WSTĘP

Na wstępie pragnę podziękować sathanistka666 za udostępnienie komputera do testów i zabawy, której na szczęście nie widziała. 
Dostałem, propozycję pisania dla Was recenzji powiedzmy więc, że to moja pierwsza recenzja, taka testowa. Na podstawie której chcę sprawdzić czy się nadaję i dowiedzieć nad czym muszę popracować. Proszę więc o opinie, czego było za dużo, a czego za mało oraz nad czym powinienem bardziej się skupić, aby trafić w Wasze gusta?

Obrazek

Istnieje wiele wersji tego laptopa, które bardziej lub mniej się przyjęły. Pierwsze z nich nie były specjalne, zwykła matryca, grafika intela i ok. 3h na baterii. Te modele odeszły w zapomnienie na rzecz odświeżonej wersji z matrycą LED, grafiką GeForce 8400M i potrafiącej pokonać barierę 5h pracy. Szkoda tylko, że testowany sprzęt nie posiada jakiegoś procesora z jądrem Penryn bo te procesory nie tylko są szybsze ale i podobno dodają baterii ok 30 minut żywotności. 

Konfiguracja testowa:

-13.3” WXGA LED
-Czarna obudowa
-2.0GHz Core 2 Duo T7300 Santa Rosa 
-4GB DDR2-667
-160GB 7200 RPM SATA HDD 
-DVD±RW DL
-128MB NVIDIA GeForce Go 8400M GS
-RJ45, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth
-Kamera 1,3
-HDMI, VGA, 1394, 2x USB 2.0, czytnik kart, czytnik linii papilarnych
-Pilot chowany w porcie Expresscard
-Windows 7 Pro
-Bateria 6komorowa i pożyczona 9 komorowa. 

Obrazek

Pudełko jest dosyć ładne i minimalistyczne w moim ulubionym kolorze. Znajdziemy w nim płytki instalacyjne. 

Obrazek

W tym Windows Vista w wersji zmodyfikowanej (odchudzonej) przez DELL'a, którego jednak zastąpiłem Windowsem 7 w finalnej wersji, gdyż to do tego systemu należy przyszłość. Jest także etui na płyty, futerał na laptopa i bardzo skuteczna i duża szmatka do czyszczenia.

Obrazek

Nie zabrakło także różnych kabelków z końcówkami pozwalającymi na podłączenia zasilacza w dowolnym gniazdku na całym świecie.

WYGLĄD i OBUDOWA

Obrazek

Komputer wygląda dość surowo i elegancko bez niepotrzebnych bajerów. Robi skromne ale profesjonalne wrażenie. 

Obrazek

Wykonany jest z plastiku, składak. Narożniki obok matrycy nie są jakoś idealnie złożone, a lewy czasami odpada. Dostałem też informacje, że zaślepka przy przednich portach musiała zostać doklejona po roku użytkowania. Poza tym nie ma zastrzeżeń i tych wad nie można generalizować, gdyż każdy komputer składany jest z osobna. W każdym razie jakość wykonania oraz użytych materiałów (odpornych materiałów) jest dobra. Za wyjątkiem klapy matrycy jest twardy i solidny. Klapa delikatnie ugina się pod naciskiem co nie koniecznie jest złe bo w razie uderzenia może uratować obudowę przed pęknięciem. Najważniejsze, że ma mocne zawiasy i pomimo intensywnej eksploatacji wciąż matryca trzyma się pewnie. 

Obrazek

Gdzieś czytałem, że przypomina ona sportową motorówkę, ja osobiście nie mam aż tak wybujałej wyobraźni choć nie zaprzeczę, że maszyna wygląda nowocześnie. Panel, na którym umieszczona jest klawiatura i myszka to prawdopodobnie już aluminium wysokiej jakości, a spód laptopa to stal.

Obrazek

Komputer nie jest też duży. Jego grubość waha się od 2,4cm do 3,5 cm wysokości idąc ku baterii. Można się sprzeczać, że więcej kiedy podepniemy 9 komorową baterię, ale o tym później. Pozostałe wymiary to 32cm x 24cm. Waga z baterią powiększaną 2.3 kg natomiast zasilacz to kolejne 0.38 kg.

Bardzo zachęcająca jest duża ilość portów i złączy, prawie wszystko czego można sobie zażyczyć. Jedynie brakuje e-sata, ale to nie jest laptop na tyle nowy, żeby wymagać tego od niego.

Obrazek

Prawa strona obudowy to szczelinowy napęd DVD, port USB, włączniki od BT i WiFi oraz port Express Card z pilotem w środku. 

Obrazek

Lewa strona to wejście zasilacza, USB, HDMI, VGA, RJ45, FireWire oraz kieszeń z dyskiem twardym.

Obrazek

Z przodu znajdują wejścia na mikrofon oraz słuchawki, jak również czytnik kart. Po przeciwnej stronie wkładamy baterię, a pod baterią znajduje się gniazdo na kartę SIM. 

WEJŚCIE – WYJŚCIE

Obrazek

Laptop posiada wygodną i pełno wymiarową klawiaturę, która jest jednocześnie cicha. Na uwagę zasługuje także fakt, że posiada duże strzałki co jest rzadkością wśród większości laptopów. Pochwalić też warto to, że w końcu jakiś producent wykorzystał całą obudowę dla klawiatury. Zarówno ona jak i touchpad są bardzo odporna na ścieranie.

Obrazek

Obrazek

Tuż nad nią znajdują się podświetlane i płaskie guziczki do obsługi multimediów, włącznik oraz diody symbolizujące pracę poszczególnych urządzeń. 

Obrazek

TouchPad nie przypadł mi do gustu. Jest nie tylko mały, ale jego boki są martwe. Pracuje jedynie powierzchnia oznaczona widocznymi na zdjęciu kreseczkami. Przyciski budzą we mnie mieszane uczucia. Są duże, ale jednocześnie jak dla mnie zbyt miękkie nie zawsze się czuje, że się kliknęło. Wierzę jednak głęboko, że małe i zwinne paluszki sathanistki666 świetnie nim operują. 

Obrazek

Dell do zestawu zamiast zaślepki ExpressCard dołącza także pilota, który jest zbędnym gadżetem do chwalenia się znajomym. Generalnie zarządza on dźwiękiem jak i odtwarzaniem np. filmów. Tylko guziki są kiepskie i czasami nie reagują, a zasięg to może z 1,5m co może być sensowną odległością patrząc na to, że laptop ten nie nadaje się do seansów filmowych ze względu na małą matrycę i ciche głośniki. Jest to taki ładny, ale bezużyteczny dodatek. 
W komputerze znajduje się także dobrej jakości kamera oraz mikrofon, który oczyszcza dźwięki otoczenia i zapewnia dobrą jakość np. podczas rozmów Skype. 
Głośniki mają świetną jakość dźwięku niestety są one zdecydowanie za ciche. W Win7 można podbijać głośność programowo, ale wiąże się to ze stratą jakości.
Całości dopełnia popularny ostatnio czytnik linii papilarnych.

MATRYCA i Łączność

Obrazek

Matryca jest dobra, ale nie rewelacyjna. Powstają na nie liczne odbicia, które znacznie przeszkadzają w pracy. Także inne parametry nie są rewelacyjne. Kolory są ładne i żywe, a kontrast osiąga aż 870:1, lecz z drugiej strony podświetlenie maksymalne jak na mój gust mogłoby być większe oraz bardziej równomierne.

Obrazek

Może to wina jakichś mocowań i ściśnięcia matrycy bo właśnie w tych okolicach jest ciemniej. Poziomy regulacji jasności są też beznadziejne, jest ich nie tylko za mało, ale też są źle skonfigurowane, a to nieco za ciemno, a to za jasno, nigdy w sam raz. Dobrze przynajmniej, że jest energooszczędna i z niezłymi kątami widzenia. 

Obrazek

W poziome są one bardzo dobre natomiast w pionie już niestety mniej i trzeba sobie ładnie uregulować stopień nachylenia monitora. Przynajmniej nikt przez ramię nie będzie komfortowo podglądał. Szybko maleje kontrast i ciemnieje obraz. 

Obrazek

Czasy reakcji są także niezłe. QuakeLive momentami to dość dynamiczna gra i nie ma w niej najmniejszych problemów ze smużeniem. 

Maksymalny kąt rozwarcia jaki można osiągnąć to jakieś 140°. 

Obrazek

Po zamknięciu przylega ona szczelnie do reszty laptopa i trzyma się prawdopodobnie na magnesach. Ważne jest też to, że nie ma tutaj problemu odciskających się klawiszy.

Za komunikację standardowo odpowiada WiFi już w standardzie „n”, karta sieciowa gigabitową i to co mnie urzekło czyli wbudowany modem GSM! Wszędzie powinni go montować! Nie używa się tego na co dzień, ale jest to sprawa idealna na wyjazdy. Kartę GSM montuje się tuż obok WiFi a miejsce na kartę sim znajduje się pod baterią.

Obrazek

WYDAJNOŚĆ

Dell nie od parady nazywa niektóre swoje laptopy XPS. Są tą najwydajniejsze rozwiązania tej firmy. Tak samo jest i z tą maszyną. Posiadając mocny procesor Core 2 Duo i dedykowaną kartę graficzną GeForce 8400M z 128MB pamięci. Przewyższa on większość swoich konkurentów wśród sub-notebooków, gdyż taka moc w tej kategorii nie jest codziennością. Warto też zauważyć, że procesor nie jest tu za mocny i stanowi jedno z najsłabszych ogniw tego komputera. Na szczęście swobodnie można go wymienić na inny model.

Jak zwykle przedstawiam testy, w których tym razem postaram się go porównać z ekstremalną wydajnością oraz nowym produktem z nowszych technologicznie komponentów.

3DMark 2005

Obrazek

Obrazek

Alienware nic praktycznie nie wnosi do tego testu deklasując swoich rywali. Ciekawa jest natomiast rywalizacja z MacBook'em Air który pomimo nowszej karty graficznej (GeFroce 9400 VS GeForce 8400) oraz pamięci ram DDR 3 nie wyprzedza w klasyfikacji naszego XPS'a.

3DMark 2006

Obrazek

Obrazek

Nieco mniejsza różnica ma miejsce w nowszym 3DMarku. Air wypada także lepiej 0.1 ptk z klasyfikacji karty graficznej w Windows 7. Prawdopodobnie ma to związek z jakimiś optymalizacjami lub różnicą sterowników. 

HD Tune

Obrazek

Obrazek

Całkiem ciekawa jest rywalizacja pomiędzy dyskami twardymi. Choć AIR z dyskiem SSD wygrywa pod względem czasu dostępu to jednak średni transfer jest nieznacznie lepszy od HDD zastosowanego w XPSie. Spodziewałem się większych rozbieżności.

CineBench R10

Obrazek

Obrazek

Stary ale jary, tak można to podsumować. T7300 nie jest procesorem nowym, nie posiada też znacznie szybszych zegarów. Różnica to jedynie 140MHz. Mimo to bije on na głowę jeden z nowszych procesorów jakie znajdziemy MacBook'u. Na pewno odbija się to w znaczącym stopniu na korzystnym wyniku w aplikacjach 3D.

PCMark 2005

Obrazek

Ogólna wydajność systemu także nie pozastawia złudzeń. Trzeba jednak pamiętać że łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Tutaj tym ogniwem jest procesor którego wymiana jeszcze zwiększy widoczne na wykresie różnice. Najbardziej powszechnym procesorem z motelu jest P8600

WinRar Test

Obrazek

Wyniki mnie przekonują, że jest to maszyna, która sprosta różnym zadaniom biurowym czy multimedialnym przez jeszcze parę lat. Można na nim także pograć, choć nie bez ograniczeń jakościowych. Śmiało może rywalizować z najnowszymi laptopami.

ZASILANIE

Obrazek

Do laptopa możemy zamontować 3 rodzaje baterii choć uwagi warta jest jedynie 9cio komorowa.

Obrazek

Obrazek

Na niej laptop nie tylko działa naprawdę długo, ale też wprowadza ona dodatkowe jakby nóżki, które go unoszą tym samym poprawiając wygodę pisania na klawiaturze. 

Obrazek

Obrazek

Bateria 6cio komorowa ujdzie w tłoku a o 4ro nie ma nawet co myśleć. 

Obrazek

Ładowarka jak widać na zdjęciach nie ma wielkich gabarytów. Posiada do tego opaski przytrzymujące kable gdy chcemy ją przenieść.

Do rzeczy!! (Windows 7, profil zasilania Dell)
Edycja tekstu przy minimalnym podświetleniu ponad 5,5h !
Dodajemy do tego WiFi 4,5 h!
Trochę ciemno więc uzyskujemy komfort dla oczu nieco ponad 4h !
Zapuszczamy Matrixa na DVD 3h
Z nudy zaczynamy grać 1,5h

40% mniej na 6cio komorowej baterii, ponad 50% mniej na 4ro komorowej. Na procesorze z jądrem Penryn można dodać ok 15-20 minut do żywotności. 

Czas ładowania to ok 2,5h przy 60W zasilaczu, a jest też 90W, którego nie miałem okazji mieć w ręku. 
Podsumowując są to bardzo dobrze czasy na baterii. Mało który komputer takie ma.

KULTURA PRACY

Jak już wspominałem wygodna klawiatura, gładzik do przyjęcia i dobra matryca robią swoje. Podpórka jaką oferuje 9cio komorowa bateria też jest niczego sobie. Mamy swobodną możliwość komunikacji także GSM. Wszelakie złącza. Bardzo długi czas pracy na baterii oraz przyzwoitą wydajność. 

Obrazek

Laptop przy tym jest mały i stosunkowo lekki. Skoro dziewczyna nosi go w torebce (takiej ciemno czerwonej) i nie narzeka to musi coś w tym być. Wygląda elegancko.
Jest także chłodny. Tak długo jak pracuje na twardej powierzchni. Od spodu ma wentylację, której zasłonięcie powoduje momentalne nagrzanie się maszyny do bardzo wysokiej temperatury, więc praca w łóżku odpada. Trzymając go na kolanach także trzeba uważać, aby nie zatkać wentylacji.
Dopóki ma on swobodny dopływ powietrza i nie obciążamy go to jest chłodny oraz cichy. Nagrzany staje się istną wichurą. Temperatury pracy na biurku nie dochodzą do 40 stopni a głośność maksymalna do ok 45dB natomiast średnia 35dB. 
Z racji tego, że bycie pewnym swojego laptopa także można zaliczyć to tej kategorii wspomnę nieco o serwisie. Objęty on jest gwarancją Dell NBD (Next Business Day). Mówiąc krótko naprawa w 24h. Będąc nawet za granicą wystarczy wykonać 1 telefon, aby w ciągu 24 godzin dojechał do nas serwisant, który na miejscu naprawi komputer lub wymieni na nowy. Tutaj wysiadł wiatraczek i faktycznie fachowiec zjawił się jeszcze tego samego dnia. Niestety nie wszystkie komputery Dell są objęte taką gwarancją.

PODSUMOWANIE

Laptop ten na chwilę obecną można uznać za bardzo dobry kompromis pomiędzy mobilnością wydajnością, a ceną (Allegro.pl). Jest on na bardzo wysokim poziomie. Stylowy i praktyczny, a co najważniejsze (poza drobnostkami z którymi można żyć), wolny od poważnych wad. 
Łączy w sobie bardzo długi czas pracy na baterii, dość duże jak na laptop możliwości wydajnościowe, a także wysoką wygodę i komfort użytkowania. Sprosta każdemu zadaniu, pozwoli nawet pograć w jakieś gry. 
Posiada wiele złączy oraz szerokie możliwości komunikowania się w tym także rzadko spotykany modem GSM. Umożliwia zarówno łatwą, nawet dla laika rozbudowę oraz wymianę komponentów w domowym zaciszu, za wyjątkiem karty graficznej. Dla pragnących większej mocy śmiało mogę polecić starszego brata, czyli model M1530 który generalnie różni się rozmiarem i grafiką GeForce 8600M. 
Trudno o bardziej uniwersalną i wszechstronną maszynę, której wszelkie walory użytkowania będą tak dobrze zrównoważone. Sathanistka666 zdecydowanie dokonała dobrego wyboru.

ZALETY:
-wygląd
-wysoka jakoś wykonania i materiałów
-dobra matryca
-wygodna klawiatura
-relatywnie niezła wydajność
-długa praca na baterii
-świetny serwis

WADY:
-odblaski na matrycy
-dość ciężki jak na sub-notebook
-mały touchpad