Nowa seria notebooków Acer Aspire 5740 wyróżnia się wspaniałą wydajnością, nawet podczas pracy z najbardziej wymagającymi aplikacjami. Dzięki temu, zapewnia doskonałą jakość rozrywki o dużej rozdzielczości oraz pełną satysfakcję z gier. Acer Aspire 5740 to prawdziwa multimedialna gwiazda, wyposażona w nowoczesne technologie gwarantujące znakomitą moc obliczeniową, zapierające dech efekty dźwiękowe i graficzne, a także niezawodną łączność. Co więcej testowany model 5740-332G25Mn zamyka te wszystkie możliwości w bardzo atrakcyjnej i nowoczesnej obudowie przy niskiej cenie.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
-Windows 7 Home Premium
-Procesor: Intel Core i3 330M (2.13GHz, 1066 MHz FSB)
-RAM: 2GB DDR 3, 1066MHz
-Karta Graficzna: Radeon Mobility HD 5470
-Matryca: 15.6" HD Acer CineCrystal
-Dysk: 320GB
-LAN, WiFi, BT, Czytnik Kart, Kamera
-Bateria: 6 komorowa 4400 mAh
-Rozmiary: 383x250x37
-Waga: 2,8kg
-Przykładowe konfiguracje wraz z cenami: 
Aspire 5740 – Intel Core i3 330M (2.13GHz, 1066 MHz FSB), 15.6" HD Acer CineCrystal LED LCD, 2GB DDR3, 250GB HDD, DVD-Super Multi DL, 3rd WiFi 2×2 BGN, HDMI, SPDIF, Windows 7 Home Premium 64-bit, cena 2399 PLN z VAT

Aspire 5740G – Intel Core i5 430M (2.26GHz, 1066 MHz FSB), 15.6" HD Acer CineCrystal LED LCD, ATI Mobility Radeon HD 5650, 4GB DDR3, 320GB HDD, DVD-Super Multi DL, 3rd WiFi 2×2 BGN, HDMI, SPDIF, Windows 7 Home Premium 64-bit, cena 2899 PLN z VAT

Aspire 5740DG (model 3D) – Intel Core i3 330M (2.13GHz, 1066 MHz FSB), / 15.6" Wide XGA Glare 3D, ATI Mobility Radeon HD 5650, 4GB DDR3, 320GB HDD, DVD-Super Multi DL, 3rd WiFi 2×2 BGN, HDMI, SPDIF, Windows 7 Home Premium 64-bit, cena 3199 PLN z VAT


Pokrywa laptopa to chropowaty plastik w kolorze szarym. Oczywiście to wszystko zależy od modelu na jaki się zdecydujemy. W komputerze testowanym była ona niestety dość miękka, uginając się znacząco pod naciskiem. Lecz na tym giętkość tej obudowy się kończy. Cała reszta jest solidnie wykonana, jest mocna, sztywna i dobrze spasowana. Mimo prób, całej konstrukcji nie da się ugiąć w żaden sposób.

Po podniesieniu pokrywy naszym oczom ukazuje się pełnowymiarowa klawiatura z częścią numeryczną. Tuż pod nią umiejscowiono nieco zapadnięty touchpad. Miejsca, w których możemy trzymać nadgarstki podczas pisania wyglądają tak, jakby były wykonane z aluminium.

Choć nawiasy, na których trzyma się matryca wyglądają na liche i malutkie, to jednak mocno trzymają one pokrywę, która z resztą bardzo dobrze przylega do reszty powierzchni laptopa. Matryca sama w sobie jest połyskliwa podobnie jak i jej czarna obwódka.

Z jego lewej strony znajdziemy wtyk na zasilacz sieciowy, wywietrznik, wyjście VGA, port RJ45, wyjście HDMI, jeden port USB oraz wtyczki na słuchawki oraz mikrofon.

Po stronie przeciwnej znajduje się zabezpieczenie antykradzieżowe Kensington Lock, napęd optyczny oraz kolejne dwa porty USB, których w całym komputerze jest w sumie trzy.

Po prawej stronie przedniego panelu znajduje się czytnik kart.

Z tyłu znajdziemy jedynie baterię.

Standardowo w środkowej części nad matrycą znajduje się kamera.

Komputer ten miał być tani, ale wydajny, w związku z czym wyposażenie nie jest bogate. Dostaniemy jedynie niezbędne płyty CD, instrukcje oraz zasilacz sieciowy.

Wyświetlacz LCD o przekątnej 15,6 cala o rozdzielczości HD (1366×768) i formacie 16:9 doskonale nadaje się do oglądania filmów panoramicznych oraz cechuje się dużą jasnością i realistyczną jakością obrazu. W notebookach Aspire 5740 zastosowano panel LCD z podświetleniem LED, które pomaga w uzyskaniu lepszego obrazu oraz zwiększa czytelność przy słabym oświetleniu, a także nie zawiera rtęci i cechuje się małym poborem mocy.

Matryca Acer CineCrystal oferuje jasność 220 cd/m2, wyświetlanie z podziałem ekranu przy użyciu programu Acer GridVista. Jej czas reakcji to zaledwie 8 ms, co więcej pokrycie 60% pełnej palety barw RGB robi wrażenie. Kolory są faktycznie bardzo ładne oraz żywe. Do kątów widzenia także nie można mieć zastrzeżeń.

Wyświetlacz posiada jednak dwie wady. Przede wszystkim mimo, że nadrabia to jasnością jest podatna na refleksy, co więcej posiada zdecydowanie za niską rozdzielczość. Siedząc przed urządzeniem, gołym okiem widać piksele, przez co jakość prezentowanego obrazu jest słaba po mimo innych dobrych parametrów tego urządzenia.

Głównym urządzeniem wejścia jest klawiatura. Posiada ona 103, 104 lub 107 klawiszy, klawisze kursora są wykonane w układzie odwróconego „T”, skok klawisza to z kolei min. 1,8 mm. Guziki mają dobry odskok oraz zapewniają cichą pracę. Mówiąc krótko jest to dobra i wygodna klawiatura.

Touchpad typu multi-gesture, umożliwiający przewijanie, regulowanie powiększenia, obracanie obrazu, przełączanie stron intuicyjnymi ruchami dwóch palców umiejscowiono pod klawiaturą jednak nie w centralnej części obudowy, lecz nieco bliżej strony lewej. Pracuje się na nim wygodnie bo ma odpowiedni rozmiar. 

Laptop posiada także 11 klawiszy funkcyjnych, 4 klawisze kursora, 2 klawisze systemu Windows®, klawisze skrótów, a także niezależną (standardową) klawiaturę numeryczną. Znajduje się na nim także jeden przycisk który można dowolnie zaprogramować. 

Na obudowie znajdziemy także przyciski szybkiego uruchamiania aplikacji: Acer Backup, WLAN, regulacja głośności, blokada touchpada oraz przyciski multimedialne: odtwarzanie/pauza, stop, poprzedni, następny.

Głośność:

Komputer mimo nowego i dość wydajnego procesora jak i karty graficznej do głośnych nie należy. Powiedziałbym nawet, że w spoczynku jest on praktycznie nie słyszalny. Podczas obciążenia wiadomo, że wentylatory muszą wejść na wyższe prędkości, lecz nawet wtedy wytwarzany hałas nie jest raczej uciążliwy. 

Dźwięk:

Komputer posiada system dźwięku dookolnego z certyfikatem Dolby® wyposażony w dwa wbudowane głośniki stereofoniczne. Zapewniają one wystarczająco głośne odtwarzanie sygnałów fonicznych jednocześnie nie generując zakłóceń ani trzasków. Są po prostu dobre.

Zasilanie i ciepło:

Zarządzanie energią odbywa się w standardzie ACPI 3.0. Laptop posiada akumulator litowo-jonowy 6-ogniwowy, 48,8 W o pojemności 4400 mAh. Czas pracy na baterii w optymalnych warunkach może dochodzić do 4 godz, lecz przeciętnie są to raczej 3 godziny. Do ładowania służy 3-stykowy zasilacz sieciowy 65 W.

Komputer posiada dość wydajny system chłodzący. Nawet podczas wielogodzinnego obciążenia obudowa pozostaje co najwyżej lekko ciepła.


O komputerze można powiedzieć, że nie ma jakiejś jednej najsłabszej strony. Posiada szybki dysk twardy jak i inne komponenty, które w całości tworzą dość zrównoważoną platformę. W klasyfikacji nieco odstaje karta graficzna, lecz sądzę, że to kwesta sterowników.

Urządzenie jest prawdziwie multimedialnym kombajnem także pod kątem użytych w jego budowie części. Powinien sobie także poradzić z grami komputerowymi pod warunkiem, że nie będziemy przesadzać z poziomem detali. W grze Unreal Tournament III w rozdzielczości 1024 x 768 osiąga 52 klatki na sekundę, natomiast w natywnej rozdzielczości ekranu 41 FPS.

3DMark 2005:

3DMark 2006:

Laptop świetnie sobie radzi także w zastosowaniach dnia codziennego. Pracuje się na nim bardzo przyjemnie. Wszystko działa szybko i płynnie nawet przy kilku uruchomionych jednocześnie aplikacjach.

PCMark Vantage:

CineBench R10:

Podsumowując krótko wydajność można powiedzieć "świetna wydajność i możliwości jak za taką cenę."


W notebookach Aspire 5740 zastosowano szybkie procesory do komputerów przenośnych Intel® Core™ i7, i5 oraz i3 z chipsetem Mobile Intel® HM55 Express, pozwalające na uzyskanie maksymalnej mocy obliczeniowej, która zaspokaja potrzeby gier ze wspaniałą grafiką, pracy wielozadaniowej oraz multimedialnej rozrywki. Od dynamicznych gier po tworzenie i edytowanie cyfrowych filmów, muzyki i zdjęć, notebooki 5740 szybko wykonują najbardziej wymagające zadania, dzięki czemu można zrobić więcej w krótszym czasie. Co więcej seria komputerów z linii 5740 zapewnia świetny stosunek ceny do jakości.

ZALETY:
+ dobre wykonanie
+ przyzwoita wydajność
+ cena/jakość
+ kilka z parametrów matrycy
+ Klawiatura

WADY:
– niska rozdzielczość matrycy
– touchpad umieszczony na uboczu
– bateria mogłaby starczać na dłużej