie spowoduje zaswiecenie diod w kolorze zielonym, ktorych ilosc odpowiada stanowi naladowania baterii. Poprawiono nieco precyzje przekazu danych, bo lampek opisujacych mozliwe stany naladowania w tej chwili jest az 8 .

 

 

 

 

 

 

Komputer ten takze jest ekologiczny. W jego konstrukcji uwzgledniono nastepujace rozwiazania zmniejszajace negatywny wplyw na srodowisko:

 

* Szklo niezawierajace arsenu
* Wykluczenie BFR
* Wyswietlacz z podswietleniem LED niezawierajacy rteci
* Przewody wewnetrzne niezawierajace PCW
* Obudowa z aluminium i szkla w wiekszosci nadajaca sie do recyklingu
* Mniejsze opakowanie
* Spelnia wymagania ENERGY STAR 5.0
* Klasa „zlota” — EPEAT Gold

Apple MacBook PRO to ciekawy komputer przenosny. Świetny jest przede wszystkim jego wyglad i moc obliczeniowa. Jakosc wykonania, materialy i solidna konstrukcja, to jego atuty. Calosc dopelnia genialna matryca, gladzik, klawiatura oraz niepowtarzalny design. Choc ciezszy od innych MacBook’ow (AIR) jest wciaz lzejszy od wiekszosci laptopow o takim rozmiarze. Sprosta wszystkim zadaniom jakie wspolczesny uzytkownik moze przed nim postawic. Poczawszy od wygodnej edycji tekstu, a na graniu kończac. Takze graficy beda zadowoleni z matrycy oraz wydajnosci jaka on oferuje. Pamietajmy takze, ze konstrukcyjne to zwykly pecet, wiec mozemy zainstalowac na nim dowolny system operacyjny. To wszystko mozemy miec nie rezygnujac z bardzo dlugiego czasu pracy na baterii.

 

 

 

 

 

 

Pytanie jest jednak takie: czy wart jest on swojej ceny? Na rynku jest cale mnostwo laptopow tańszych, a z lepszymi parametrami technicznymi. Nie oferuja one jednak niepowtarzalnego wygladu i uczucia bycia posiadaczem komputera legendarnej marki, tak dlugiego czasu pracy na baterii, solidnosci wykonania oraz niezawodnosci. Warto tez pamietac, ze ceny w innych krajach europejskich sa znacznie nizsze. Trudno o znalezienie 100% odpowiednika w swiecie zwyklych laptopow. Moim zdaniem to najlepszy obecnie dostepny laptop na rynku wart kazdej wydanej na niego zlotowki, tym bardziej ze 13,3″ to moim zdaniem najbardziej optymalny rozmiar. Laptop laczy w sobie wszystko to, co do niedawna wydawalo sie nie do osiagniecia w jednej maszynie. Kupujac laptop musial on byc albo szybki albo mobilny. Mac Pro lamie ten slogan, dlatego tez po raz pierwszy na lamach IN4 urzadzenie dostaje nagrode IN4 Power, BestBuy oraz Rekomendacje.

 

 

 

 

 

 

ZALETY
+ design
+ matryca
+ gladzik
+ wykonanie
+ relatywna lekkosc
+ karta graficzna
+ ogolna wydajnosc
+ rozszerzalna gwarancja do 36 miesiecy (niestety standardowo otrzymujemy jedynie gwarancje 12 miesieczna, za jej dwuletnie rozszerzenie przyjdzie nam slono zaplacic, bo az 1277zl, co stanowi jednoczesnie swoista wade)

 

WADY
– refleksy na matrycy
– emisja ciepla
– brak mozliwosci wyjecia baterii
– wieksza rozdzielczosc matrycy wskazana

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]