— Firmy Intel i BlueData poinformowały dzisiaj o nawiązaniu szerokiej strategicznej współpracy technologicznej i biznesowej, a także o kolejnej inwestycji Intel Capital w BlueData.

Partnerstwo połączy oprogramowanie dla infrastruktury big data firmy BlueData z czołową architekturą centrów danych opartą na rozwiązaniach procesorowych Intel® Xeon®. Celem współpracy jest popularyzacja rozwiązań big data poprzez uproszczenie ich wdrażania. To rozwinięcie obecnych inwestycji i inicjatyw Intela na rynku big data, takich jak strategiczna współpraca z firmą Cloudera* nad oprogramowaniem Apache Hadoop* oraz ostatnie projekty skupionych wokół Apache Spark*.

Architektura Intela zapewnia wysokowydajny, bezpieczny i sprawny fundament do analizy big data — powiedział Brian Krzanich, CEO Intela. – Nowatorskie oprogramowanie BlueData oferuje prostotę, elastyczność i efektywność big data. Wspólnie zamierzamy wprowadzić big data do głównego nurtu i udostępnić jej korzyści naszym klientom korporacyjnym – dodaje Krzanich.

BlueData opracuje i zoptymalizuje swoje oprogramowanie infrastruktury big data pod kątem architektury Intela. W zamian Intel udostępni swoich ekspertów i udzieli wsparcia marketingowego do wspólnych prac projektowych i pozyskiwania klientów. Firmy zastosują ponadto wspólne strategie wprowadzania rozwiązań na rynek, obejmujące skoordynowane programy produktowe, kanałowe i sprzedażowe.

Ta strategiczna współpraca z Intelem pozwoli lepiej realizować misję BlueData, polegającą na ułatwianiu wdrażania infrastruktury big data. Nasza platforma programowa upraszcza procedurę, zmniejsza koszty i przyspiesza czerpanie korzyści z inicjatyw big data — powiedział Kumar Sreekanti, współzałożyciel i CEO BlueData. – Nasze partnerstwo w opracowywaniu produktów i wprowadzaniu ich na rynek umożliwi firmom przyspieszenie wdrożeń Hadoop i Spark, a także spełni ich oczekiwania dotyczące analizy big data – dodaje Sreekanti.

Firma BlueData stworzyła oczekujące na patent rozwiązania pozwalające na uruchomienie platform Hadoop oraz Spark w środowisku zwirtualizowanym, w którym przetwarzanie oddzielone jest od magazynowania, co daje wrażenie chmury w miejscowych wdrożeniach big data. Dzięki oprogramowaniu BlueData EPIC™ korporacje mogą w parę minut utworzyć klastry Hadoop lub Spark, dając naukowcom i analitykom danych dostęp na życzenie do aplikacji, danych i infrastruktury, niezbędny do szybszego uzyskiwania cennych informacji biznesowych.

Inwestycja Intel Capital w BlueData, już trzecia od 2012 roku, stanowi część transzy o wartości 20 mln USD. Doug Fisher, wiceprezes i dyrektor generalny Software and Services Group w Intelu, zostanie członkiem zarządu BlueData.

 

Intel – informacje

Intel (NASDAQ: INTC) jest światowym liderem w dziedzinie komputerowych innowacji. Firma projektuje i buduje kluczowe technologie, które stanowią fundament urządzeń komputerowych współczesnego świata. Intel jest także liderem społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju i jako pierwsza firma na świecie oferuje w sprzedaży „bezkonfliktowe” mikroprocesory. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami newsroom.intel.com i blogs.intel.com, a o bezkonfliktowej polityce Intela – na stronie conflictfree.intel.com.

 

Intel Capital – informacje

Intel Capital, globalna organizacja inwestycyjna Intela, nabywa udziały w nowatorskich firmach technologicznych na całym świecie. Intel Capital inwestuje w szeroką gamę firm oferujących sprzęt, oprogramowanie oraz usługi i skupiających się na klientach korporacyjnych, mobilności, zdrowiu, konsumenckim Internecie, mediach cyfrowych i wytwarzaniu półprzewodników. Od 1991 roku Intel Capital zainwestował ponad 11,6 mld dol. w  ponad 1 400 firm z 57 krajów. W tym czasie 213 firm z portfela inwestycyjnego zadebiutowało na różnych światowych giełdach, a 373 zostały przejęte lub wzięły udział w fuzji. W pierwszej połowie roku 2015 Intel Capital zainwestował 134 mln USD w ramach 63 umów. Więcej informacji o organizacji Intel Capital można znaleźć pod adresem www.intelcapital.com.

 

BlueData Software, Inc. – informacje

BlueData przekształca sposób wdrażania aplikacji i infrastruktury big data przez przedsiębiorstwa. Platforma programowa BlueData EPIC™ wykorzystuje technologię wirtualizacji do łatwiejszego, szybszego i bardziej ekonomicznego zastosowania big data w przedsiębiorstwach każdej wielkości, pozwalając na użycie platformy Hadoop jako usługi w rozwiązaniach wdrażanych na miejscu w firmie. Dzięki BlueData w parę minut można uruchomić wirtualne klastry Hadoop albo Spark, dając analitykom danych dostęp na żądanie do niezbędnych aplikacji, danych i infrastruktury. BlueData z siedzibą w Mountain View w Kalifornii została założona przez weteranów i inwestorów VMware, w tym Amplify Partners, Atlantic Bridge, Ignition Partners oraz Intel Capital. Aby dowiedzieć się więcej o BlueData, odwiedź www.bluedata.com albo obserwuj @bluedatainc.