Mały, lekki oraz funkcjonalny. Tak pokrótce można opisać ten komputer. W połączeniu z niezłą baterią staje się urządzeniem, w którym można łatwo się zakochać. Mnie ta maszyna wprawiła w nastrój objawiający się uśmiechem i zadowoleniem, który długo się utrzymywał. Mówię dzisiaj o kolejnym komputerze marki Compal. Tym razem mniej wydajnym, ale prawdopodobnie zdecydowanie bardziej wszechstronnym funkcjonalnie. 

W prawdzie nie jest to laptop do gier, jednak ten mały notebook oferuje nie tylko to, co przeciętne urządzenie tej klasy, ale także długi czas pracy na baterii oraz modem GSM, a także odbiornik GPS. To wszystko zamknięte w małej i eleganckiej obudowie robi świetne wrażenie. Ubolewam jedynie nad faktem, że testowany model posiadał najsłabszą z możliwych baterii.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
-Windows 7 Ultimate x64
-Procesor: Intel Core2Duo U9600
-RAM: 4GB DDR 3
-Chipset: Intel GS45
-Karta Graficzna: Intel GMA 4500M
-Matryca: 13.3 cali 16:9, 1366×768
-Dysk: 250GB
-LAN, WiFi, BT, Czytnik Kart, Kamera
-Modem GSM
-GPS
-Bateria: 4 komorowa, 5200 mAh, są mocniejsze
-Rozmiary: 378x254x35
-Waga: 1,6kg
-Cena: 630$

Kiedy komputer bierze się do ręki, pierwsze odczucia jakie się pojawiają są bardzo pozytywne. Notebook nie tylko jest lekki, ale także wygląda na bardzo solidnie wykonany. Obudowa jest cienka i posiada smukłe, aerodynamiczne kształty. Nie zmienia to jednak faktu, że owa obudowa jest sztywna i wystarczająco wytrzymała, odporna na zgniatanie, uginanie czy potrząsanie, choć posiada słaby punkt, którym jest klapa od matrycy. W miejscu tym klapa ciut ugina się pod naciskiem. W laptopie znajdują się także wszelakie niezbędne do codziennej pracy porty, o których nieco więcej za chwilę.

Bardzo przypadło mi do gustu miejsce, gdzie podpiera się nadgarstki podczas pisania na klawiaturze. Użyto tam tworzywa bardzo delikatnego w dotyku. Szkoda, że nie jest to skórzane wykończenie, bo wyglądałby on wtedy bardzo luksusowo. Choć przyznam się, że na pierwszy rzut oka sądziłem właśnie, że są to skóropodobne obicia, niestety jest to forma plastiku. Cała reszta obudowy jest wykonana niestety z modnego fortepianowo – czarnego koloru, na którym widać wszelkiego rodzaju odblaski, zabrudzenia oraz bardzo nie estetyczne odciski palców. Niestety takie są teraz trendy. Do mnie jednak to nie przemawia, nie zdążyłem nawet uruchomić, ani sfotografować komputera po wyjęciu z opakowania, a już był cały zauważalnie zabrudzony.

Brakuje w stylistyce jakiegokolwiek rodzaju wodotrysków. Co nie musi być brakiem, gdyż na przykład ja jestem zwolennikiem prostoty. Compal właśnie posiada takie proste i eleganckie wykończenia, które bardzo sobie cenię w urządzeniach mobilnych. Ergonomia ponad wszystko. Wracając jeszcze na chwilkę do matrycy muszę powiedzieć, że zawiasy chodzą bardzo sztywno, wnioskując po dobrym wykonaniu mam nadzieję, że z czasem mocowania będą równie mocno utrzymywać ekran. Brakuje mi w nim jedynie mocowań, które uniemożliwiałyby jej odstawanie z przodu konstrukcji. To jest właśnie mały mankament egzemplarza, który otrzymałem. Kiedy ustawimy komputer pionowo matryca delikatnie odchyla się od obudowy.

Przód komputera jest dość wąski i rozszerza się idąc w głąb obudowy. Nie ma na nim żadnych złączy ani urządzeń.

Lewa strona komputera zawiera złącze zasilania, wywietrznik układu chłodzenia, port USB, złącza na mikrofon oraz na głośniki, a także czytnik kart.

Po jego prawej stronie kolejno od końca mamy zabezpieczenie Kensington Lock, złącze LAN, wyjście VGA, dwa porty USB, złącze eSATA oraz wyjście HDMI.

Z tyłu podobnie jak w innych laptopach tej firmy umieszczono jedynie baterie. 

Pod baterią natomiast znajduj się mała niespodzianka, czyli slot, w którym możemy umieścić kartę SIM. Dostawca w tym przypadku był tak miły, że zadbał o wygodę testów i dołączył do zestawu starter PLAY. Kartę jest bardzo łatwo wsunąć jak i wyjąć. Dostęp jest wygodny, lecz wymaga wyjęcia baterii.

Wraz z testowanym komputerem nie zabrakło także chyba najlepszego programu do nawigacji satelitarnej po Polsce, czyli Automapy w najnowszej wersji.

W opakowaniu znalazły się także płyty CD ze sterownikami oraz z Windowsem, a także komplet naklejek.


Klawiatura jest niewątpliwie wielkim atutem tego komputera. Zajmuje ona praktycznie całą jego szerokość, w związku z czym na relatywnie dużej powierzchni udało się stworzyć wygodne i duże przyciski. Posiadają one stożkową budowę, zwężającą się ku górze. Rozwiązanie to pozwoliło na uzyskanie całkiem przyzwoitych odstępów miedzy przyciskami.

Klawisze są przy tym ciche oraz mają prawidłowy odskok. Pisanie na niej to czysta przyjemność, a co ważne wcale nie trzeba się do niej długo przyzwyczajać. Mimo iż często piszę szybko i niechlujnie, to rzadko kiedy zdarza mi się nie trafić w pożądany guzik. Nie jest ona niestety bezgłośna. Pisząc jakiś tekst w zamkniętym pomieszczeniu jak np. sala wykładowa możemy szybko rozdrażnić sąsiadów jak i wykładowcę.

Tuż pod klawiaturą umieszczono gładzik. Nie wygląda on na duży, ale w porównaniu z innymi laptopami o podobnych gabarytach jest w pewnym sensie całkiem spory. Jak dla mnie w zupełności wystarczający w pracy w terenie, jednak w domu zdecydowałbym się na podłączenie zewnętrznego gryzonia. 

Posiada on chropowatą powierzchnię, do której podchodziłem z niechęcią. W kilku modelach Asusa, które wcześniej testowałem były podobne wynalazki, lecz palec po prostu przywierał do powierzchni znacznie utrudniając pracę. Ta powierzchnia jest jednak jakoś inaczej wykonana. Prawdopodobnie jest to kwestia strukturalnej budowy użytego tworzywa. Nie powoduje ono powstawania wcześniej opisanych problemów. Przyciski także działają dobrze. Łatwo jest wykonać podwójne kliknięcie, czuć że klawisz się wciska przy czym nie wymaga to wysiłku. Podobnie jak klawiatura przyciski są dość głośne.

Tuż nad klawiaturą znajdują się dwa głośniki stereo oraz przyciski funkcyjne wraz z włącznikiem. Ich zastosowania są typowe dla każdego laptopa.

W górnej ramce nad matrycą, w jej środkowej części jak zwykle umieszczono wbudowaną kamerę cyfrową. Jakość nagrań czy rozmów poprzez komunikator nie odbiega jakościowo od przyjętych standardów.

W komputerze została zamontowana matryca wykonana przez firmę LG o przekątnej 13,3". Jej rozdzielczość wynosi 1366×768 pikseli. Zadowalająca jest jej jasność podczas pracy w pomieszczeniach, jednak przy świetle słonecznym ze względu na refleksy staje się ona uciążliwa. Tutaj po raz kolejny muszę ponarzekać na panujące w świecie IT trendy. 

Przecież gdyby zastosować matową matrycę, to walory użytkowe laptopa znacznie by wzrosły. Jako że komputer posiada wbudowany odbiornik GPS oraz modem GSM, samo w sobie sugeruje, że laptop ma być używany właśnie do pracy w terenie. Choć jej parametry nie są złe jadąc pociągiem i chcąc odczytać jakiś napis użytkownik będzie zmuszony się namęczyć.

Zarówno kolory jak i kąty widzenia nie są złe, ale też nie powalają na kolana. Są powiedziałbym raczej przeciętne. Kolory wyświetlane przez matrycę w porównaniu z innymi testowanymi przeze mnie netbookami są nieco bardziej wyblakłe. Konkurencyjne modele prezentują żywsze barwy. Kąty widzenia pozwalają na komfortową pracę osobie siedzącej na wprost ekranu, lecz osoby siedzące obok nie będą miały tego komfortu i będą widziały przekłamania kontrastu jak i kolorystyczne.

Trzeba także uważać na zabrudzenia, gdyż strasznie je widać i szczególnie rzucają się w oczy, zwłaszcza takie jak smugi i ślady po palcach. Szczególnie w słoneczny dzień, czy na obrazkach, gdzie jest mało jasnych odcieni zabrudzenia bardzo rzucają w oczy. Jednym słowem to jest właśnie matryca typu glare.


Hałas

Komputer jest praktycznie nie słyszalny. Nie zainstalowano w nim komponentów o wysokiej wydajności, w związku z czym pobierają one mało prądu, a co za tym idzie emitują mało ciepła. Nawet obciążony komputer nie zadręcza użytkownika nadmierną hałaśliwością. Słychać delikatny stonowany szum, jednak uważam, że spokojnie można komputer zostawić na noc każąc mu kompresować wideo, a samemu spokojnie wypocząć w tym czasie nieopodal pracującego laptopa.

Dźwięk

Głośniki umieszczone są tuż obok zawiasów. Są one dość małe, ale oferują zarówno głośny jak i czysty dźwięk. Nawet przy maksymalnej głośności słuchanie muzyki to przyjemność. Nie udało mi się wyłapać ani trzasków, ani szumów, ani żadnego echa.

Zasilanie

W komputerze zainstalowana jest 4ro komorowa bateria, nad czym ubolewałem od początku. Wkrótce pojawić się ma także wersja 8mio komorowa, która powinna znacząco wydłużyć czas pracy na baterii. Na tą chwilę urządzenie potrafi pracować nieco poniżej 4h pisząc notatniku i około godziny mniej pracując z włączonym WiFi. Po wyłączeniu WiFi i uruchomieniu odbiornika GPS czas pracy pozostaje podobny. Całość zasilana jest malutkim zasilaczem, który wszędzie się zmieści. Zapotrzebowanie na prąd nie jest powalające, więc większość ładowarek samochodowych dostępnych na rynku powinna być wystarczająca do zasilania ten maleństwa w podróży.


Komputer jak nie trudno się domyślić nie jest demonem szybkości. Swoją wydajnością zbliża się ku netbookom, lecz jest ciut lepszy. Duża ilość pamięci ram sprawia, że Windows 7 pracuje na nim rewelacyjnie. Sam byłem zaskoczony tym jak szybko system się uruchamia. Poniżej przedstawiam kilka testów. Tym razem bez porównań, bo jest to wydajnościowo po prostu ciut lepszy netbook.

Inne testy pokazują wyraźnie to, że laptop sprosta praktycznie każdemu zadaniu za wyjątkiem grania. To sprzęt bardziej biurowo – biznesowy lub też multimedialny.

3DMark 05

PCMark Vantage:

WinRAR:

W znanym z wcześniejszych recenzji teście związanym z Photoshopem, urządzenie także nie powala na kolana, jednak w sytuacji awaryjnej stanowi wartość pozwalającą na wykonanie jakichś prac graficznych. Aby wykonać wszystkie zadania potrzebował on aż 445 sekund. Całość konfiguracji za to nadgania dość szybkim dyskiem twardym, który to właśnie ma znaczący wpływ przy ładowaniu systemu operacyjnego.

HDTune:

Urządzenie to posiada natomiast kilka niespotykanych na codzień urządzeń. Mowa tu o modemie GSM oraz module GPS. Modem GSM działa w standardzie HSDPA, czyli zapewnia bardzo przyzwoitą prędkość transferu w miastach objętych tą usługą. Modem łączy się szybko i nie przerywa połączenia (Warszawa centrum, wspominam o tym, gdyż działanie tak na prawdę zależy od usługodawcy i poniekąd zasięgu). Jak dla mnie jest to bardzo duży plus. Już od dawna nie ukrywam opinii, że modem GSM powinien być standardowym wyposażeniem każdego laptopa.

Aby wykorzystać moduł GPS niezbędne jest jakieś dobre oprogramowanie jak na przykład dołączona AutoMapa. Nie jestem jednak przekonany w jakim celu zamontowano ten GPS. Chodzić w laptopem w ręku po mieście raczej nikt nie będzie. W samochodzie jednak komputer można postawić chyba jedynie na siedzeniu pasażera, co jest mało bezpieczne podczas jazdy czy hamowania. Co więcej w takim miejscu odbiornikowi trudno jest złapać odpowiednią ilość sygnałów z satelity. Gdyby był bliżej okna lub odbiornik był na jakimś kabelku byłoby zdecydowanie lepiej, jednak nie o to chodzi.


Compal NTUC0 to ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie mobilność, a nie potrzebują wysokiej wydajności. Posiada on przede wszystkim bardzo wygodną klawiaturę oraz udogodnienia w postaci modemu GSM oraz modułu GPS. Przy tym zachowuje lekką konstrukcję i eleganckie wykonanie. Maszyna bardzo mi się spodobała wizualnie, tym bardziej że jest lekka i zapewnia wachlarz możliwości większy niż typowy netbook w cenie bardzo zbliżonej.

Niestety 4 komorowa bateria jest zdecydowanie za słaba, a mocniejsze jej odmiany zapewne będą cięższe i trochę większe. Do pracy w terenie producent musi nieco popracować nad matrycą, aby uzyskać doskonały mobilny komputer.

Zalety:
+ wygodna klawiatura
+ GPS
+ GSM
+ bogaty w różnego rodzaju złącza
+ subiektywnie bardzo ładny i lekki
+ cena/możliwości

Wady
– matryca i obudowa połyskliwe i czułe na zabrudzenia
– dość głośnie przyciski
– wydajność zbliżona do netbooka