[vc_row][vc_column width=”1/1″][rev_slider_vc alias=”about”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Komputery z serii WindTop istnieja juz na rynku od dluzszego czasu. Istota tego typu urzadzen, all in one jest zintegrowanie wszystkich niezbednych do dzialania komponentow w malej, na ogol dobrze zaprojektowanej obudowie, bedacej jednoczesnie monitorem. Na lamach naszego serwisu moglismy juz przeczytac informacje o jego poprzednikach, przez ten czas mozna powiedziec, ze komputery AIO na dobre zadomowily sie na rynku, a swoja wydajnoscia i funkcjonalnoscia nie rzadko zaskakuja.

 

 

 

 

 

 

Kolejna odslona stalo sie urzadzenie o matrycy 24″ AE2400, ktorego sercem byl procesor firmy Intel. Podobnie jak niektorzy jego starsi bracia wprowadza on do powszedniego uzytku cos co nie dawno w recenzji nazwalem innowacja. Ktora byla mianowicie 24″ multidotykowa matryca o rozdzielczosci FullHD. Stanowi ona jeden z najwiekszych atut tego urzadzenia. W polaczeniu z nakladkami graficznymi MSI WindTouch oraz lekkimi modyfikacjami w interfejsie Windows 7 powinna ona pozwolic na wygodne korzystanie z komputera bez koniecznosci uzywania myszki czy klawiatury. Za chwile w nadziei ze producent wkrotce i nam podesle wersje z matryca 3D, postaram sie zwieźle przedstawic wrazenia po testach i wielogodzinnej pracy z systemem. 

 

 

 

 

 

 

Specyfikacja techniczna:

 

System: Windows® 7 Home Premium 
CPU: Intel® Pentium Dual Core™ E5400 
Chipset: Intel® G41 + ICH7
Ram: DDR3 4GB Maks: 8GB
Grafika: ATI Radeon HD5730 1GB DDR3 VRAM
HDD: 3.5” SATA2 1TB
Naped Optyczny: Tray-in DVD Super Multi
Audio: 2 x 5W 5.1 + 10W Subwoofer
LAN: 10/100/1000
WLAN: 802.11 b/g/n
Matryca: 23.6″ 1920 x 1080
Dotykowy: Tak: multi-touch
Kamera: 1.3MPx
Czytnik Kart: 6-in-1
Tuner TV: Opcjonalnie

 

Klawiatura i Myszka: Bezprzewodowe
Zasilacz: 180W
Wymiary 577.28 x 445.61 x 72.95 mm
Waga: 17kg
Cena: od 3750zl (skapiec.pl)

 

 

Dla tych, ktorzy obcowali juz z wczesniejszymi modelami firmy MSI, nowy WindTop nie wniesie duzo nowego. Jest on od nich za to zdecydowanie wiekszy, ciezszy, masywniejszy ale takze solidniej wykonany.

 

 

 

 

 

 

Przedni panel obudowy wykonany jest z blyszczacego materialu. Przede wszystkim dla wiekszosci odbiorcow wazne jest to, ze komputer stanowi stanowi solidna konstrukcje, zlozona z materialow wysokiej jakosci. Personalnie design uwazam za calkiem udany i pasujacy do wiekszosci nowoczesnych wnetrz. Jedyna jego wada to to, ze kojarzy sie z monitorami CRT jego dosc gruba obudowa. Cos za cos, dobra karta graficzna i jej uklad chlodzacy itp. musza zajmowac miejsce, szczegolnie ze mamy juz bardzo upalna pogode za oknem, wiec blaszaki nie maja latwego zycia.

 

Pomimo, ze matryca ma niecale 24″, dzieki odpowiedniej stylistyce obudowy wyglada na o wiele wieksza. Pracowalem nawet z wiekszymi monitorami, jednak siedzac przed tym komputerem ma sie wrazenie jakby sie obcowalo z prawdziwym kolosem. Wszystko dzieki odpowiedniemu wykonaniu obudowy i po czesci zmodyfikowanemu interfejsowi Windows 7, o czym bedzie nieco poźniej.

 

W calosci dostrzeglem jedna w sumie powazna wade, ktora nie opuszcza juz od dawna komputerow tego typu, mianowicie do jego powierzchni strasznie przywiera kurz i inne zabrudzenia. Ponizsze zdjecie, ktore demonstruje ten problem, zostalo wykonane jeszcze przed jego uruchomieniem, zaraz po wyjeciu z pudelka (przypominam iz jestem pierwsza osoba, ktora dotykala ten komputer). Co wiecej zarowno obudowa jak i matryca sa polyskliwe wiec przeszkadza to nieco w wygodnej pracy. Coz, taka teraz nastala moda, ze komputer musi przede wszystkim wygladac, aby Kowalski postawil go w swoim domu. Byc moze w przyszlosci pojawia sie maszyny wykonane z ladnego tworzywa jak szczotkowane aluminium, ktore spelni oba ASPEKTY wyglad i wygoda. Byc moze niedlugo pojawia sie AIO z powloka anty refleksyjna i nie bedzie trzeba jej dokupowac na allegro. 

 

 

 

 

 

 

Tylna czesc komputera takze reprezentuje sie schludnie. Znajduje sie tutaj podporka, w lewej gornej czesci otwory wentylacyjne, za ktorymi kryje sie miedziany radiator. Sam tyl wykonany jest dosc grubej i solidnej blachy z siateczka w srodku. Nie wiem czy jest rodzaj filtra anty pylowego czy zabezpieczenie przed zakloceniami elektromagnetycznymi.

 

 

 

 

 

 

Tuz pod nim miesci sie zaslepka, za ktora kryja sie dwie pamieci RAM. W tym przypadku sa to dwa moduly SO-DIMM DDR3 1066MHz po 2GB kazdy. Raczej nie bedzie potrzeby ich wymiany, ale wygodna mozliwosc zawsze istnieje. 

 

Nieco nizej, jest port mini PCI-E ukryty pod podporka. W nim jest zainstalowana jest karta WiFi. 

 

 

 

 

 

 

Nieopodal kierujac sie w lewa strone, naszym oczom ukaza sie liczne porty. Na szczegolna uwage natomiast zasluguje wejscie (a nie wyjscie) HDMI oraz wyjscie D-SUB. Umozliwiaja one wykorzystanie komputera jako zwyklego monitora lub podpiecie go do projektora. Pozwala to np. na podlaczenie laptopa, czy konsoli do gier. 

 

 

 

 

 

 

Znajduje sie tam takze wejscie antenowe w kolorze zlotym dzieki ktoremu komputer moze spokojnie posluzyc jako domowe centrum rozrywki. Trzeba niestety bedzie dokupic tuner TV co kosztuje ok 150zl.

 

 

 

 

 

 

Patrzac od przodu, z prawej strony komputera umiejscowione sa przyciski do regulacji roznych parametrow oraz wlacznik. Odpowiadajaca kazdemu przyciskowi funkcja zostala narysowana na przednim szklistym panelu, ktory jest podswietlany na kolor bialy. Przyciski jak widac sa dotykowe. 

 

Efekt ogolny poza gabarytami zwiazanymi z jego gruboscia jest tak naprawde bardzo ladny. Dzieki oswietleniu panelu dotykowego wrazenie w przyciemnionym pokoju takze jest zauwazalne. Dlatego tez zaluje, ze jedyne co uchwycil aparat to źrodla tego swiatla. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po stronie przeciwnej umiejscowione zostaly: uniwersalny czytnik kart pamieci, dwa dodatkowe porty USB oraz wysuwana nagrywarka DVD (naped typu SLIM).

 

 

 

 

 

 

Komputer mozna zamocowac na scianie, jednakze wiekszosc uzytkownikow postawi go na biurku. Dzieki regulacji zintegrowanej podporki mozna nieco ustawic katy jego nachylenia pionowego matrycy. Moze on wynosic okolo 10-30 stopni.

 

Komputer na podporce bez wzgledu na obrane pochylenie trzyma, sie stabilnie i pewnie nawet podczas naporu zwiazanego z dotykowa praca. 

Podczas otwierania opakowania, rzuca sie w oczy dwa kartony z dodatkowym wyposazeniem.

 

 

 

 

 

 

Najistotniejsza zawartoscia tych pudelek prawdopodobnie bedzie myszka i klawiatura. Stylistycznie sa one dopasowane do reszty komputera. Ta sama kolorystyka i podobny material sprawiaja dobre wrazenie wizualne, choc tak jak obudowa przyczyniaja sie do powstawania zabrudzen sa bardzo, ale to bardzo widoczne.

 

 

 

 

 

 

Oba urzadzenia sa bezprzewodowe i posiadaja wspolny odbiornik sygnalu podpinany pod port USB. O ile myszka dobrze wyglada i wygodnie lezy w rece, na moj gust jest zdecydowanie za lekka, choc to juz w kwestia upodoban. Jej glowna wada jest bardzo niska rozdzielczosc, co z kolei powoduje, ze bez dobrej podkladki nie popracujemy przy jej uzyciu.

 

 

 

 

 

 

Podobnie wyglada kwestia klawiatury, ktora takze nie zachwyca. Jest strasznie glosna, a klawisze robia wrazenie jakby zaraz mialy poodpadac. Pochwalic moge natomiast dobry rozstaw oraz rozmiar przyciskow. Kolejna jej wada jest to, ze na kazdym guziku sa narysowane po 4 znaki dla roznych jezykow. Jest strasznie trudno odczytac jaki to bedzie guzik w naszej lokalizacji. Ewidentnie widac, ze producentowi zalezy na tym, aby komputer obslugiwany byl dotykowo, a myszka i klawiatura to dodatki.

 

 

 

 

 

 

Bardzo przypadl mi do gustu pilot w zestawie. Choc nie jest on juz tak dobrze jakosciowo wykonany jak reszta komponentow, to wazne jest to, aby byl funkcjonalny. Pozwala on na np. wylaczanie i wlaczanie komputera tak jak zwyklego telewizora oraz uzywania funkcji niektorych programow.

 

W jego centralnej czesci miesci sie duzy przycisk z logiem Microsoftu, ktorego uzycie powoduje uruchomienie Windows Media Center. Jak widac znajduja sie na nim takze przyciski do przelaczania kanalow telewizyjnych, co po raz kolejny dowodzi tego, ze producent przewidzial uzywanie swojego najnowszego produktu jako telewizora. 

 

 

 

 

 

 

Standardowo jak w kazdej tego typu konstrukcji, nad matryca umiejscowiony zostal mikrofon wraz z kamera cyfrowa o rozdzielczosci 1,3 MPx. Oba komponenty dobrze daja sobie rade. Idealnie nadaja sie np. do wideokonferencji za posrednictwem jakiegos komunikatora.

 

 

 

 

 

 

Na dnie opakowania znajdziemy takze instrukcje obslugi, karte gwarancyjna, plyte CD ze sterownikami, jak rowniez rysik do obslugi monitora. Rysik moim zdaniem nieco drapie monitor, ale sladow nie widac, slychac za to nieprzyjemny dźwiek drapania. Co prawda mozna wygodniej niz palcem pobawic sie nim np. rysujac w paincie. W moim wieku to juz nie przystoi, ale jak bylem maly, a na komputerze dzialal Windows 3.11 na prawde takie zajecie wydawalo mi sie wrecz porywajace i to przy uzyciu zwyklej kulkowej myszki. Gdybym wtedy mial taki dotykowy ekran…

 

Oferuje on duza precyzje nawigacji po ekranie, ale multidotyku to on nie obsluguje ;(. Krotka zabawa to jedno, a powazniejsza i dluzsza praca przy jego uzyciu to drugie. A to drugie to po prostu katorga. Nie jest to tablet, na ktorym poloze sobie reke i bede wygodnie sobie pisal, dlon musze miec caly czas uniesiona w niewygodnej pozycji i bez mozliwosci podparcia starac sie trafic w okreslony punkt. 

 

Zarowno ta niewygoda jak i fakt, ze ten komputer powinien byc sterowany przy uzyciu dloni spowodowaly, ze testy przeprowadzalem bez uzycia rysika. 

 

Dostaniemy takze sciereczke do czyszczenia monitora. Moze nie jest to rzecz az tak istotna, ale powiedzmy sobie szczerze, ze taka szmatka mozna wyczyscic ekran od komorki,a nie prawie 24″ brudny od dotykania palcami czy jedzenia (w jednej z reklam ten komputer idealnie nadaje sie do kuchni) ekran.

Matryca w tym komputerze bardzo przypadla mi do gustu. Rozdzielczosc Full HD (1920-1080px)na 24″ powierzchni panoramicznej 16:9, naprawde robi dobre wrazenie. Obraz jest bardzo szczegolowy i ostry jak brzytwa. Kolory sa zywe, a obraz jasny. Bardzo waznym jej elementem jest wykorzystanie dobrego tworzywa. Ładnych pare dni ja dotykalem, a zachowala wzgledna czystosc. Jej powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i zarysowania. 

 

 

 

 

 

 

Komputer jest takze zasmiecony spotem reklamowym. Mowie, ze jest zasmiecony, poniewaz swietnym pomyslem byloby stworzenie np. interaktywnego filmu w rozdzielczosci Full HD, ktory by przecietnemu Kowalskiemu przedstawial mozliwosci oraz sposob obslugi komputera. Mysle tutaj o jakims swietnie wykonanym graficznie samouczku, w ktorym uzytkownik moglby brac udzial np. dotykajac ekran czy wykonuja pozadane ruchy. Brakowalo tego we wczesniejszych modelach i tu tego tez nie widze.

 

 

 

 

 

 

Podswietlenie ekranu jest rownomierne, a katy widzenia (szczegolnie pionowe) bardzo zadowalajace. Dobrze, ze producent wlasnie o nich pomyslal poniewaz to w plaszczyźnie pionowej mozemy regulowac nachylenie monitora.

 

 

 

 

 

 

Powierzchnia matrycy jest blyszczaca na tyle, zeby przy wylaczonym komputerze dalo sie w niej przejrzec jak w lusterku. Zdjecie moze tego nie oddaje, ale zapraszam do zapoznania sie z materialem wideo ponizej. Na szczescie w warunkach domowych dzieki dosc duzej jasnosci ekranu, nie daje sie to az tak we znaki.

 

 

 

 

 

 

Najwazniejszym jej aspektem jest tak naprawde wprowadzona multidotykowosc. Jako ze Windows 7 w pelni wspiera ta funkcje, a Microsoft udostepnil dla programistow Windows 7 Multi-touch API, sadzilem, ze komputer bedzie przygotowany do obslugi nowego systemu operacyjnego jedynie ekranem. Mylilem sie.

 

 

 

 

 

 

Producent ewidentnie poczynil pewne kroki w tym kierunku, poniewaz zarowno instalacja moze byc obsluzona jedynie dotykiem, jak rowniez klawiatura ekranowa, ktora jest ukryta w lewej czesci pulpitu. Cieszy fakt ze cos sie dzieje w tym kierunku. Boli jednak to, ze dzieje sie tak malo i tak wolno. 

 

 

 

 

 

 

MSI dolaczylo swoje autorskie aplikacje do systemu np. do podgladania zdjec. Tak samo jak w innych swoich komputerach. Nie podoba mi sie to, gdyz maszyna jest na starcie zasmiecona crapwarem. Po co instalowac dodatkowe aplikacje, ktore sa dosc wolne skoro bez problemu mozna to zrobic z samym systemem? Ponadto cala multidotykowosc to slogan reklamowy bo moge jej uzywac tylko w niektorych programach, a nie w calym systemie. 

 

 

 

 

 

 

Czego bym oczekiwal? Na przyklad tego, aby dotkniecie ekranu dwoma palcami powodowalo podwojne klikniecie, aby gest uzywany do zmniejszania czy powiekszania czy tez obracania zdjec dzialal w calym systemie, czyli takze w aplikacjach biurowych itp. Aby przesuniecie okienka trzema palcami w dol minimalizowalo je, w gore maksymalizowalo itp. Dopoki to nie bedzie zrobione dopoty cala ta multidotykowosc bedzie tylko chwytem reklamowym.

 

 

 

 

 

 

Klade na to taki nacisk, gdyz obsluga komputera gestami to prawdziwe blogoslawienstwo. Uzytkownicy komputerow Apple, do ktorych i ja naleze na pewno to potwierdza. Co wiecej napisanie aplikacji, ktora bedzie robila to, o czym mowie to zaden problem. Na pewno nie jeden student sie z checia podejmie tego „arcytrudnego” zadania, ktore nawet nie jest dosc skomplikowane aby moglo byc projektem zaliczeniowym z programowania.

 

 

 

 

 

 

Oczywiscie sa tez poprawy. Caly interfejs systemu jest jak gdyby powiekszony. Ikonki, krzyzyki itp. sa na tyle duze, ze wygodnie przy uzyciu rak uzywa sie komputera. Takze klawiatura ekranowa zostala powiekszona. Sam pomysl musze pochwalic, gdyz system i dobrze wyglada i dobrze sie go uzywa. Sa czasami jeszcze drobne niedorobki, bo nie zawsze okienka ladnie sie skaluja, lecz podejrzewam, ze to kwestia dopracowania.

 

Natomiast wprost genialnie obslugiwalo mi sie Windows Media Center, co po raz kolejny dowodzi tego, ze jest to maszyna zaprojektowana jako centrum domowej rozrywki, co znow sklania do refleksji nad zakupem karty telewizyjnej. 

 

Generalnie jestem pod bardzo pozytywnym wrazeniem wprowadzonych udoskonalen do serii Wind Top, jednakze potrzebne sa powazne modernizacje zwiazane z wciaz dopiero rozwijajacym sie oprogramowaniem przeznaczonym na ekrany dotykowe, jak rowniez zwiazane ze sterowaniem samym Windows. Byc moze sam Microsoft powinien sie tym zajac i opracowac cos w rodzaju Surface dla Windowsa.

Zainstalowany zostal tutaj dosc wydajny procesor dwu rdzeniowy, dzieki ktoremu komputer sprosta wiekszosci zadan, a takze sprawia, ze system operacyjny dziala szybko, a praca z nim to przyjemnosc.

 

 

 

 

 

 

Zostal on zbudowany na podstawie chipsetu graficznego ATI Radeon z najnowszej serii wpierajacej DX11. Zapewnia to calkiem przyzwoita wydajnosc takze w grach. 

 

 

 

 

 

 

Jest to mobilna wersja karty graficznej ATI Mobility Radeon 5730 wyposazona w 1GB pamieci DDR3.

 

Wind Top stanowi dobrze skomponowana calosc. Żaden podzespol nie ogranicza jego wydajnosci, ani nie wybija sie nadmiernie ponad inne czesci. Potwierdza to chocby test wydajnosci systemu Windows 7.

 

 

 

 

 

 

WinRAR:

 

 

 

 

 

 

Cinebench:

 

 

 

 

 

 

PCMark Vantage:

 

 

 

 

 

 

Jak widac testy potwierdzaja rezultat Windowsa 7. Dosc mocny tez jest procesor. Wystarczy on nie tylko do codziennych zadan, ale takze do rozrywki.

 

HDTune:

 

 

 

 

 

 

Dysk twardy rowniez jest szybki, spokojnie mozemy kopiowac kilka rzeczy na raz, jednoczesnie komfortowo pracujac z systemem operacyjnym. Proces startowania komputera przebiega szybko. 

 

3DMark 2005:

 

 

 

 

 

 

3DMark 2006:

 

 

 

 

 

 

Podsumowujac komputer ten sprawdzi sie doskonale do surfowania w sieci, jako maszyna do biura, jako centrum domowej rozrywki czy maszyna do prostszych gier. Wydajny procesor w polaczeniu z karta graficzna radza sobie bez najmniejszego problemu z odtwarzaniem filmow Full HD bez wzgledu na to, czy sa one strumieniowanie z sieci czy odczytywane z dysku twardego. Takze z czystym sercem mozna go polecic grafikowi – amatorowi, gdyz przy takiej matrycy praca z programami graficznymi to czysta przyjemnosc. Mocy obliczeniowej wystarczy nawet do amatorskiej edycji wideo.

Chlodzenie: 

 

Komputer w stanie spoczynku, czy podczas normalnego uzytkowania jak dla mnie jest nie slyszalny. To dobre osiagniecie bo w chwili testow za oknem jest 31 stopni. Gorace powietrze wydmuchiwane jest z obudowy w gore przez otwory widoczne na niektorych zdjeciach. Niestety zaczyna halasowac kiedy obciazymy go jakas gra, albo innym programem potrzebujacym duzych zasobow procesora, aczkolwiek wydawane przez niego odglosy raczej nie odbiegaja od przyjetych norm i nie przeszkadzaja w pracy. 

 

Dźwiek:

 

 

 

 

 

 

Wind Top wyposazony jest w dwa 5W glosniki umieszczone w dolnej czesci obudowy i subwoofer. Cale szczescie, ze istnieje mozliwosc podpiecia zewnetrznego urzadzenia. Jakosc oferowanego dźwieku jest dobra i czysta. Nie jest jednak rewelacyjna. Czegos dźwiekowi brakuje – jakby glebi.

 

Zasilanie:

 

Calosc urzadzenia pobiera prad z zewnetrznego zasilacza, ktory zgodnie z zapewnieniami producenta potrafi zuzywac do 80% mniej energii niz zwykly komputer. Sadzac po jego rozmiarach, a takze znikomej ilosci ciepla wytwarzanego podczas wysokiego zuzycia procesora mozna choc czesciowo potwierdzic jego niskie zapotrzebowanie na prad. 180W na dzisiejsze czasy to nie duzo. Jak sie okazuje dla tej maszyny tak mocny zasilacz i tak nie jest potrzebny. Wystarczylby slabszy. Jest to za pewne rezerwa na mocniejszy egzemplarz z procesorem czterordzeniowym.

MSI AE2400 to swietna oraz dobrze zrownowazona platforma. Praktycznie we wszystkich testach osiaga ona dobre, porownywalne wyniki. Z latwoscia radzi sobie z materialami FullHD. Poza biurem i nieskomplikowana rozrywka sieciowa sprawdzi sie jako komputer typu media center czy tez stacja robocza dla grafika oraz centrum rozrywki dla dzieci. Jako, ze moze on sluzyc jako monitor moim zdaniem nadaje sie idealnie do pokoju dzieciecego, gdzie zapewnimy naszej latorosli komputer, telewizor oraz monitor do podpiecia konsoli do gier w jednym. Nowoczesny design takze sprawia, ze moze on posluzyc jako wystroj wnetrza np. w kuchni czy w malym pokoju jesli potrzebujemy czegos wiecej niz zwykly telewizor. W dobie internetu i innych multimedialnych rozrywek wydaje sie to sensownym pomyslem. 

 

 

 

 

 

 

Z drugiej jednak strony nalezy pamietac o na chwile obecna modnej, ale malo funkcjonalnej multidotykowosci. Jest to trend juz nie dosc nowy, ale wciaz slabo rozwiniety, przez co brakuje dobrych aplikacji wykorzystujacych to udogodnienie. Z biegiem czasu na pewno sie to zmieni lub zostanie wyparte na rzecz matryc 3D. Nie mniej jednak gdybym mial kupic komputer PC AIO to na chwile obecna na podstawie wszystkich maszyn tego typu jakie IN4 mialo okazje testowac moj wybor padlby wlasnie na ten model.

 

Zalety:
+ wielozadaniowosc
+ niskie zapotrzebowanie na prad
+ bardzo dobra i odporna matryca
+ modny design
+ calkiem przyzwoita karta graficzna
+ istnieje wersja z procesorem Quad Core

 

Wady:
– cena nie powala, ale za „skladaka” o podobnych parametrach, monitorem wielodotykowym zaplacimy nie wiele mniej
– grubosc
– refleksy na matrycy

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]