[vc_row][vc_column width=”1/1″][rev_slider_vc alias=”about”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Mobilnosc i zwiazana z nia niezaleznosc, ktorej tak poszukuje wielu uzytkownikow komputerow sprawia, ze wiele firm wybiera droge miniaturyzacji. Oczywiscie nie mogl nie ulec temu trendowi Dell, prawdopodobnie niewielu uzytkownikow spodziewalo sie, ze tak specjalistyczna seria notebookow AlienWare, przeznaczona dla wytrawnych graczy dostepna bedzie z matryca o przekatnej 11,6″. W końcu mobilnosc i miniaturyzacja wiazala sie do tej pory glownie ze slaba wydajnoscia i na ogol zintegrowanym ukladem graficznym. Dell temu zaprzecza. Model M11x wyposazony zostal w doskonala karte grafiki, ktora bez wiekszego problemy obsluzy nawet najnowsze gry. Oczywiscie jak w przypadku wszystkich mini-laptopow istnialo ryzyko nadmiernego przegrzewania sie sprzetu, jednak o tym i innych spostrzezeniach mozna przeczytac w ponizszym tescie. Zapraszam wiec do dalszej lektury.

 

 

 

 

 

 

Egzemplarz jaki dostalem do testow to najwolniejszy z modeli m11x. Lepsze posiadaja do 8GB pamieci ram i procesory Core i5 a nawet Core i7. Specyfikacja techniczna testowanego laptopa to:

 

Procesor: Intel Core 2 Duo SU7300 1.3 GHz @ 1.73 GHz
Pamiec RAM: 4GB DDR3 PC3-8500 (2 x 2GB) max, 8GB
Chipset: Intel GS45
Grafika: nVidia Optimus , GeForce GT 335M z 1024 MB oraz Intel GMA 4500MHD
Dzwiek: Realtek High Definition Audio
System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64bit
Monitor: 11,6 „WXGA LED WideHD Podswietlany wyswietlacz (1366×768)
Dysk twardy: 500GB 7200RPM SATA
Bluetooth 2.1 z EDR
WiFi 802.11b /g/n 
LAN 10/100/100 Mb
3 x USB 2.0 
1 x FireWire 
1 x VGA/D-Sub 
1 x HDMI 
1 x DisplayPort 
1 x blokada Kensingto
1 x Czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro, czytnik kart SIM
Kamera
Mikrofon
Bateria: 63 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw
Waga: 2.03 kg 
Waga zasilacza: 0.38 kg
Cena: od 3490zl

 

 

 

 

 

 

Na poczatku 2010 roku Dell swietowal premiere niewielkiego notebooka M11x. Ten zaledwie 11-calowy sprzet stworzony przede wszystkim z mysla o graczach juz wtedy wyprzedzal oferowanymi parametrami wiele wiekszych modeli laptopow i byl oferowany w stosunkowo dobrej cenie czym podbil serca wielu graczy oraz dzieki czemu zdobyl wiele prestizowych nagrod. Za kilka stron przekonacie sie czy dostanie bez watpienia najbardziej prestizowe wyroznienie IN4 :). 

Uzytkownicy znajacy inne produkty z linii AlienWare bez problemu dostrzega M11x na sklepowej polce, poniewaz zasadniczo wyglada on jak ktorys z wiekszych modeli M15x i M17x, wykonany po prostu w stosownie mniejszej skali. Obudowa tego mini-laptopa zostala wykonana z podobnych komponentow, ktore znane sa z innych modeli tej linii. Klienci maja do wyboru dwie wersje kolorystyczne – czarna i srebrna. Jak widac testujemy wersje czarna. 

 

 

 

 

 

 

Utrzymany w stylistyce charakterystycznej dla AlienWare notebook z cala pewnoscia nie przypadnie do gustu osobom szukajacym lekkosci i oplywowych ksztaltow. Wynika to przede wszystkim z koniecznosci przygotowania miejsca pod karte graficzna a raczej system jej chlodzenia. Wobec tego M11x mozna smialo uznac za maszyne „ciezka” i „toporna”, a przez to solidna. Oczywiscie nie mowie tu o jego faktycznej wadze bo 2kg to nie jest duzo lecz o wrazeniu jakie wywoluje. 

 

 

 

 

 

 

Do produkcji obudowy wykorzystano sprawdzone dotychczas materialy, a wiec stopy magnezu w ktore zgrabnie zostaly wkomponowane detale z czarnego tworzywa. Jest to material polyskliwy ale brudzi sie tak potwornie jak fortepianowo czarne netbooki. Cala zewnetrzna czesc obudowy jest metalowa, nawet jej spod. Elementy plastikowe znajdziemy jedynie po otwarciu pokrywy laptopa.

 

 

 

 

 

 

Niestety w przypadku zwiekszonego nacisku na obudowe matrycy mozna dostrzec przeklamania barwy na monitorze. Samo tworzywo jednak jest solidne. Jednostka centralna jest sztywna i nie odksztalca sie nawet pod wplywem znacznej sily. 

 

 

 

 

 

 

Zastosowane w M11x zawiasy odstaja nieco od obudowy, jednak jak na Alien’a przystalo dodaje to notebookowi swoistego uroku, a ich konstrukcja sprawia, ze matryca jest naprawde bezpieczna. Mimo ze klapa matrycy nie posiada uchwytu zabezpieczajacego przed otwarciem, to swietnej jakosci zawiasy pewnie trzymaja ja przylegajaca do obudowy.

 

 

 

 

 

 

2kg jak na urzadzenie < 12″ to jednak wiecej niz w przypadku innych laptopow w tym rozmiarze, jednak ta niedogodnosc moga skutecznie zniwelowac zastosowane efekty swietlne, ktore z cala pewnoscia przypadna do gustu uzytkownikom ceniacym sobie gadzety i nie tylko. Nie tylko poniewaz np. podswietlenie klawiatury w dowolnym kolorze jest nie tylko bardzo uzyteczne ale i znacznie poprawia komfort pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzytkownicy powinni sie ucieszyc tym bardziej, ze jakosc podswietlenia w zasadzie nie ustepuje w niczym pozostalym komputerom z linii AlienWare. Klawiatura jest podswietlana jednolitym, przyjemnym podczas pracy w nocy oswietleniem LED, zrezygnowano jedynie z podswietlania obwodki touchpada. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cala obudowa prezentuje sie w nocy doskonale, a komputer przypomina swym wygladem pojazd „obcych”. Oczywiscie efekt oswietlenia mozna dopasowac do wlasnych potrzeb wykorzystujac w tym celu oprogramowanie AlienFX. Ciekawym rozwiazaniem jest mozliwosc spersonalizowania podswietlania glowy „obcego” znajdujacej sie nad klawiatura, ktora moze sygnalizowac wykorzystywane aktualnie zrodla energii, bo przeciez nie jednemu graczowi zdarza sie przypadkowe odlaczenie przewodu zasilajacego. Glowa Aliena jednoczesnie jest wlacznikiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobnie da sie ustalic kolor podswietlania klawiatury, glosnikow, diod sygnalizacyjnych czy glowy obcego na pokrywie. Kazdy element mozemy osobno dowolnie ustawic wybierajac dowolna barwe z dosc bogatej palety barw. Wazne jest tez to ze podswietlenie jest bardzo zywe nie zaleznie od koloru i rownomierne. Mojej piekniej bardzo przypadlo do gustu podswietlenie rozowiutkie. Ja jednak jak widac na zdjeciach spersonalizowalem go nieco inaczej. Ludzie bardziej powazni moga ustawic podswietlenie w zwyczajnym bialym kolorze lub calkowicie je wylaczyc. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czesc centralna komputera od spodniej strony jest plaska i znajduja sie na niej otwory wentylacyjne oraz dwa skrajanie umieszczone glosniki. Znajdziemy tam takze wskaznik stanu baterii. Z cala pewnoscia na uwage zasluguje to, ze do wszystkich elementow, ktore najczesciej chca modyfikowac konsumenci znajduja sie w jednym miejscu i wystarczy odkrecic jedna plytke. Troche trudniej jest dotrzec do procesora, karty graficznej lub wentylatora, jednak ze zmiana procesora lepiej nie ryzykowac. Ciekawe jest natomiast to, ze odkrecajac srubki nie musimy sie obawiac ich zagubienia, co zdarza sie dosc czesto, poniewaz producent zastosowal zabezpieczenie pozwalajace uniknac tego typu sytuacji. Od spodu znajdziemy takze imienna metalowa tabliczke oraz naklejke licencyjna, ktora niestety narazona jest na scieranie.

 

 

 

 

 

 

W wygladzie zewnetrznym nie sposob nie zauwazyc licznych zlaczy. Producent nie zaniedbal zadnego z powszechnie wykorzystywanych obecnie standardow. Na lewej sciance komputera umieszczone zostaly wyjscia na monitor zewnetrzny, a wiec VGA, HDMI oraz DisplayPort. Nie moglo oczywiscie zabraknac portu USB, czytnika kart z dwoma roznymi slotami, portu FireWire oraz blokady przeciw zlodzejom. 

 

 

 

 

 

 

Notebook wyposazony jest takze po prawej stronie w trzy gniazda audio pozwalajace na podlaczenie glosnikow w standardzie 5.1 i mikrofonu zewnetrznego. Znajdziemy tam takze kolejne dwa porty USB. Brakuje jedynie wejscia eSata oraz napedu optycznego.
Z tylu komputera znajdziemy jedynie miejsce na podlaczenie zasilacza. Bateria jest wbudowana w komputer.

 

 

 

 

 

 

Podsumowujac samo wykonanie komputera to musze powiedziec ze stoi ono na bardzo wysokim poziomie. Nie jest to tani laptopek zrobiony z byle plastiku. Widac i czuc klase bijaca od tej maszyny. Wszystko jest idealnie wrecz ze soba dopasowane co do milimetra. Mimo przygladania sie i szukania niedorobek nie udalo mi sie znalezc zadnej skazy. Ciekawe jest tez to ze zachowano modna blyszczaca obudowe ktora jednak nie brudzi sie od kazdego dotyku dzieki dobremu tworzywu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyposazenie z kolei jest dosc standardowe. Jest to zasilacz, przewod zasilajacy, zestaw instrukcji i plyta instalacyjna Windows (do wyboru mamy wszystkie jezyki jakie AlienWare obsluguje, w tym tez Polski), sciereczke do czyszczenia ekranu oraz pokrowiec na laptopa z logiem obcego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z uwagi na rozmiary notebooka nie mozna sie spodziewac tego, ze zastosowana klawiatura bedzie spelniala funkcjonalne oczekiwania wszystkich uzytkownikow. Klawisze o wymiarach 15x15mm sprawiaja wrazenie, jakby byly scisniete a przestrzenie miedzy nimi nie sa zbyt duze, jednak nie mozna oczekiwac od mini-laptopa tego, co nawet producentom typowych duzych urzadzeń przysparza czasami sporo klopotow. 

 

 

 

 

 

 

Dlatego osobom posiadajacym duze palce i przyzwyczajonym do przestrzeni na klawiaturze moze byc na poczatku trudno przystosowac sie do nowego mini standardu. Moga sie zdarzac omylkowe czy dublowane klikniecia w guzik, co jednak po czasie adaptacji do maszyny powinno ustapic. Jeszcze gorzej korzysta sie z klawiszy strzalek, ktore producent postanowil zmniejszyc do 12mm w szerokosci. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oczywiscie klawiatura ma takze swoje zalety, do ktorych nalezy zaliczyc slusznych rozmiarow spacje, a takze rozlokowanie klawiszy Ctrl oraz Del w przeciwnych naroznikach klawiatury. Wart odnotowania jest takze fakt, ze konstrukcja klawiszy oraz ich praca sprawiaja, ze nie ma koniecznosci stosowania sily – klawisze chodza miekko i plynnie. Maja takze przyjemna fakture a co najwazniejsze podswietlenie w dowolnym kolorze ktore bardzo ulatwia prace.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pewnym zaskoczeniem dla niektorych uzytkownikow moze byc niesymetrycznie umieszczony touchpad, przesuniecie w lewo do momentu przyzwyczajenia sie do tego ukladu, moze byc nieco denerwujace. Plytka pada nie jest gladka. Jak dla mnie to zaleta poniewaz palec podczas pracy nie przywiera a nieco inna faktura odroznia go od reszty obudowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie podoba mi sie w nim natomiast to, ze nie posiada on wydzielonej czesci od scrollowania. Mozemy przesuwac suwaki przeciagajac palce po krawedziach jednak czasami dzieje sie to bez naszej woli. Przyciski przy gladziku w moim odczuciu sa nieco zbyt blisko powierzchni dotykowej. Chodza jednak calkiem przyjemnie.

 

 

 

 

 

 

Notebook posiada jeszcze wbudowany mikrofon oraz kamere ktore posiadaja standardowe parametry. Kamera uzywana jest w systemie do rozpoznawania twarzy dzieki programowi ktory jest preinstalowany. Dopoki oswietlenie jest dobre dziala on swietnie jednak gdy zaczyna sie sciemniac to kamera niestety nie radzi juz sobie z prawidlowym rozpoznawaniem uzytkownika. Program podobno uzywa algorytmu genetycznego wiec caly czas sie uczy jednak nie mialem sposobnosci zweryfikowania tego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chyba jedyna powazna wada laptopa jest jego matryca. Nie spodziewalem sie po zastosowanym monitorze jakichs spektakularnych osiagow, jednak w tej czesci testu nie pozostawie na producencie suchej nitki. Matryce stosowane w pozostalych modelach z linii AlienWare odznaczaly sie dobra lub nawet bardzo dobra jakoscia, czego niestety nie mozna powiedziec o 11.6″ calowym, podswietlanym diodami LED ekranie M11x. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W prawdzie praca w rozdzielczosci 1366×768 nalezy do komfortowych przezyc tym bardziej ze jakosc kolorow i kontrast nie sa zle to jednak w pozostalych przypadkach matryc nie jest zadowalajaca. Katy widzenia sa wrecz tragiczne. Po prostu ekran wrecz idealnie pod katem prostym musimy ustawic aby mozna bylo na nim w pelni komfortowo pracowac.

 

 

 

 

 

 

Podswietlenie jest rownomierne jednak mogloby byc mocniejsze. Brakuje takze punktow regulacji stopnia podswietlenia. Ekran na ogol jest albo za jasny albo za ciemny. Szkoda tez ze nie ma automatycznej regulacji jasnosci wzgledem warunkow otoczenia. Takie udogodnienia montuje sie juz nawet w telefonach komorkowych.

 

 

 

 

 

 

Nie radze takze zabierac notebooka w miejsca, w ktorych w naszym monitorze beda pojawialy sie refleksy, co zdecydowanie utrudnia sledzenie tego, co dzieje sie na ekranie. Radze pracowac w idealnie wyciemnionym i pozbawionym zrodel swiatla pomieszczeniu. Mysle ze slowo lustro idealnie opisuje to jak koszmarne refleksy powstaja na matrycy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niestety Dell dolaczyl do producentow, ktorzy nie oferuja matowych matryc, co moim zdaniem jest powaznym bledem, ktory wymaga jak najszybszego rozwiazania. Zatem zapomnijcie o wyjsciu w teren z laptopem M11x, bo po prostu na jego ekranie niewiele zobaczycie. Jesli w ogole cos zobaczycie. Mozna natomiast nabyc folie matujaca firmy Glasser w odpowiednim rozmiarze ktorej zastosowanie przynosi prawdziwa ulge.

 

 

 

 

Dzwiek

 

Zastosowane w M11x glosniki nie powalaja wprawdzie jakoscia dzwieku na kolana, jednak w porownaniu z podobnymi maszynami konkurencji sa calkiem niezle. Po ustawieniu maksymalnej glosnosci z glosnikow dobywaja sie wprawdzie pewne nieczystosci, jednak sluchanie na srednim poziomie jest zadowalajace a dzwiek nie jest plaski i odznacza sie odpowiednia jak na ta klase sprzetu dynamika. Wiec jestem na TAK. Ciekawe jest takze umieszczenie kompletu wyjsc umozliwiajacych podlaczenie sluchawek lub glosnikow zewnetrznych w standardzie 5.1. Mikrofon jest taki sam jak w innych laptopach. Nadaje sie on do rozmow w grach czy komunikatorach jednak jest to kiepskie urzadzenie tworzace szumy i zaklocenia.

 

Halas

 

Poniewaz M11x jest niewielkich rozmiarow notebookiem, wobec tego chcielibysmy zapewne, aby jego praca nie miala wiekszego wplywu na otoczenie. Niestety nie jest to do końca prawda. O ile praca bez wiekszego obciazenia karty graficznej i procesora jest cicha to w czasie pracy tak nie jest. Podczas wykonywania zadań wplywajacych na wzrost wykorzystania karty graficznej i procesora poziom emitowanego halasu zaczyna byc nieprzyjemny i potrafi osiagnac wartosc 45 dB. Innymi slowy szum staje dosc slyszalny lecz jest to zrozumiale przy takiej karcie graficznej i rozmiarach laptopa. 

 

Cieplo

 

Spodziewalem sie, ze testowany notebook bedzie emitowal znaczne ilosci ciepla i ze mozliwe bedzie pojawianie sie jakis klopotow wynikajacych z przegrzewania. Balem sie tez, ze metalowa obudowa moze sie nagrzewac. Na szczescie uklad chlodzacy, ktory emituje nieco halasu, pracuje wydajnie. Nie wiem jak w srodku ale obudowa pozostaje chlodna. Powietrze ktore wylatuje z obudowy jest cieple ale nie gorace.

 

Zasilanie i Bateria

 

 

 

 

 

 

Dell postanowil zamontowac akumulator na stale, bez mozliwosci odczepienia go, co nie jest typowym rozwiazaniem dla wiekszosci producentow. Bardzo tego nie lubie, gdyz wymiana akumulatora we wlasnym zakresie wiaze sie z utrata gwarancji. Niewielka jest takze pojemnosc 8-komorowego akumulatora, ktora wynosi zaledwie 63Wh. Co ciekawe wystarcza to jednak na dluga prace bez zalania z sieci miejskiej. Maksymalny czas pracy na baterii bez obciazania komputera ksztaltuje sie na poziomie 7h, natomiast kiedy chcemy obejrzec film, to powinnismy liczyc sie ze spadkiem tej wartosci do okolo 5h, a w przypadku intensywnej gry z wlaczonym GeForce’m czas pracy nie przekrocza 3h. Co ciekawe wylaczenie efektow swietlnych i podkrecenia procesora nie przedluza zauwazalnie czasu pracy maszyny.

 

 

 

 

M11x posiada niskonapieciowy procesor Core 2 Duo SU7300. Procesor ten fabrycznie taktowany jest zegarem zaledwie 1.3 GHz. Pierwotnie Dell podkrecil go do 1.6 GHz. W chwili obecnej po aktualizacji biosu CPU pracuje z szybsza czestotliwoscia tj. 1,73 GHz. Dzieki temu zabiegowi procesor w tym komputerze nie odbiega znaczaco osiagami od co slabszych jednostek dwurdzeniowych Intela o standardowym napieciu. Posiada on 3MB pamieci cahce. I co wazniejsze wspiera wirtualizacje sprzetowa. Wspominam o tym poniewaz jego poprzednik tego nie potrafil, a wirtualizacja to jednak domena obecnych czasow.

 

CPU-Z

 

 

 

 

Dlugi czas pracy na baterii i wysoka wydajnosc w grach AlienWare M11x osiagnal dzieki technologii nVidia Optimus. Posiada on dwie karty grafiki wsrod ktorych jedna jest zintegrowany uklad Intel GMA X4500MHD oraz dedykowany GeForce GT 335M. Ta pierwsza sluzy uzytkownikowi wtedy, kiedy moc obliczeniowa nie jest potrzebna. Potrafi on plynnie odtwarzac wideo full HD. Gdy uruchomimy jakas gre czy inna wymagajaca aplikacje wlaczony zostanie automatycznie GeForce. Trzeba jednak pamietac zeby na biezaco aktualizowac baze aplikacji Optimus’a. Mozemy takze recznie przyciskiem na klawiaturze decydowac o tym ktora karta w danej chwili ma pracowac.

 

GPU-Z

 

 

 

 

 

 

 

Testy bede przeprowadzac oczywiscie z karta nVidii. Kazdy test przeprowadzam z podkreconym procesorem. W biosie mozemy zdefiniowac to jak szybki ma byc CPU. Ma to tez wplyw na predkosc pamieci RAM. Ktora bez podkrecenia procesora dziala wolniej, a po zwiekszeniu taktowania CPU zwiekszana jest takze czestotliwosc kosci RAM.

 

HDTune

 

 

 

 

AlienWare ma zainstalowany 500-gigabajtowy dysk twardy Toshiba o predkosci 7200 obr/min. Średni transfer siega 80 MB/s w tescie HD Tune co jest swietnym rezultatem jak na laptop’owy dysk twardy.

 

CineBench

 

 

 

 

Jak widac w testach Alienware M11x sprosta wielu nawet nowszym grom w swojej natywnej rozdzielczosci (1366×768) i to przy nie najgorszych ustawieniach. Jak na mini-laptop to wrecz powalajacy wynik. Bije on na glowe konkurencyjne produkcje oraz platforme ION.

 

PCMark Vantage

 

 

 

 

3DMark 2006

 

 

 

 

Balem sie tego, ze jego waskim gardlem bedzie procesor ktory badz co badz jest najslabszym ogniwem komputera. Balem sie ze bedzie skutecznie ograniczal mozliwosci karty graficznej. Mylilem sie, powinienem byl jednak od razu zaufac konstruktorom. Wyniki kardy graficznej sa adekwatne do tych osiaganych przez nia na konstrukcjach z mocniejszymi procesorami.

 

Windows7

 

 

 

 

Komputer to dobrze przemyslana mieszanka komponentow ktore pozwalaja jednoczesnie na dluga prace na baterii jak i na oferowanie duzej wydajnosci. Wydajnosc, ktora jest niedoscigniona wsrod laptopow o matrycy nie wiekszej niz 12″.

 

WinRAR

 

 

Z notebooka beda z cala pewnoscia zadowoleni wytrawni gracze – o ile oczywiscie nie zapragna pracy podroznej z M11x, ktora bez powloki matujacej bedzie katorga. Nie zawioda sie takze milosnicy internetu oraz wszyscy, dla ktorych wazne jest korzystanie z wszelkiego rodzaju aplikacji biurowych i multimedialnych. Komputer dobrze radzi sobie takze z praca na baterii. Dlatego mozna powiedziec, ze M11x jest notebookiem o w miare szerokim wachlarzu zastosowań, ktory powinien zadowolic wiekszosc uzytkownikow. Dyskusyjna mozna byc jednak jego stylistyka, ktora w oczach konserwatystow na pewno go przekresli.

 

 

 

 

 

 

Po wielu slowach krytyki odnosnie matrycy nalezaloby skonstruowac jakies wnioski. Mam nadzieje, ze wiekszosc czytelnikow wyciagnelo je juz w trakcie lektury, dlatego w ramach przypomnienia dodam jedynie to, ze kupno M11x jest przede wszystkim kwestia gustu jesli wziac pod uwage aspekty wizualne. W przypadku zasadniczych kwestii dotyczacych warunkow pracy, wytrzymalosci baterii, poziomu halasu, ilosci emitowanego ciepla i wszystkich parametrow istotnych dla uzytkownika, stwierdzam jedynie, ze jest to produkt wart swojej ceny i nikt kto wejdzie w jego posiadanie nie powinien narzekac. Badz co badz jest to w końcu najszybszy laptop na rynku wsrod urzadzeń <12″.
Dlatego tez zasluzyl sobie na prestizowe wyroznienie IN4 Power !

 

 

 

 

 

 

Zalety:
– wydajnosc
– jakosc wykonania
– czas pracy na baterii
– podswietlenie klawiatury 
– mozliwosc dogodnej personalizacji podswietlenia
– duza ilosc zlaczy

 

Wady:
– matryca
– waga wieksza on laptopow o podobnych rozmiarach
– momentami halasliwy

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]