[vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

AMD Vision to najnowsza technologia promowana hasłem „przestańmy mówić o procesorach – zacznijmy rozmawiać o użyteczności”. Kierowana jest ona w głównej mierze do tych z grona użytkowników, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy na temat najnowszych technologii, czy innych aspektów szybko rozwijającej się informatyki. Mówiąc krótko do grona najszerszego, czyli do zwykłego użytkownika. Ludzie w większości nie znają się, ani nie orientują w szerokiej gamie komponentów komputerowych oraz w powiązaniach między nimi. Co więcej wcale nie chcą tego zmieniać. Potwierdzać to mają wyniki badań przeprowadzonych przez AMD Notebook Tracking Study, z których jasno wynika, że 66% konsumentów pragnie po prostu „peceta”, który dostarczy im „jak najlepsze doznania wizualne”. To co ma on pod „maską” jest dla nich faktem pomijalnym. Komputer osobisty ma tylko spełniać ich oczekiwania, a kwestia dostarczenia odpowiednich rozwiązań sprzętowych ma pozostać sprawą producenta. Tu właśnie wchodzi do gry technologia AMD Vision.

 

Wdrożenie nowej technologi w różnego rodzaju komputerach ma spowodować, że użytkownik końcowy będzie mógł na własną rękę udać się do sklepu komputerowego, gdzie pomimo braku przyjaciela znającego się na zagadnieniach związanych z technologią, będzie mógł sam wybrać dla siebie produkt, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Co ważniejsze nie będzie musiał się przejmować parametrami technicznymi komputera będącymi dla niego czarną magią, ważniejsze będą takie aspekty jak przeznaczenie sprzętu oraz jego wygląd. Ma to się udać właśnie dzięki wprowadzeniu swoistej klasyfikacji komputerów. Wśród nich pierwszymi urządzeniami są laptopy, które znajdują się już w sprzedaży. Do ich rodziny dołączą niedługo kolejne modele urządzeń przenośnych oraz stacjonarnych, a stanie się to w roku 2010.

Choć sama idea wydaje się ciekawa, to jednak wielu z Was na pewno się zastanawia co się stanie kiedy po dłuższym okresie czasu dane oznaczenie straci na ważności oraz czy niektóre firmy nie będą próbowały czegoś kombinować sprzedając nieco słabsze konstrukcje. Nie jest to jednak powód do obaw, są to już kwestie regulowane prawnie i żadna firma nie pozwoli sobie na nierzetelność. Jeśli powiedzmy laptop nie sprzeda się przez rok czy dwa, a był posiadaczem oznaczenia Vision Ultimate, to w dalszym ciągu je zachowa. Ze względu na szybki rozwój technologiczny będą po prostu wprowadzone nowe wersje oznaczeń jak na przykład Vision 2, Vision 2 Premium czy Vision 2 Ultimate, które podobnie jak poprzednicy będą posiadały nowe, z góry narzucone minimalne wymagania sprzętowe adekwatne do standardów w przyszłości.

Na tą chwilę jak już wspominałem, nowe oznaczenia zadebiutowały w laptopach ultra-cienkich oraz tych należących do półki średniej. W tych pierwszych jak widać na zdjęciu wersja Ultimate nie będzie dostępna. Nic w tym dziwnego, gdyż wymagać ona będzie komponentów zbyt mocnych, aby ich pogodzenie z mobilnością było możliwe. Aby otrzymać logo AMD Vision ultra-cienki komputer będzie musiał posiadać przynajmniej procesor Athlon Neo X2 wraz z kartą graficzną ATI Mobility Radeon HD3200. Do uzyskania oznaczenia AMD Vision Premium potrzebne będzie Athlon Neo X2 połączony z kartą graficzną Mobility Radeon HD 4330 lub AMD Turion Neo X2 wraz Radeonem HD3200.

Wśród urządzeń mobilnych przeznaczonych na główną ścieżkę sprzedaży, panuje nieco większe urozmaicenie. Laptop musi posiadać procesor Athon X2 z kartą graficzną Radeon HD3200 lub Athlon II Dual Core z Readeonm HD4200, aby otrzymać oznaczenie AMD VISION. Do wersji Premium będą potrzebne Athlon II Dual Core/Turion X2 z grafiką HD3200 lub Turion II Dual Core z kartą HD4200. Najbardziej wymagająca technologa AMD VISION Ultimate oferować ma wysoką wydajność, co ciągnie za sobą potrzebę użycia szybkich podzespołów. Minimalne wymagania sprzętowe dla tej technologii to przynajmniej procesor AMD Turion II Dual Core współpracujący z kartą graficzną Ati Mobility Radeon HD4650 lub AMD Turion II Ultra D-C w połączeniu z mobilnym Radeonem HD4570.

Laptopy sygnowane logiem AMD Vision mają za zadanie dostarczyć użytkownikowi tak dobre wrażenia wizualne, jak to tylko możliwe. Generalizując wszystkie zalety nowej technologii dedykowanej nie tylko laptopom, można opisać je w kilku punktach:

-Edycja filmów i zdjęć przy najwyższej, jak to tylko możliwe jakości wyświetlanego obrazu
-Płynna rozgrywka w grach
-Bezproblemowe odtwarzanie filmów
-Wysoka jakość dźwięku w technologii 5.1 (lub wyższej) wraz możliwością podłączenia do odbiorników HDTV za pomocą złącza HDMI
-Maksymalizacja długości działania laptopa na baterii 
-Wzbogacenie gamy możliwości systemu Windows 7

Na chwilę obecną dostępne są trzy odmiany nowego logo:
-Vision

-Vision Premium

-Vision Ultimate

Nie trudno jest się domyślić, że jedynie komputery oznaczone logiem Ultimate będą posiadały wszystkie wcześniej wymienione funkcjonalności. Pozostałe z nich stanowią w jakiś tam sposób okrojone możliwości wersji Ultimate. Ciekawostką jest także, że wraz z początkiem roku 2010 prowadzone zostanie czwarte oznaczenie:
-AMD VISION BLACK

Wracając jednak do teraźniejszości, AMD już teraz wprowadziło odpowiednią klasyfikację komputerów dostępnych na rynku, jednocześnie wyznaczając minimalne parametry, jakie dany laptop musi spełniać do uzyskania oznaczenia, o których czytaliśmy na wcześniejszej stronie. Tutaj skupimy się podziale względem funkcjonalności.

Najbardziej podstawową wersją nowego rozwiązania jest AMD Vision. Laptopy oznaczone tym logiem przeznaczone są do codziennych niewymagających zadań. Jednocześnie stanowią najtańszą odmianę tej technologii. Mowa tutaj o takich funkcjonalnościach, jak korzystanie z technologii internetowych, edycja tekstów wraz z innymi zadaniami biurowymi, zadania multimedialne, a także niektóre proste gry.

Nie mniej jednak najciekawszą funkcją jaką tu znajdziemy, a nie będzie jej dostępnej w prawie każdym laptopie osiągalnym na rynku jest DVD Upscalling. Przy jej użyciu materiał odtwarzany z płyty DVD ma w czasie rzeczywistym zwiększaną rozdzielczość do rozmiarów HD. To jednak jeszcze nie wszystko.

 

*Efekt widać gdy powiększymy rozmiar materiału

Została także przygotowana wtyczka do przeglądarek, SimHD, która to korzystając z technologi ATI Stream także znacznie poprawia jakość standardowych materiałów strumieniowanych z sieci. To wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu karty graficznej do obliczeń (GPGPU).

 

 

Bardzo zachęcające wrażenie robi także High DPI Support połączony z Direct2D Acceleration. Zadaniem tych technologii jest odpowiednie wspieranie funkcji już istniejącej w Windows 7, czyli przeskalowywania czcionek tak, aby prezentowały się jak najlepiej i najczytelniej w wysokich rozdzielczościach. Również wygładzane są ich krawędzie powodując wrażenie, że przejścia na krawędziach liter są gładkie i cieszą oko.

Ciekawie także wygląda efekt uzyskany narzędziem zwanym dynamicznym kontrastem. Efekty jego działania na pewno będą różniły się w zależności od renderowanej sceny, nie mniej jednak wnioskując po zdjęciu z materiałów reklamowych system ten działa całkiem nieźle.

AMD Vision Premium zawiera wszystkie wymienione wcześniej funkcje, a także wprowadza kilka nowych. Przede wszystkim jest to mocniejszy sprzęt, do którego można zaliczyć dedykowane karty graficzne zamiast zintegrowanych oraz wielordzeniowe procesory. Ta platforma ma być wielozadaniowa (multitasking), czyli będzie umożliwiać wykonywanie wielu często nietrywialnych zadań jednocześnie. W grę wchodzi tutaj także multimedialna rozrywka w pełnej rozdzielczości Full HD, wsparcie dla filmów nagranych na płytach Blue Ray, a także gry na średnio zaawansowanym poziomie pod względem wymagań sprzętowych.

Dostarczona jest tutaj także specjalna wtyczka do popularnego oprogramowania Sony Movie Studio 9, dzięki której kodowanie i dekodowanie materiałów audio/wideo ma przyśpieszyć nawet o 75%. Przyrostu mocy na poziomie 43% mają także doświadczyć użytkownicy aplikacji Cyberlink MediaShow Espresso, która umożliwia konwersję materiałów video z/do urządzeń przenośnych jak iPhone czy Sony PSP.

W wersji Premium znalazło się także wsparcie dla PiP (Picture in Picture), czyli możliwość jednoczesnego oglądania obrazu pochodzącego z jednego źródła oraz jednoczesnego podglądu materiału pochodzącego z innego źródła. Dziwi mnie trochę fakt, że tak podstawowe i popularne funkcje jak wparcie dla konwersji muzyki z płyt CD do formatu MP3 oraz dla prostej obróbki zdjęć znalazły się dopiero w tej wersji, a nie już w AMD Vision, tak jednak niestety jest.

AMD chwali się także tym, że przy użyciu nowych technologi wykorzystujących do obliczeń kartę graficzną podczas konwersji materiału wideo, ich komputery mogą przeprowadzić nawet trzy razy więcej renderowań w takim samym czasie pracy na baterii, co ekwiwalentny produkt zbudowany na platformie Intel’a.

Z kolei na chwilę obecną AMD Vision ULTIMATE (przynajmniej do początku roku 2010) stanowi najbardziej wydajną i zaawansowaną odmianę nowych technologii. Oferuje ona już wydajne komputery złożone z wysokiej klasy podzespołów, w pełni wspierających biblioteki DirectX 10.1. Komputery budowane na jej bazie powinny już świetnie radzić sobie nawet z nowymi grami, jak również z wieloma trudnymi zadaniami obliczeniowymi jednocześnie.

W tej technologi znalazło się dodatkowo wsparcie umożliwiające zaawansowaną edycję zdjęć, muzyki, filmów, jak również możliwość nagrywania programów telewizyjnych na żywo. Zapewnione jest tutaj także wsparcie dla dźwięku w przestrzennej jakości 5.1 lub wyższej. Rozszerzone też zostaje wparcie dla ATI Stream o kolejne programy jak Cyberlink PowerDirector 8, gdzie Stream pomaga w renderowaniu wideo oraz efektów specjalnych, a także w Adobe Premier Pro, który ma sobie radzić z zadaniami o 234% szybciej niż na podobnej platformie Intel’a.

Jak już wcześniej wspominałem na początku roku 2010 powinna zadebiutować technologia AMD Vision Black. Będzie to najbardziej rozwinięte dziecko z rodziny Visual. Zgodnie z zapewnieniami twórców ma ona wyciskać z gier tak dużo FPS’ów jak to tylko możliwe. Komputery z tym logiem powinny być więc drogimi wydajnościowymi potworami, którym nawet edycja video w rozdzielczości Full HD nie będzie straszna. Określenie firmy AMD „megatasking” w materiałach reklamowych odbieram jako zapewnienie, że podczas jednoczesnej konwersji wideo, archiwizowania plików nie tylko nie pogorszy mi się komfort pracy z systemem operacyjnym, ale także, że będę mógł zabić trochę czasu czekając na zakończenie rozpoczętych zadań grając w ulubioną grę. Już niedługo wszystko się okaże.

 

 

 

 

 

 

Dodatkowym atutem dla posiadaczy komputerów z serii AMD Vision jest ciekawe oprogramowanie. Na chwilę obecną istnieją dwie aplikacje AMD Fusion Media Explorer oraz AMD Fusion for Mobility. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje jest to nic innego jak program służący do przeglądania materiałów multimedialnych. Nie mówię tu jedynie o zdjęciach, czy filmach, ale także o stronach WWW. Nie byłoby w niej nic nietypowego, gdyby nie właśnie jej uniwersalność, prostota obsługi, a również świetny efekt wizualny 3D. Nie będę się tu o nim rozpisywać, najlepiej zobaczyć działanie programu na załączonym materiale video. Program można pobrać TU

 

Dla mnie jednak dużo ciekawszą wydaje się być druga z wymienionych aplikacji, AMD Fusion Utility for Mobility. To właśnie tworząc ten program AMD miał na celu maksymalne przedłużenie czasu pracy na baterii. Sama idea wygląda dość prosto. Polega ona mianowicie na wyłączaniu zbędnych urządzeń oraz pracujących procesów tak, aby komputer posiadał jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Posiada ona także profile, które de fakto stanowią wybór pomiędzy zastosowaniami jakim służyć ma komputer. Aplikacja na pewno nie uczyni cudów podczas na przykład grania czy dekodowania wideo, jednak w innych zastosowaniach jej działanie ma szanse być znacznie efektywniejsze. Mam nadzieję, że niedługo przy jakiejś recenzji pojawi się sposobność przetestowania nowych technologii AMD. Program można ściągnąć TUTAJ

 

 

 

 

 

 

Propozycja AMD wydaje się dość ciekawą sugestią dla laików komputerowych. Teraz każdy z nas, każdy człowiek nawet nie znający się na komputerach, komponentach i innej terminologii używanej w świecie komputerów może łatwo wybrać sprzęt, mający się sprawdzać w określonych przez użytkownika zadaniach. Firma AMD zadbała o to, by dużo łatwiej wybierało nam się sprzęt, udostępniając program na swojej stronie internetowej. Program ten na podstawie łatwo sformułowanych wymagań pomaga wybrać najdogodniejszy dla nas poziom technologii AMD Vision.

Ja już sprawdziłem działanie tego systemu TUTAJ.
Jestem użytkownikiem potrzebującym rozwiązania AMD Vision Ultimate, a Wy ?

Oczywiście klient końcowy nie będzie musiał się zdawać na wcześniej pokazaną stronę WWW czy poradę sprzedawcy. Krótkie i rzeczowe informacje pojawią się także w formie naklejek na opakowaniach. Naklejka oczywiście w języku polskim zawierała będzie informacje na temat zastosowań w jakich urządzenie spisze się bez zarzutu. Odwołując się do parametrów technicznych jakie zostały zaproponowane można wywnioskować, że sprostają one wszystkim zadaniom wynikającym ze specyfikacji danej technologii. AMD jasno i uczciwie stawia sprawę: komputer ma się nadawać do określonych zadań i to firma ma zadbać o to aby w środku znalazły się komponenty spełniające przyjęte zadania, a klient ma tylko dokonać prostego wyboru w oparciu o zrozumiałe informacje i cenę.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]