[vc_row][vc_column width=”1/1″][rev_slider_vc alias=”about”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

MSI CX620 3D w zalozeniu mial stanowicwydajna platforme dla multimediow 3D, ktora moglaby konkurowacmiedzy innymi stosunkiem ceny do wydajnosci. Laptop wyposazony zostal w procesor Intel Core i3 lub i5 (zaleznie od wersji) oraz karte graficzna ATI Radeon HD 5470 z 1 GB pamieci DDR3. Zarowno karta jak i matryca wspieraja technologie 3D. Nie jest to jednak technologia 3D, do ktorej wszyscy przywyklismy, lecz polaryzacyjna.

 

 

 

 

 

 

Nie zapomniano wiec rowniez o porcie HDMI oraz dopelnieniu zestawu w postaci okularow polaryzacyjnych, nie wymagajacych ladowania ani przewodow. Obudowa MSI CX620 3D pokryta jest powloka, ktora chroni przed zadrapaniami i powstawaniem oznak zuzycia. Dopelnieniem jest wyspowa klawiatura typu Chiclet wraz z wkomponowanym w obudowe touchpadem. Brzmi wspaniale ! Nieprawdaz ? Przekonajmy sie wiec jak sie sprawy maja w zderzeniu z rzeczywistoscia.

 

 

 

 

 

 

Specyfikacja techniczna:

 

Procesor: Intel Core i3-370M
System operacyjny: Windows 7 Home Premium x64
Pamiec: 3GB DDR3-1066MHz
Matryca” 15.6″ HD podswietlenie LED (16:9)
Karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 5470- 1GB
Wyjscia wideo: 1x HDMI, 1x VGA
HDD: 500GB
Naped optyczny: DVD Super Multi
Zlacza: 2x USB 2.0, 1x USB/eSATA Combo, 1x Express Card, 4-in-1 card reader
Dzwiek: Intel HD Audio + glosniki stereo
Komunikacja: 802.11 b/g/n WLAN, Bluetooth v2.1 + EDR, 1x Gigabit LAN
Kamera: 1.3MP
Bateria: 6 komorowa Li-Ion
wymiary: 374 x 247.5 x 35 mm
Waga: 2.48 kg
Technologie: GPU Boost, ECO Engine, 3D
Cena: OK 2900zl

 

 

Komputer dotarl do mnie zapakowany w estetyczne zielono-biale pudelko, ktore jest widoczne na zdjeciach. Poza zdjeciami pokazujacymi samo urzadzenie znajdziemy na nim takze informacje na temat konfiguracji sprzetowej komputera, funkcji jakie posiada oraz nagrody jakie otrzymal.

 

 

 

 

 

 

Mam tu na mysli przede wszystkim laur konsumenta 2009 oraz informacje o funkcjach 3D, ktore laptop ma posiadac. W gornej czesci pudelka umieszczono uchwyt. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po otworzeniu opakowania i wyjeciu laptopa naszym oczom ukaze sie wyposazenie. Sa to przede wszystkim broszury bedace roznego rodzaju informacjami oraz instrukcjami, licencja i ksiazeczka na Windows 7 oraz komplet plyt niezbednych do przywrocenia komputera po awarii systemu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To oczywiscie nie wszystko. Do matrycy 3D niezbedne sa okulary. Zostaly one takze dolaczone wraz z miekkim futeralem, ktory mozna takze wykorzystywacjako sciereczke. Wykonane sa one z czarnego plastiku i posiadaja dynamiczne sportowe ksztalty. Mi sie bardzo spodobaly, bo zdecydowanie sa w moim stylu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomyslano takze o osobach noszacych okulary. Przeciez nie powinny one rezygnowacz zakladania wlasnych okularow ani jak to widzialem na raz nakladacjedne na drugie. Dlatego tez zasluguje na duza pochwale nakladka polaryzacyjna – mozna ja przypiacdo zwyklych okularow i cieszycsie obrazem 3D.

 

 

 

 

 

 

Przejdzmy jednak do najwazniejszego elementu tego testu, czyli samego laptopa i jakosci jego wykonania, ktora jest momentami bardzo wysoka, a niekiedy mocno dyskusyjna.

 

 

 

 

 

 

Pokrywa laptopa wykonana jest z plastiku. Zostal on polakierowany fortepianowo czarna farba. Zostal takze nalozony prosty wzorek, ktory jednak pozytywnie wplywa na wyglad urzadzenia. Nadaje mu troche elegancji, a jednoczesnie sprawia, ze urzadzenie nie jest stylistycznie nudne. Niestety ta sama pokrywa doscwyraznie ugina sie pod naciskiem. Nawet wiecej, ekran odksztalca sie podczas otwierania ekranu, a na matrycy powstaja przeklamania od ucisku. Maksymalny kat odchylenia ekranu to okolo 190 stopni. Choczawiasy trzymajace ekran nie wygladaja na solidne, to takie sa. Matryca trzyma sie pewnie w kazdej pozycji.

 

 

 

 

 

 

To niestety nie wszystkie problemy zwiazane z obudowa. Podobnie jak inne lakierowane maszyny jej powierzchnia bardzo sie brudzi. Kurz, zadrapania, a przede wszystkim odciski palcow i roznego rodzaju smugi sa bardzo widoczne, a jakiekolwiek proby czyszczenia sa typowa syzyfowa praca. Podobnie ma sie sprawa czystosci wewnatrz maszyny. Od tej zasady odbiega jedynie dol laptopa, ktory jest wykonany ze zwyklego plastiku w kolorze czarnym.

 

 

 

 

 

 

Od spodu komputera mamy dostep nie tylko do nalepki licencyjnej Windows 7, ale takze do baterii, dwoch glosnikow oraz pokrywy, ktora mozna zdjacniestety tracac gwarancje. Dostaniemy sie wtedy do dysku twardego, procesora, a przede wszystkim do pamieci RAM. Zainstalowane 3 GB pamieci to niestety kiepska konfiguracja. W urzadzeniu mozna maksymalnie zainstalowac8GB pamieci DDR3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo przemyslane jest natomiast rozmieszczenie portow. Oba wyjscia ukladu graficznego zostaly umieszczone z tylu komputera. Porty VGA i HDMI zostaly umieszczone obok gniazda zasilajacego. Znajdziemy tam takze jeden port USB oraz zlacze eSATA. Po przeciwnej stronie znajdziemy nieco zakrzywiona obudowe spod ktorej wylaniaja sie glosniki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z lewej strony komputera znajduje sie glownie pokazny otwor wentylacyjny. Widacprzez niego solidny i masywny radiator. Tuz obok niego znajdziemy gniazdo RJ45, zlacza na glosniki i mikrofon, a takze juz nieco blizej uzytkownika uniwersalny czytnik kart oraz express card. Po stronie przeciwnej umiejscowiono jeden port USB oraz naped optyczny.

 

 

 

 

 

 

Zaczne tutaj od elementow raczej standardowych, czyli kamery i mikrofonu. Zostaly one umieszczone w centralnej czesci panelu otaczajacego matryce. Sa to standardowe urzadzenia montowane w wiekszosci wspolczesnych urzadzeń. Niczym specjalnym sie nie wyrozniaja i oferuja przyzwoita jakoscdzwieku i obrazu.

 

 

 

 

 

 

Skupimy sie bardziej na klawiaturze i touchpadzie. Klawiatura to urzadzenie typu wyspowego, czyli z oddalonymi od siebie przyciskami, dzieki czemu pisze sie bardzo wygodnie i nie myli sie przyciskow. Guziki wykonane sa w czarnym matowym kolorze, dzieki czemu zachowuja czystosci wysoka wygode pracy. Trzeba sie jednak bedzie przyzwyczaicdo nieco mniejszego ich rozmiaru wzgledem standardowych klawiatur. W zamian jednak otrzymujemy blok przyciskow numerycznych. 

 

 

 

 

 

 

Guziki pracuja cicho, dzialaja miekko i zachowuja dobry wspolczynnik odskoku. W prawej gornej czesci znajdziemy trzy przyciski funkcyjne wsrod ktorych jest wlacznik. 

 

 

 

 

 

 

Touchpad z kolei stanowi integralna czescpodporki dla nadgarstkow, wyrozniono go niewielkim wglebieniem, a takze delikatnie chropowata faktura. Wizualnie nie rozni sie ani on ani jego otoczenie od pokrywy matrycy. Jest jednak pewna roznica w jego wykonaniu. W tym miejscu plastik sie nie ugina i pozwala na wygodna prace. Przyciski touchpada dotykowego sa jednolitym srebrnym panel. Posiadaja one wrecz doskonaly opor, a praca z urzadzeniem jest wygodna i przyjemna. Tuz pod nimi znajdziemy diody sygnalizujace prace komputera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej nasz wszystkich bedzie za pewne interesowacmatryca 3D i jej dzialanie. Nieprawdaz? Zacznijmy wiec od informacji podstawowych. Matryca posiada 15,6″ oraz rodzielczosc 1366 x 768. To pierwsza wada matrycy, gdyz przy takim jej rozmiarze piksele widacgolym okiem. Do tego jest ona bardzo blyszczaca, przez co strasznie podatna na zabrudzenia, a przede wszystkim refleksy, ktore bardzo przeszkadzaja w pracy z komputerem. Slabe sa rozniez katy widzenia, nawet male odchylenie powoduje przeksztalcenie kolorow. Widoczne sa jeszcze jakby poziome paski dzielace poszczegolne linie pikseli, ma to jednak zwiazek z zaimplementowana technologia 3D.

 

 

 

 

 

 

Na pochwale zasluguja natomiast kolory. Sa one bardzo zywe i nasycone az milo sie patrzy na obraz. Podswietlenie matrycy rowniez jest bardzo dobre w kazdych warunkach. Jak jednak ma sie sprawa obrazu 3D? Otoz jest mozliwoscwykonania tego typu ekranow na kilka roznych sposobow.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najprostszym z nich jest obraz anaglificzny, ktory stanowi polaczenie dwoch obrazow na jednym zdjeciu lub filmie, gdzie jeden obraz jest koloru czerwonego, a drugi niebieskiego lub zielonego. Wymaga ona zalozenia okularow ze specjalnymi filtrami, ktore sprawiaja ze do kazdego oka dotrze nieco inny obraz, dzieki czemu uzyskuje sie zludzenie trojwymiarowosci. Jest to chyba wszystkim znana metoda, nie raz mozna bylo w telewizji obejrzecjuz film w tej technologii, gdy jeszcze nikt o Avatarze nie slyszal. Niestety barwy byly przeklamane.

 

 

 

 

 

 

Parallax Barrier to metoda niewymagajaca uzycia okularow. Pradopodobnie stanowi ona przyszlosctechnologii 3D, choctrzeba pamietac, ze nie kazdy czlowiek jest w stanie zobaczycwygenerowany w ten sposob obraz, a jesli nawet go ujrzy, to okazuje sie po chwili, ze boli go glowa, a sama jakoscobrazu jak na razie pozostawia wiele do zyczenia. Do jej wykonania uzyto specjalnych filtrow nazwanych „Parallax barrier” umozliwiajacych wyswietlanie dwoch obrazow na ekranie w taki sposob, ze kazde oko w zaleznosci od katu pod jakim skierowane jest na ekran widzi inne piksele przeznaczone dla danego oka. W tej technologii niepotrzebne juz sa specjalne okulary, ktore dla wielu osob nie sa zbyt wygodne.

 

 

 

 

 

 

Kolejnym przykladem sa okulary migawkowe. Odpowiadaja one za wpuszczenie do danego oka odpowiedniego dla niego obrazu. Wykonane sa one w technologi LCD, droga radiowa otrzymuja zsynchronizowany sygnal, dzieki ktoremu wiedza w ktorej chwili maja zaslonicdane oko. Jesli na ekranie wyswietlana jest klatka dla lewego oka, prawe musi zostaczasloniete. I na odwrot. Wydaje sie to doscproste, lecz cala ta operacja powtarza sie jednak 120 razy na sekunde czyli po 60 dla oka. Chodzi o to, aby obraz dla kazdego byl plynny i mial 60Hz. Przeklada sie to takze na spadek wydajnosci, poniewaz karta graficzna musi wygenerowacwiecej FPSow. Wykorzystywana jest ona w nVidia 3D Vision, a efekt ktory widzialem na targach Expo jest powalajacy.

 

MSI przy wspolpracy z ATI jednak poszlo po kosztach implementujac technologie polaryzacyjna. Polaryzacja fali swietlnej polega na tym, ze na ekranie wyswietlane sa dwa obrazy. Przechodza przez specjalne polaryzatory co sprawia, ze kazdy z nich ma inna polaryzacje, czyli tak jakby dziela obraz na dwie grupy elementow. Okulary maja wbudowane odpowiednie soczewki, dzieki ktorym obraz dla lewego oka trafia do lewego oka, a prawy do prawego co tworzy zludzenie glebi. Zludzenie moze bycbardziej przekonujace np. w IMAXie albo mniej np. w laptopie prezentowanym w tej recenzji. Warto tez wiedziec, ze przy tej technologii de facto obraz, ktory dociera do naszego oka jest o polowe mniejszy od rozdzielczosci natywnej monitora.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Firma zdecydowala sie na to, poniewaz sama technologia jest po prostu tania. Nie wymaga wydajnej karty graficznej, koszt okularow jest znikomy. 

 

 

 

 

 

 

Skupmy sie jednak na tym jak to dziala w laptopie. Otoz moim zdaniem to po prostu nie dziala. Konsultowalem sie nawet z kilkoma osobami, na ktorych przeprowadzalem testy oraz z pomoca techniczna w celu sprawdzenia czy wszystko robie dobrze, jednak moje wlasne spostrzezenia zostaly potwierdzone.

 

 

 

 

 

 

Chwile wyzej wspominalem o minimalnych poziomych paseczkach, ktore delikatnie widoczne sa na matrycy. Otoz po zalozeniu okularow paski staja sie koszmarnie widoczne. Obraz po zalozeniu okularow staje sie zupelnie nieczytelny. A spytacie co z efektem 3D? Nie to ja sie pytam co z 3D? Nie dosyc, ze obraz przez paski, ktore zgodnie ze slajdem prasowym zostaly wyeliminowane sprawiaja, ze na akranie praktycznie nic nie jest czytelne, to zadnego efektu 3D nie widzialem. Ani ja ani kilka osob, ktore prosilem o pomoc nie widzialy nawet cienia glebi obrazu.

 

 

Glosniki i dzwiek

 

 

 

 

 

 

Glosniki tak jak juz wspominalem zostaly umieszczone pod przednia krawedzia komputera. Sa skierowane nieco ukosem w dol. Ich niefortunne ukierunkowanie sprawilo, ze do uzytkownika dociera dzwiek stlumiony i slabej jakosci. Muzyka jest po prostu za cicha i wygluszona, a niskie tony sa praktycznie nieslyszalne, wysokie z kolei znieksztalcaja sie wraz ze wzrostem glosnosci.

 

Glosnosc- Cieplo

 

Laptop przy malym obciazeniu jest praktycznie nieslyszalny. Dopiero podczas dluzszego obciazenia w szczegolnosci ukladu graficznego szum systemu chlodzenia staje sie bardziej zauwazalny, jednak wciaz pozostaje on na akceptowalnym poziomie. Naped optyczny jest cichy zarowno podczas odtwarzania jak i nagrywania plyt. 

 

Podczas dluzszej pracy lub obciazenia podzespolow obliczeniami cieplejsza staje sie prawa strona klawiatury oraz powierzchnia umiejscowienia touchpada. Chocroznica temperatury w tych miejscach jest znaczaca, to na szczescie nie na tyle, aby przeszkadzacw jakis sposob uzytkowaniu laptopa. Pozostale czesci obudowy nie zmieniaja w sposob zauwazalny swojej temperatury. 

 

Zasilanie 

 

 

 

 

 

 

Laptop standardowo wyposazony zostal w 6 komorowa baterie oraz zasilacz wraz z niezbednym okablowaniem. Wbudowana w niego technologia ECO Engine pozwala na wybor jednego z 5 trybow pracy. Jeden z nich miedzy innymi wylacza karte graficzna ATI na rzecz zintegrowanego energooszczednego ukladu. Czas pracy na baterii oczywiscie zalezy od tego, co robimy. Jesli zajmujemy sie rozrywka bedzie to ok 2 godzin. Czas pracy rosnie wykladniczo podczas pracy w sieci czy zajecbiurowych. Mozemy osiagnacw porywie nawet 6 godzin serfowania w sieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Procesor Intel Core i3 370M o czestotliwosci pracy 2,40 GHz zapewnia duza moc obliczeniowa i umozliwia wydajna prace nawet przy bardziej wymagajacych aplikacjach. Uklad graficzny ATI Mobility Radeon HD 5470 z 1024 MB pamieci ma przecietna wydajnosc. Generalnie konfiguracja sprzetowa tego urzadzenia to przepis na swietnie zrownowazony laptop uniwersalny. Sprawdzi sie on w wiekszosci codziennych zadań, a zawiedzie nas w tescie na mobilnoscczy wysoka wydajnosc(szczegolnie ta 3D). Nie mniej jednak mamy przed soba dobry uniwersalny laptop do pracy i multimediow.

 

Windows 7

 

 

 

 

 

 

HDTune:

 

 

 

 

 

 

Procesor taktowany jest doscszybko jak na mobilne urzadzenia. Jest to oczywiscie twor dwu rdzeniowy z 3 Mb pamieci podrecznej, za to wyposazony w technologie HT. Innymi slowy potrafi on przetwarzacaz 4 watki jednoczesnie, co korzystnie wplywa na wielozadaniowoscurzadzenia. Dzieki roznym technologiom Intel’a jak zintegrowanie karty graficznej poza wydajnoscia oferuje on takze energooszczednosc. Do pelni szczescia brakuje tylko Turbo Boost’a.

 

3dMark 2006

 

 

 

 

 

 

PCMark Vantage:

 

 

 

 

 

 

Karta graficzna uzywana w trybie ECO to Intel Graphisc Media Accelerator HD, gdy potrzebna jest wieksza moc uruchamiany jest Radeon HD 5470 w wersji mobilnej, ktora posiada 1024MB wlasnej pamieci. Szkoda, ze nie ma tu czegos lepszego, co pozwolilo by na uruchamianie i zabawe w najnowszych grach. Laptop wtedy bylby jeszcze bardziej uniwersalny. Na ta chwile wynik 4000 pkt w 3D Mark 2006 stawia karte daleko w tyle nawet za sedziwym juz GeForcem 9600m GS. 50 FPS w Unreal Tournament III przy niskiej rozdzielczosci to takze niezbyt powalajacy wynik.

 

CineBench:

 

 

 

 

 

 

CPU-Z

 

 

 

 

 

 

Pozostale testy takze potwierdzaja to, co napisalem na wstepie. Urzadzenie jest dobrze zbalansowanym komputerem, ktorego najslabsza czescia jest uklad graficzny. To wlasnie on najbardziej spowalnia mozliwosci tej maszyny. 

 

GPU-Z

 

 

 

 

 

 

WinRAR

 

 

 

 

 

 

Zaraz po nim najslabszym elementem jest dysk twardy. Nie mowie, ze jest on zly, bo zapewnia calkiem przyzwoita wydajnosci szybkie uruchamianie sie systemu. Po prostu sa juz szybsze urzadzenia na rynku.

 

 

CX620 3D jako laptop w ogolnym rozrachunku nie jest zly. Jezeli nie jestesmy graczami to zapewnia on niezla wydajnosc. Procesor wystarcza dla praktycznie kazdego zadania, karta graficzna z kolei jest dobra do multimediow i starszych mniej wymagajacych gier. Klawiatura i gladzik rowniez sa plusem tego urzadzenia. Rozmieszczenie portow takze jest przemyslane jak malo w jakim urzadzeniu. Powinno to wplynacpozytywnie na jakosci wygode naszej pracy.

 

 

 

 

 

 

Mieszane uczucia natomiast budzi samo wykonanie, bo o ile w wielu aspektach jest ono swietne, o tyle w przypadku pokrywy pozostawia wiele do zyczenia. Zawiodl mnie takze dzwiek jaki oferuja jego glosniki jak i matryca sama w sobie. Jak na prawie 16″ rozdzielczoscjest za mala, a obrazu 3D ni jak nie udalo mi sie zobaczyc. Efekt byl troche podobny do kart 3D z chipsow, choci tak uwazam, ze karty oferowaly lepsza jakoscobrazu. Nie wydaje mi sie aby zejscie z kosztami produkcji bylo oplacalne w tym przypadku. Za to kolory, ktore ekran wyswietla sa piekne.

 

Zalety:
+ rozmieszczenie portow
+ wygodna klawiatura
+ touchpad
+ jest cichy
+ elegancki
+ ogolnie dobrze zrownowazona platforma

 

Wady:
– trudnoscz utrzymaniem w czystosci
– jakoscdzwieku
– efekt 3D nie powala
– parametry matrycy

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]