Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego. Aframe i HTML 5

Wydawnictwo Psychoskok, Lipiec 2018

ISBN: 978-83-8119-295-8

Do rzeczywistości wirtualnej jedni mają bliżej, inni dalej, tak jak do Twin Peaks. Ale nie o to chodzi, czy agent Dale Cooper miał bliżej niż agenci Dana Scully i Fox Mulder. Wszyscy oni byli bowiem i pozostali elementami tej rzeczywistości – bohaterami filmów i seriali telewizyjnych (różnych).

Rzeczywistość wirtualna, która była czymś zewnętrznym, do oglądania, zmienia się może jeszcze nie całkiem w coś wewnętrznego, ale na tyle interesującego, że można wypróbować ją już samemu. Dosłownie. Zresztą nie tylko wypróbować – dzięki urządzeniom i aplikacjom VR – ale również samemu tworzyć.

„Rzeczywistość wirtualna dla każdego” Krzysztofa Wołka jest podręcznikiem dającym podstawy samodzielnego kreowania elementów VR z wykorzystaniem platformy A-Frame. Stanowi niejako dopełnienie innego podręcznika tego autora, pt. „Nowoczesne strony WWW”, który można potraktować jako wprowadzenie do świata wirtualnej rzeczywistości, tym bardziej że elementem wspólnym obu pozycji jest część poświęcona projektowaniu stron internetowych.

Czytelnik dowie się w sposób bardzo przystępny, oparty na ciekawych przykładach prosto z życia, jak zaprogramować swoją stronę internetową, korzystając z najnowszych technologii – HTML 5, CSS 3 – oraz aplikacji Adobe Dreamwever, a nawet dowolnego edytora tekstu, np. Notepad++.

Dzięki informacjom zawartym w książce każda osoba będzie mogła stworzyć responsywne strony internetowe z efektem paralaksy. Nauczy się także modyfikować strony tworzone w generatorach. Co więcej, dowie się również, jak z przy użyciu wspomnianego HTML 5 oraz zestawu bibliotek A-Frame w bardzo łatwy sposób stworzyć aplikacje działające w wirtualnej rzeczywistości. Będą one bez problemu współpracowały z profesjonalnymi zestawami VR, takimi jak Oculus i HTC Vive, a także aplikacjami na telefony komórkowe, takimi jak Google Cardboard.

Jak w każdej sytuacji czytelnicy mają do wyboru przynajmniej dwa wyjścia: albo czekać na to, co się stanie, i ewentualnie to obserwować, albo brać w tym udział, tworzyć. Nie przesądzając o tym, które rozwiązanie jest lepsze, „Rzeczywistość wirtualna…” Krzysztofa Wołka może zainteresować zwolenników jednego i drugiego.

Nowoczesne strony WWW. HTML5, CSS3, Adobe Muse, WordPress

Wydawnictwo Psychoskok, Lipiec 2018

ISBN: 978-83-8119-294-1

„Nowoczesne strony WWW” Krzysztofa Wołka to podręcznik do samodzielnego tworzenia własnej wizytówki w Internecie, a nawet czegoś więcej – kreowania swojej obecności w sieci. Koniec ze zlecaniem tego typu prac. Koniec z czarną magią, która – jak każda magia – okazała się do perfekcji doprowadzoną umiejętnością jak każda inna.

Projektowanie własnej strony, które jeszcze nie tak dawno wydawało się przedsięwzięciem zarezerwowanym dla wtajemniczonych (programistów) stało się teraz dziecinnie proste, intuicyjne jak obsługa smartfona. Wystarczy skorzystać z istniejących szablonów, tzn. wybrać sobie taki, który najbardziej się spodoba, i dopasować go do swoich potrzeb. Nie znaczy to wcale, że strona ma wyglądać jak miliony czy miliardy innych (jak w Facebooku). Inwencja zawsze pozostanie w cenie, a chęć wyróżnienia się z tłumu chyba jest wpisana w ludzkie DNA.

Już na podstawie spisu treści przewodnika ułożonego w stylu „krok po kroku” łatwo się zorientować w tematyce, której wcale nie trzeba ogarniać (tzn. rozumieć), a wystarczy ją po prostu zastosować zgodnie z instrukcją. Autor nie poprzestaje na przekazaniu podstawowych wiadomości, jak to ma miejsce zwykle w podręcznikach, ale przedstawia czytelnikom narzędzia, dzięki którym – jeśli tylko chcą – mogą wspiąć się na sam szczyt.

Kiedyś mówiono, że co niezapisane, nie istnieje. Później, że nie istnieje ten, kto nie ma własnej strony WWW albo konta na Facebooku. Nie wszyscy jednak chcą być znalezieni. Ci mogą sobie darować lekturę książki Wołka. Ci natomiast, którym zależy na własnym wizerunku, a tym bardziej ci, którzy wykorzystują Internet jako narzędzie pracy – sposób na życie, środek do realizacji swoich pragnień, poznawania świata czy nawet zarabiania – powinni sięgnąć po „Nowoczesne strony WWW”, by posiąść wiedzę oraz umiejętności umożliwiające realizację zamierzeń. Tym bardziej że autor nie poprzestał na standardowych stronach internetowych, ale część swojej pracy poświęcił na przedstawienie ich dopełnienia, jakim z pewnością są blogi umożliwiające przekazywanie opinii, poglądów, a także szybkie interakcje z czytelnikami/użytkownikami. Skupił się przede wszystkim na darmowym systemie blogowym WordPress, ale nie pominął opcji płatnych, ekskluzywnych, stwarzających użytkownikom więcej możliwości. Jeśli nawet nie ma się wrażenia, że świat tradycyjnych mediów (prasy, radia, telewizji) przeminął, Internet – który jeszcze ich nie zastąpił – zmienił i wciąż zmienia ten świat. A nade wszystko jest bardziej egalitarny. Jak w Hyde Parku każdy może siebie wyrazić, jeśli chce i potrafi. A jeśli ma co wyrazić (coś ciekawego), ktoś może się tym zainteresować.

001Biblia Windows Server 2012. Podręcznik Administratora

Wydawnictwo Psychoskok, Październik 2012

ISBN:978-83-63548-07-0

Niniejsza książka stanowi praktyczny przewodnik po Windows Serwer 2012. Stanowi ona propozycję nie tylko dla początkujących administratorów, lecz także dla tych doświadczonych, pragnących szybko i w przyjazny sposób poznać nowości nowego systemu serwerowego firmy Microsoft. Prezentuje ona w sposób praktyczny najważniejsze funkcje i możliwości nowego systemu serwerowego. Poza niezbędną teorią zawiera także szczegółowe instrukcje i ćwiczenia, w których każdy, nawet najdrobniejszy element jest zawarty na zrzucie ekranowym objaśnionym tak, aby nawet osoba, która pierwszy raz pracuje z Windows Serwer spokojnie poradziła sobie z konfiguracją i administracją tymże systemem. Książka została tak napisana, aby przechodząc przez nią od początku do końca, użytkownikowi udało się w pełni skonfigurować własny serwer, a następnie nadzorować jego działanie i nim administrować. Została ona oparta na wersji RC systemu Windows Server 2012 w wersji angielskiej, dlatego też finalne nazwy funkcji w języku polskim mogą nieznacznie odbiegać od tych, które ukażą się wraz polską edycją systemu. Nie mniej jednak książka jest kompatybilna zarówno z anglojęzyczną jak i polskojęzyczną wersją systemu, która dopiero będzie miała swoją premierę. Wszelkie ewentualne poprawki zostaną opublikowane na blogu autora http://www.wolk.pl. Z tej lektury czytelnik nauczy się także współpracować z maszynami i sieciami opartymi o systemy z rodziny Mac OS X oraz Linux. Współdzielenie się zasobami oraz wspólna praca w domenie czy grupie roboczej nie będzie stanowić dla czytelnika żadnego problemu. Czytelnik także zapozna się z innymi zaawansowanymi możliwościami nowego serwera. Jest to idealna pozycja dla czytelników mających już dość encyklopedycznych pozycji i pragnących lektury ukierunkowanej na praktykę i ćwiczenia.

003Mac OS X Server 10.8

Wydawnictwo: Psychoskok, Czerwiec 2013

ISBN:978-83-7900-090-6

Praktyczny Podręcznik Administratora Mac OS X Server 10.8 (Mountain Lion) w praktycznych przykładach. Omawia zagadnienia w sposób szczegółowy i przystępny dla czytelnika, kładąc duży nacisk na praktyczne rozwiązania. Publikacja opisuje w sposób szczegółowy możliwości Mac OS X Server 10.8 oraz sposób ich wykorzystania i konfiguracji. Między innymi omówiono sieci komputerowe, pracę Mac OS X i Windows w środowisku mieszanym (Magic Triangle), konfigurację RADIUS, Open Directory, DHCP, DNS, NetBoot, Wiki, Kalendarze, Usługi email, Server www, zaawansowane zarządzanie użytkownikami, ARD, najlepsze praktyki, najbardziej przydatne i pomocne aplikacje w pracy z systemem oraz wiele innych.

002Praktyczny przewodnik po MAC OS X Server 10.6 oraz 10.7

Wydawnictwo: Psychoskok, Maj 2012

ISBN:978-83-933996-8-0

Książka Praktyczny przewodnik po MAC OS X Server 10.6 oraz 10.7  stanowi praktyczny poradnik po MAC OS X Server. Jest ona kompatybilna z wersjami 10.6 (Snow Leopard) oraz 10.7 (Lion). Prezentuje w sposób praktyczny najważniejsze funkcje i możliwości serwerowego systemu firmy Apple. Poza niezbędną teorią zawiera także szczegółowe instrukcje i ćwiczenia, w których każdy, nawet najdrobniejszy element jest zawarty na zrzucie ekranowym i objaśniony tak, aby nawet osoba, która pierwszy raz pracuje na MAC OS X Server spokojnie poradziła sobie z konfiguracją i administracją tymże systemem. Książka została tak napisana, aby przechodząc przez nią od początku do końca użytkownikowi udało się w pełni skonfigurować własny serwer, a następnie nadzorować jego działanie i nim administrować. Jako, że została ona oparta aż na 6 oficjalnych książkach treningowych firmy Apple jest ona świetnym Vademecum, które zawiera wszystkie najważniejsze informacje. Uzupełnieniem książki są pytania oraz ćwiczenia praktyczne pozwalające nie tylko sprawdzić siebie, ale także utrwalić nabytą wiedzę oraz przećwiczyć inne scenariusze implementacji. Z tej lektury czytelnik nauczy się także współpracować z maszynami i sieciami opartymi o systemy z rodziny Microsoft Windows oraz Linux. Współdzielenie się zasobami oraz wspólna praca w domenie czy grupie roboczej nie będzie stanowić żadnego problemu. Jest to idealna pozycja dla czytelników mających już dość encyklopedycznych pozycji i pragnących lektury ukierunkowanej na praktykę i ćwiczenia.