Użytkowników komputerów, dla których liczy się przede wszystkim mobilność posiadanych urządzeń z każdym rokiem przybywa. Nie dziwi więc fakt, że za rosnącym popytem zwiększa się także podaż. Wielu producentów sprzętu elektronicznego wprowadza zatem do swojej oferty laptopy lub netbooki. Dziś pragnę Wam zaprezentować właśnie jedno z tego typu urządzeń.

 

 

 

Jednym z nowych graczy w segmencie komputerów przenośnych jest firma o holenderskim rodowodzie – Hannspree. Ten znany i ceniony na całym świecie z uwagi na atrakcyjne wzornictwo i innowacyjność producent telewizorów LCD także skłonił się ku użytkownikom poszukujących mobilnych rozwiązań dodając do oferty Netbook HANNSpree SN12E2. 

Specyfikacja techniczna:
Procesor 1.3 GHz Pentium SU4100
Pamięć RAM 2 GB Możliwość rozszerzenia do 4 GB
Grafika Graphics Media Accelerator X4500M HD
Rodzaj pamięci DDR3 (1066 MHz)
Dysk twardy 320 GB
Ekran 12.1 @ 1366 x 768
Format obrazu 16:9
Wysokość 2.6 cm
Szerokość 29.7 cm
Głębokość 21.5 cm
Waga 1.544 kg
Gwarancja producenta 24 miesiące
Windows 7 Home Premium

Cena ok. 2000zł

 

 

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że producent uplasował urządzenie w segmencie ultra-przenośnych netbooków, nie należy więc zbyt dużo wymagać od sprzętu, którego funkcjonalność jest w wielu aspektach ograniczona i ukierunkowana przede wszystkim na klienta, który z założenia skupia się na Internecie i mobilności. Zakwalifikuję więc urządzenie do kategorii netbooków do których będę go porównywał.

 

 

Pierwszy wzrokowy kontakt sprawia jak najbardziej pozytywne wrażenia. Netbook może się podobać, gdy zobaczymy go na sklepowej półce lub fotografii. Niestety to tylko haczyk na klientów oceniających urządzenia na podstawie pierwszego wrażenia. Designerski chwyt ma się nijak do względów praktycznych – to trochę tak, jakby kupić książkę w pozłacanej oprawie, w której nie brakuje błędów ortograficznych, jak czasami w moich tekstach. 😉 

 

 

Obudowa komputera wykonana jest z błyszczącego plastiku, który wcale nie poprawia wyglądu. Niestety podobnie jak w innych testowanych przeze mnie komputerach z zastosowaniem tego tworzywa wiąże się także kolejna niedogodność. Na połyskliwej powłoce widoczne są doskonale odciski palców , kurz oraz inne zabrudzenia. Kurz przyczepia się na potęgę każdą drobinkę widać dokładnie i to już od momentu wyjęcia urządzenia z opakowania. 

 

 

Tworzywo sprawia wrażenie delikatnego, lecz czy takie faktycznie jest mógłbym sprawdzić dopiero po dłuższym użytkowaniu. Mam tu na myśli podatność na obtarcia czy zarysowania, gdyż sama konstrukcja jest sztywna i solidna. Przykładem tego są zawiasy przy matrycy, która nie została wyposażona w zatrzaski bo nie ma takiej potrzeby. 

 

 

Z masywnymi zawiasami matrycy dobrze komponuje się bateria, która wystaje z tyłu komputera.

 

 

 

Po lewej stronie komputera znajdziemy port VGA , tuż obok wejście na wtyczkę od zasilania, wylot systemu chłodzenia, port USB oraz HDMI.

 

 

 

Ze strony przeciwnej znajdziemy wejście na kabel sieciowy, blokadę przeciw kradzieżową, dwa porty USB, wejście na mikrofon i słuchawki oraz uniwersalny czytnik kart.

 

 

Wraz z komputerem dostaniemy komplet płyt i instrukcji niezbędnych do odzyskania systemu w razie awarii. Będzie potrzebny niestety zewnętrzny napęd optyczny, ponieważ wbudowanego to urządzenie nie posiada.

 

Netbook został wyposażony w stosunkowo duże klawisze na klawiaturze. Zajmująca całą szerokość urządzenia klawiatura sprawia dobre wrażenie, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Piszę się na niej wygodnie a przyciski pracują tak jak na nie przystało. Dzięki dodatkowym klawiszom funkcyjnym mamy dostęp do takich ostawień jak jasność matrycy czy głośność itp.

 

 

 

 

Rozczarował mnie natomiast Touchpad, którego funkcjonalność wymaga bez wątpienia dopracowania. Właścwiei to on wogole nie nadaje się do użytku. Nie jest to rozwiązanie, którego byśmy oczekiwali w netbooku. O ile klawiatura pozwala na sprawną obsługę nawet w niedogodnych warunkach to touchpad wprowadza poważne ograniczenia. 

 

 

Praca na nim to męczarnia. Połowę testów przeprowadziłem sterując komputerem samą klawiaturą, aż straciłem cierpliwość i podpiąłem zewnętrznego gryzonia. Urządzenie traci jakby kontakt ze światem, próbujemy przesunąć kursor myszki, a on raz się przesuwa raz nie, zupełnie przypadkowo. Do tego samo tworzywo jest kiepskie, jest takie samo jak obudowa. Co więcej nie został on wyposażony w funkcję przewijania.

 

 

Warto także wspomnieć o wbudowanej kamerce internetowej, która odznacza się wyważonym balansem bieli, a odwzorowanie kolorów można uznać za zadowalające. Zadowalająca jest także precyzja i ostrość uzyskiwana za jej pośrednictwem, można je jednak poprawić ręcznie. Należy jednak wystrzegać się ekspozycji na jasnym tle. Działa świetnie z http://camspace.com/.

 

 

Matryca ma rozmiar 12” i dość wysoką rozdzielczość jak na taki rozmiar. Dzięki czemu obraz jest wręcz ostry jak brzytwa. Kolory są ładne i żywe. Maksymalna jasność matrycy też jest zadowalająca choć wciąż nieco za niska ze względu na refleksy na matrycy. Jest też dość mało stopni regulacji jasności. Kwestia kątów widzenia również jest zadowalająca. W tej kwestii osiągnięto tak zwany złoty środek.

 

 

 

 

Laptop w przypadku pracy w warunkach wymagających intensywnego obliczania nie daje sobie rady. Dlatego HANNSpree powinien zadowolić raczej tych, którzy mają zamiar wykorzystywać maszynę do przeglądania internetu i drobnych prac biurowych. 

 

CPU-Z

 

GPU-Z

 

HDTune

 

Procesor Intel Pentium Dual Core SU4100 ULV charakteryzuje się niskim zużyciem energii, wobec tego praca nie będzie wymagała gwałtownego przerwania. Jeśli jednak zapragniemy wykonać bardziej złożone zadania takie jak edycja wideo czy kodowanie, to powinniśmy się zainteresować innym urządzeniem. 

3DMark 2006

 

PCMark Vantage

 

PCMark 2005

 

Windows 7

 

WinRAR

 

Chociaż netbook wyposażony jest w kartę graficzną wbudowaną w chipset Intela, to bez większego problemu poradzi sobie ona z odtwarzaniem wideo full HD. Nie powinno być także większych problemów ze starszymi grami 3D oraz 2D, ponieważ zastosowane rozwiązania graficzne są niewystarczające dla wymagających gier 3D. Będziemy więc mieli okazję odświeżyć stare tytuły, które mają mniejsze wymagania.

 

Niestety o ile można zrozumieć małą wydajność to nie głośna pracę . Już nawet w przypadku wykonywania prostych zadań, np.: tworzenia dokumentów tekstowych poziom hałasu zaczyna być dokuczliwy. Nawet więcej, komputer pozostawiony samemu sobie wydaje z siebie dość wyraźne dźwięki. Jest jednak znacznie gorzej, kiedy zaczniemy oglądać film, grać w prostsze gry lub obrabiać zdjęcia. Wentylator osiąga wówczas maksymalne obroty, a do uszu użytkownika dobiegają naprawdę uciążliwe na dłuższą metę szumy i trzaski. Naprawdę nie rozumiem dlaczego komputer o takich parametrach musi być aż tak głośny.

 

 

 

 

Netbook wyposażony był w zintegrowaną kartę dźwiękową, która kieruje dźwięk na dwa 1W głośniki stereo z technologią SRS Sound System. Jak na niepozorną moc, umieszczone na skrajnych brzegach głośniki radzą sobie dobrze, chociaż brakuje nieco głębi dźwięku. Zastosowany mikrofonem pozostawia niestety sporo do życzenia i w przypadku rozmów lepiej zastosować mikrofon i słuchawki zewnętrzne. 

 

 

Atutem netbooka jak na urządzenie przenośne przystało jest z całą pewnością bateria. Producent deklaruje, że powinna ona wytrzymać ok. 6h 80min. W testach 6-cio ogniwowy akumulator o pojemności 5200mAh pozwolił obejrzeć 4h 53min filmu z monitorem ustawionym na poziomie 100cd/m2 bez Wi-fi. W przypadku normalnej z WiFi osiągnąłem ok 5 i pół godziny.

 

 


.: strona 6 :.

 

Testowane urządzenie może się podobać wizualnie – to fakt. Prawdopodobnie zaskarbi sobie serca przede wszystkim kobiet, które najczęściej przywiązują wagę do względów estetycznych. Stosunkowo wysoka cena powinna odstraszać, tym bardziej, że wiele produktów z tego segmentu osiąga wyższy pułap jakościowy. 

 

 

 

Z tego netbooka będą zadowolone przede wszystkim te osoby, które potrzebują ciągłej łączności ze światem, a więc biznesmeni, dziennikarze itp. Chociaż także osoby potrzebujące swobody i rozrywki w trakcie podróży powinny być zadowolone z wyboru HANNSpree. Choć ja osobiście zainteresowałbym się modelami innych firm. Istnieją również 12” netbooki z GeForcem 9400M na pokładzie z dłuższym czasem pracy na baterii w podobnej cenie.

 

 

Zalety:
+ wygląd
+ jakość wykonania
+ matryca
+ wygodna klawiatura
+ przyzwoity dźwięk
+ czas pracy na baterii

Wady:
– touchpad
– cena
– niska wydajność
– jakość mikrofonu
– hałaśliwość